Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Főállású anyaságinak mik a...

Főállású anyaságinak mik a feltételei?

Figyelt kérdés
3 gyerekem van, a legkisebb novemberben tölti a 3. évét. Oviba megy, én pedig a szabadság lejárta után megyek vissza dolgozni 4 órás munkaidőbe. Ebben az esetben igényelhetem a főállású anyaságit?
2012. szept. 27. 09:36
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
44%

nem tudom,..nem hiszem.

a főállású anyaság azt jelenti hogy a 3 dik gyerek 8 éves koráig otthon vagy mint főállású anya.

hogy ebbe belefér -e a 4 óra?.

2012. szept. 27. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
69%
Gyermeknevelési támogatásra az a szülő, nevelőszülő, vagy a gyám jogosult, aki saját háztartásában három vagy ennél több kiskorút nevel. A támogatás a legfiatalabb gyermek harmadik életévének betöltésétől nyolcadik életévének betöltéséig jár. A legkisebb gyermek harmadik életévének betöltését azért jelöli ez a jogszabály, mert hároméves korig járnak az egyéb gyermekgondozási támogatási formák. Amennyiben a legkisebb gyermek is betölti ezt az életkort, akkor kell bejelenteni a gyermeknevelési támogatásra szóló igényt. A jogosultság alanyi jogon jár, és független a család anyagi helyzetétől. A gyermeket közös háztartásban nevelő szülők bármelyike igénybe veheti az ellátást.
2012. szept. 27. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
69%
Amennyiben az igénylő előzőleg munkaviszonyban állt, a jogosultság megállapításának feltétele a fizetés nélküli szabadság igénybevétele. Munkajogi szempontból a munkáltató a fizetés nélküli szabadságot csak a gyermek hároméves koráig köteles biztosítani, kivéve a tartósan beteg gyermeket (ekkor a gyermek tizennegyedik életéve betöltéséig, ha a munkavállaló a gyermek gondozása céljából gyesben részesül). Ha tehát az igénylő a fizetés nélküli szabadság (gyes) lejárta után nem kíván visszamenni dolgozni, úgy főszabályként fel kell mondania. A felmondási időt – ellenkező megállapodás hiányában – le kell tölteni, végkielégítésre pedig nem jogosult (végkielégítés csak a munkáltató felmondása esetén fizetendő). Tekintve, hogy a szülési szabadság (24 hét) és a fizetés nélküli szabadság első évére jár a rendes szabadság, ezt a felmondási időben a munkáltatónak ki kell adnia, ellenkező esetben pedig pénzben meg kell váltania. A gyermek hároméves kora után a fizetés nélküli szabadság engedélyezése nem kötelező.
2012. szept. 27. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
90%
Munkavégzés a GYET alatt: Amennyiben valaki megkapja a gyermeknevelési támogatást, a jogszabály szerint legfeljebb napi négy órát tölthet kereső tevékenységgel vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés otthonában történik. Az előző bekezdés alkalmazásában napi 4 órát meg nem haladó időtartamban folytatott keresőtevékenységnek kell tekinteni, ha a gyermeknevelési támogatásban részesülő személyt a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény rendelkezései szerint a felek megállapodása alapján rendes munkaidőben kizárólag szombaton és vasárnap részmunkaidőben foglalkoztatják oly módon, hogy a rendes és rendkívüli munkaidejének együttes mértéke egy naptári héten a 20 órát nem haladja meg.
2012. szept. 27. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
78%
Nem jár gyermeknevelési támogatás annak a személynek, aki - 223/1998. (XII. 30.) Kormányrendeletben meghatározott kivétellel - a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben helyezi el.
2012. szept. 27. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Igen, igényelheted. A napi 4 óra még belefér, feltéve, ha nem adod bölcsibe a gyereket. De mivel a tiéd már ovis (ahova már kötelező lesz járatni az új törvény szerint 3 éves kortól), szerintem ez a feltétel is megvan.
2012. szept. 27. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Gyermekgondozási támogatások közös szabályai


22. § (1)109 A gyermekgondozási segélyre való jogosultságot nem érinti, ha a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben helyezik el, feltéve, hogy a gyermekgondozási segélyre jogosult közoktatási intézményben a nappali oktatás munkarendje szerint tanul, illetőleg felsőoktatási intézmény nappali tagozatos hallgatója.

