Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Akiknek az édesanyja nem...

Akiknek az édesanyja nem rajongott igazán a párjáért (esetleg nagyon rossz volt a kapcsolatuk) változott ez valamennyire a baba születése után?

Figyelt kérdés

Nekem mindig nagyon jó volt a kapcsolatom édesanyámmal, tényleg nem volt olyan, amit ne tudtam volna megbeszélni vele, ezért mindig is sokat számított a véleménye. Amikor megismertem a páromat, úgy tűnt, hogy jól kijönnek, sőt szeretik is egymást. Aztán összeköltöztem a párommal 300 km-re édesanyámtól. Bár minden nap beszéltünk telefonon, de úgy érzetem, hogy már nem vagyok annyira része a családnak, mint eddig, de beletörődtem, hogy ez az élet rendje, nekem most már a párom a családom.


Aztán volt egy törés a kapcsolatukban. Volt egy kis félretett pénzünk, amit édesapámtól kaptunk, hogy segítsen nekünk egy kicsit, mivel akkor már 1 éve nem találtam munkát. A párom pedig vállalkozó, akkor dolgozik, amikor ő akar. A január nagyon rossz hónap szokott lenni nála, de tavaly egyáltalán nem is próbált dolgozni, így eltapsoltuk az összes spórolt pénzünket.:( Nagyon haragudtam rá, de úgy gondoltam, hogy milyen jogon mondanék neki akármit is, amikor én egyáltalán nem dolgozok? Aztán végül mégis kibukott belőlem és rengetegszer átbeszéltük a dolgot, sok veszekedéssel tarkítva, de végül belátta, hogy hibázott és elmondta, hogy nagyon sajnálja, de nem tudja visszacsinálni. Mi túl is léptünk ezen. De édesanyám azóta nem igazán szívleli a páromat, mert úgy érzi, hogy felelőtlen és hátráltat mindkettőnket, hiába tudom és mondom, hogy ez egyáltalán nincs így, sőt!


Aztán ami még rátett egy lapáttal, hogy szeptemberben szét kellett költöznünk, mert nem tudtuk tovább fizetni az albérletet (persze ezt is a januárra vezette vissza anya), így mindketten hazaköltöztünk a szülői házba, így most mi vagyunk 300 km-re egymástól. 2 hetente 3 napot tölt nálunk (én azért nem megyek, mert egyrészt nem tudom elviselni az anyját, másrészt sokkal olcsóbban kijövünk így), de anyát ez is nagyon zavarja. Én most 4 órában dolgozom, de anya nem vesz el tőlem pénzt, azért, hogy itthon legyek. Próbálok spórolni mindenen, hogy neki se legyen sokkal több a rezsi és én is minél többet félre tudjak tenni. Mégis egyre hűvösebben viselkedik velem/velünk. A páromhoz szinte egy szót sem szól, amikor itt van, nagyon feszült a viszony olyankor. Ez csak ideiglenes, úgyhogy pár hónap múlva ismét elköltözöm, de addig is így kell élni.


Most az a kérdés vetődött fel bennem, hogy ha most ilyen a viszony édesanyám és a párom között, akkor előfordulhat-e, hogy ha születik egy közös gyerekünk, jobbra fordulhat-e? Nálatok volt pozitív változás? Esetleg rosszabbra fordult a helyzet? Persze nem ezért fogunk gyereket vállalni, de reménykedem benne, hogy ez megtöri majd a jeget!:)


2013. febr. 19. 16:14
 1/4 anonim ***** válasza:
Szerintem attól édesanyád még ugyanúgy nem fogja szívlelni a párodat, és valószínűleg még jó sokat is fog veszekedni, hogy egy ilyen embernek szülsz gyereket. Nálunk az elején nem akarta anyám elfogadni a párom, mert szerinte nem lehet azzal a szakmával semmire se vinni, ami neki van. Aztán látta, hogy jobban élek mellette, mint bármikor máskor, mindent megengedhetünk magunknak, boldogok vagyunk, így elfogadta őt. Most, hogy babát várunk, már teljes mértékben a család részének tekinti a párom. De ha nem tudott volna "felmutatni" valamit is a párom, akkor biztos, hogy nem ilyen boldogan várná az unokát.
2013. febr. 19. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Igen, abban is reménykedek, hogy az is segít majd a dolgon, ha megmutatjuk, hogy tudunk előre lépni. Most már megint van spórolt pénzünk, amit nem is kaptunk, hanem együtt spóroltuk össze.:) De lehet ez sem lesz elég.:(


Azért gondoltam, hogy a baba segíthet a dolgon, mert anya nagyon szeretne már unokát.

2013. febr. 19. 16:30
 3/4 anonim ***** válasza:
Egy kisbaba soha nem javít a helyzeten. Nem javít meg egy rossz kapcsolatot, sem az anyós viszonyt. Az idő az, ami leginkább javít a helyzeten, de nem a baba.
2013. márc. 7. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

A felnőtt gyermekkel fenntartott kapcsolat előzményeiről szólva elmondtuk: a serdülőkor az az időszak, amikor a szülő begyakorolhatja az iránti hitét és bizalmát, hogy a gyermeke működik. Szülőként megtanulhatunk hinni abban: amit a gyermekbe beletettünk, az benne is van, segíti, előre viszi és védi őt. A sok éven át naponta folytatott programozás mint egy kész, befejezett software működik gyermekünkben: útjára bocsáthatjuk.

Ebben a folytatásban - még mindig javarészt a szülő szempontjából beszélve - ezt az útra bocsátást, elengedést vesszük közelebbről szemügyre. Nem csak azért tesszük ezt, mert sokszor az idős szülő nem célszerű kommunikációja nehezíti meg a jó kapcsolat kialakulását. Inkább épp az ő érdekükben, az ő megsegítésükre. Szívszorító a gyereknevelés után magára maradt szülő fájdalma. Szívszorítóak a kérdések, amelyekkel ebben az életszakaszban szembesülünk: hát ennyi volt? Mi végre csináltam, ha a végén egyszerűen magamra maradok? Mi vár még rám? Elég nekem mindaz, ami az életemben megmaradt? Mi vagyok én a gyerekeim nélkül? És nem lesz (jó) kapcsolatunk már soha többé?


De igen, lesz: ha okosan szeretünk, ha jól csináljuk. Ehhez szeretnék eszközöket, tájékozódási pontokat nyújtani - egyelőre a szülőkhöz, később pedig majd felnőtt gyermekeikhez is szólva.


Ahogyan elmondtuk: a fiatal útra bocsátása akkor megfelelő, ha fokozatos, tudatos és tárgyalásos alapú. A jó serdülést az az elv mozgatja: annyi szabadságot kapsz, amennyi érettséget mutatsz. A szülő jó esetben azt sugározza: boldogan adom át neked a magad fölötti rendelkezést, ha azt látom, hogy tudsz vele bánni. Ilyenkor fokozatosan nyeri el a gyerek az autonómiát. Minden új lépésének örülünk, büszkék vagyunk rá, ünnepeljük a kompetenciáját, talpraesettségét, gyönyörködünk a kiteljesedésében, megmosolyogjuk zökkenőit. Ha kell, kihúzzuk a csávából (eleinte elkerülhetetlen egy-egy elhagyott mobiltelefon, lekésett busz, elhibázott szervezés). Egy-egy félmosollyal, vagy még annyival se, csak egy gondolattal jelezzük, amit úgyis tud: ez a lépés nem vitt előre a felnőtté (pláne: férfivá) válás útján, és nem volt túl hősies. Persze, könnyebb ez akkor, ha már egyéves, kétéves, hatéves korában is azt üzentük minden lépésére: „meg tudod csinálni és én örülök ennek”, „megteheted, amikor elérkezettnek érzed az idejét”.


Most, a felnőttkor küszöbén különösen fontos, hogy azt üzenjük: „hiszek benned, tudom, hogy meg tudod csinálni, átadom neked az életed irányítását, drukkolok a terveidnek, ez a te életed, a te határaid, tudom, hogy remekül fogod csinálni és nincs jogom beleszólni, felnőttként tisztellek, akár egy idegent.” Ha ez nem történt meg, akkor a fiatal egyszerűen pszichológiailag nem teheti meg, hogy a szüleit az élete közelébe engedje; hogy apja vagy anyja szeme előtt elfogulatlanul, görcsmentesen élje az életét. Így az is nehéz lesz, hogy - mintegy cserébe - a szülőjének is megadhassa azt, amit az remél, kér és vár: a kapcsolatot.


Harminchoz közelítő leányismerősöm, aki imádott szakmájában dolgozik, stabil párkapcsolata van és minden fontos tekintetben boldog, kiegyensúlyozott életet él, elmesélte, hogy nemigen jár haza a szüleihez. „Ahányszor hazamegyek, anyám egy ideig mézes-mázos, de egy-két órán belül mindig ugyanott köt ki: elkezd lamentálni, hogy tehettem ilyet, hogy költözhettem el ilyen korán? Hát így nem lehet hazajárni. Pedig amúgy hiányoznak.” Az unásig ismert paradoxon köszön vissza: ha elengeded, visszajön. Ha nem engeded el, nem tud visszamenni.