(2)110 A gyermekgondozási segélyre való jogosultságot nem érinti,

a) ha a napközbeni ellátást biztosító intézményben elhelyezett gyermek

aa) a Cst. 20. § (1) bekezdése szerinti személy esetén egyévesnél idősebb, vagy

ab) a Cst. 20/A. § (1) bekezdése szerinti személy esetén három évesnél idősebb és az intézményi elhelyezés a napi 7 órás időtartamot nem haladja meg, továbbá

b) ha az ellátásra a Cst. 20/B. §-a alapján jogosult személy esetén a napközbeni ellátást biztosító intézményi elhelyezés a napi 7 órás időtartamot nem haladja meg.

(3)111

(4)112 A Cst. 27. §-a (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában nem minősül szociális intézményi elhelyezésnek a gyermek rehabilitációs, habilitációs célú foglalkoztatására irányuló napközbeni intézményi elhelyezése.

(5)113 Ha a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben helyezik el - ide nem értve az (1)-(4) bekezdésben megjelölt esetet - úgy az ellátás folyósítása szünetel.

(6)114

22/A. §115 (1) A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 39. §-a alapján választott családtámogatási ellátás iránti kérelmet - a folyósítás alatt álló ellátás megszüntetésére vonatkozó kérelemmel együtt - a 4/B. § (1) és (2) bekezdése szerint illetékes szervhez kell benyújtani.

(2) A családtámogatási ellátást a kérelmező által megjelölt időponttól kell megállapítani, feltéve, hogy a kérelmező a jogosultság feltételeivel már ekkor rendelkezik. A választott újabb ellátást a korábban megállapított ellátás folyósításának megszüntetését követő naptól kell folyósítani.

(3) A korábban folyósított ellátás megszüntetésének napjáról a folyósító szerv értesíti a választott újabb ellátás megállapítására jogosult szervet. A folyósító szerv a korábban folyósított ellátás megszüntetéséről szóló határozatát megküldi a választott ellátást folyósító szervnek. A határozatnak tartalmaznia kell azt az összeget, amellyel a választott újabb ellátás visszamenőlegesen járó összegét csökkenteni kell.

(4) A választott családtámogatási ellátás havi összegét csökkenteni kell az újabb ellátásra való jogosultság kezdő napjától a korábban megállapított ellátás folyósítása megszüntetésének napjáig kifizetett ellátás nettó összegével, addig, amíg a már felvett ellátás meg nem térül. A családtámogatási ellátás megszüntetésekor még meg nem térült egészségbiztosítási pénzbeli ellátás összegéről a folyósító szerv öt napon belül értesíti az egészségbiztosítási szervet, amely intézkedik a meg nem térült tartozás behajtásáról.

(5) Ha a megszüntetni kért vagy a választott ellátás folyósítására más szerv rendelkezik hatáskörrel, az ellátás megszüntetésére vonatkozó kérelmet a választott ellátásra irányuló kérelem elbírálásával egyidejűleg öt napon belül a hatáskörrel rendelkező, illetékes szervhez kell továbbítani.

2012. szept. 27. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Hú de gyorsak voltatok, köszönöm!:)

Az utolsó szerint jár...de már hívom is a mákot, az lesz a legtisztább. Mégegyszer köszi:)

2012. szept. 27. 09:58
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Jár!!!!!
2012. szept. 27. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Felhívtam a mákot, igényelhetem az anyaságit 4 órás munkaidő mellett. (Hátha ez segít valakinek a későbbiekben...)
2012. szept. 27. 10:13
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!