A folyamat önmagát erősíti. Ha a szülő felnőttnek ismeri el a gyermekét, azzal erőt ad neki, lehetővé teszi a felnőtté válását és így a gyermek is könnyebben visszaigazolja, hogy helyes és érdemes volt elengedni. Hamarabb érik meg és forr ki a fiatal, ha a szülője jelezte: az utat, amit választott, értékesnek ítéli, a nézeteit pedig tiszteletben tartja akkor is, ha eltérnek a sajátjától. Ha például a szülő még kórházban szült, de a felnőtt gyermeke az otthonszülés mellett döntött, akkor a leendő nagyszülő utánaolvashat az otthonszülésnek, lelkesedhet vagy izgulhat, támogathatja vagy kísérheti titkos félelemmel a babavárást, de azt tudomásul kell vennie, hogy ugyanúgy nem avatkozhat a dolgok menetébe, mint hogyha a szembeszomszédja döntene úgy, hogy otthon szül. Ha kritizál, ellenkezik vagy siránkozik, azzal csak azt éri el, hogy romlik a viszony: akkor jár el legjobban, ha átérzi mindazt, ami miatt a fiatalok az otthon szülés mellett szoktak dönteni, felidézi, mennyi minden volt kellemetlen vagy káros a kórházban, és mindent megtesz, hogy a döntés pozitív oldalát lássa, egyébiránt pedig összeszorított foggal drukkol és várja az unokáját.


Ehhez azonban egy igen fontos alaptényt kell tudomásul venni: a gyermek nem birtoktárgy. Nem a miénk és még csak nem is a meghosszabbításunk. Egy idő után különálló lény, felnőtt, aki akár azt is megtehetné, hogy tudomást sem vesz rólunk: ahogyan az állatvilág példáin láthatjuk. Bár a gyermekünk teste saját testi sejtjeinkből épült, az élete nem csupán a szülő adta normákból, tapasztalatokból és technikákból épül föl, hanem a sajátjaiból is, mindabból, amit a saját életútján megszerez, más meghatározó emberektől, idősektől, kortársak példájából, a saját maga leszűrte konklúziókból. A fiatalokra számtalan dolog hat, amit a szülő nem ismer, ezeket ő szintetizálja, ő hozza meg a döntéseit, a szülő dolga pedig az, hogy ezeket kívülről szemlélje. Egy kicsit úgy, ahogy a múzeumban állunk és hátratett kézzel csodáljuk a szemünk előtt levő műtárgyat, de nem nyúlunk hozzá.


Na de hogy néz ki mindez a hétköznapi kommunikáció szintjén? Úgy, hogy nem mondjuk, csináld ezt, ne csináld azt, nem címkézünk, nem minősítünk. Nem figurázzuk ki és nem szóljuk le. Nem veszekszünk vele a döntései és a nézetei miatt, nem romboljuk a kapcsolatait, nem lázítjuk a házastársa ellen, nem ássuk alá a házasságát, nem kérünk számon rajta teljesítményt, sem a háztartás, sem az egzisztenciateremtés, sem az előállított unokák mennyisége és minősége terén, sem másban. Burkolt, nyakatekert formákban se tegyük ugyanezt! Ha hátulról jövünk („jaj de szép ez a ház, és gyerekeket mikorra terveztek?”), akkor nemcsak azt érzik, hogy nyomást gyakorlunk, hanem azt is, hogy manipulálunk, hogy még a dicséretünknek sem lehet tisztán örülni - bomba van a sütiben. Jobbító javaslatainkat és felbecsülhetetlen tudásunkat se próbáljuk dicséretbe burkolni. (Nahát, már mennyi foga van! Így már biztos nemsoká abbahagyod a szoptatást… Az én időmben senki sem szoptatott ilyen sokáig.) Ezek mind kapcsolatromboló viselkedések. Természetesen könnyebb ezt elkerülni ott, ahol a nevelés korábbi szakaszaiban sem volt jellemző az ilyesmi. Ha régebben is élt bennünk a gyerektisztelet, most könnyebb lesz felnőttnek látni és akként becsülni őt. Becsülni azt, amit elért, és drukkolni annak, amiben még fejlődésben van.


Mondataink, megnyilvánulásaink alapjában véve kétfélék lehetnek: negatívak és pozitívak. Negatív a kritika, a sértés, és ennek összes burkolt formája: a „jótanács”, a „konstruktív kritika”, a „jobbító javaslat”, a „csak segíteni próbálok” kezdetű megnyilvánulások, az „én úgy látom, hogy a te férjed/feleséged” kezdetű bomlasztások és folytathatnánk a sort. Pozitív minden, ami azt üzeni, jól csinálod, tetszik, jól teljesítesz, sikeres vagy, elégedett vagyok, jó rád nézni, remek gyerekeket produkáltál, szép a lakás, remek, hogy nyaralni viszitek a kicsiket, milyen jó, hogy ennyit jártok velük játszótérre, isteni, hogy ti mennyivel egészségesebben táplálkoztok, tetszik az új csempe, fantasztikus, hogy a kicsinek már négy foga van. Az élet tulajdonképp roppant egyszerű: ha azt akarjuk, hogy elfogadjanak, adjunk minél több pozitívat és minél kevesebb negatívat.


És mi ebben a jó hír? Az, hogy ha idős szülők vagyunk és keressük az utat gyermekünkhöz, immár tudhatjuk, hogyan kerülhetjük el azt, hogy az utat saját kezünkkel torlaszoljuk el. Az eredmény meglepő. Ha jól csináljuk, kiderül: a fiataloknak igenis van igényük a szüleikre.

2013. márc. 7. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!