23 hónap folyamatos munkaviszony után meddig járna a munkanélküli segély?
Páromnál ugyanis 1 hete derült ki, hogy babát vár, de félünk, mert a munkájából adódóan van mikor nehezeket kell emelnie 10-20-25 kg-os zsákokat. Persze nem folyamatosan a 8 órában, de akkor is benne van neki ez is a munkakörében. Illetve tudni kell még azt, hogy Augusztusban egyébként is lejár a szerződése.
Kérdés az az volna, hogy ha teszem azt a baba érdekében felmondana, de legalábbis bejelentené a főnökének, hogy babát vár(ami ugye a tapasztalatok szerint egyenes következménye lenne a kirúgásnak valószínűleg) és elmenne munkanélkülire, hogy addig is folyamatos legyen az ellátása stb, akkor mennyi ideig kaphatná munkanélkülit 23 hónap ledolgozása után? Vagy Tudna valaki valami olyan ötlettel szolgálni, amivel ki lehetne húzni ezt a kb 8 hónapot ami még hátra van? Azt egyébként még tudni kell a cégéről, hogy náluk 3 havonta van szerződéshosszabbítás, tehát az sem túl jó megoldás ha megvárja a következő 3 hónapot. Legalábbis a baba szempontjából. Mert úgyis ha most augusztusban nem is, a következőnél már tuti felmondanának neki. Eleve, hogy akkor már látszani is fog rajta.
Valami ötlet esetleg valakinek?
Köszönöm!
Előző vagyok,itt van konkrétan:
Munkanélküli-járadékra jogosult az a munkanélküli, aki
*
a munkanélkülivé válását megelőző négy éven belül legalább 200 nap munkaviszonnyal rendelkezik,
*
öregségi, rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjra nem jogosult, továbbá táppénzben nem részesül,
*
munkát akar vállalni, de számára az illetékes munkaügyi központ nem tud megfelelő munkahelyet felajánlani, és elhelyezkedése érdekében a munkaügyi központtal együttműködik.
A legalább 200 napos munkaviszony időtartamába nem számítható be a fizetés nélküli szabadság harminc napot meghaladó időtartama, kivéve, ha annak igénybevételére háromévesnél - ha a munkavállaló gyermekgondozási segélyben részesül tizennégyévesnél - fiatalabb gyermek gondozása vagy tízenkét fiatalabb beteg gyermek ápolása, valamint közeli hozzátartozó otthoni ápolása, továbbá magánerős lakásépítés miatt került sor.
A munkanélkülinek felajánlható munkahely akkor megfelelő, ha
*
a képzettségi szintjének vagy a munkaügyi központ által felajánlott és a képzettségi szintnek megfelelő képzési lehetőség figyelembevételével megszerezhető képzettségének, illetőleg az általa utoljára legalább hat hónapig betöltött munkakör képzettségi szintjének megfelel,
*
egészségi állapota alapján a munkanélküli alkalmas a munka elvégzésére,
*
a várható kereset eléri a munkanélküli-járadék összegét, illetőleg - amennyiben a munkanélküli-járadék összege a minimálbérnél alacsonyabb - a minimálbér összegét,
*
a munkahely és a lakóhely közötti naponta - tömegközlekedési eszközzel - történő oda- és visszautazás a három órát, tíz éven aluli gyermeket nevelő nő és tíz éven aluli gyermeket egyedül nevelő férfi esetében a két órát nem haladja meg (megváltozott munkaképességű munkanélküli esetében a munkahely és a lakóhely közötti naponta - a megváltozott munkaképességű munkanélküli által igénybe vehető közlekedési eszközzel - történő oda- és visszautazás ideje a két órát nem haladja meg),
*
a munkanélkülit munkaviszonyban foglalkoztatják.
A munkanélküli-járadékra jogosultság feltételei között szereplő együttműködési kötelezettség azt jelenti, hogy a munkanélküli személy jelentkezik és nyilvántartásba véteti magát a munkaügyi központnál, rendszeres kapcsolatot tart a munkaügyi központtal, a felajánlott munkalehetőségeket mérlegeli, továbbá maga is részt vesz megfelelő munkahely felkutatásában és a saját maga által talált vagy a munkaügyi központ által felkínált megfelelő munkahelyen munkaviszonyt létesít, illetve a munkaügyi központ által felkínált képzési lehetőséget elfogadja.
A munkanélküli-járadékot a munkanélkülivé válást megelőző négy negyedév átlagkeresete alapján határozzák meg. (Ha ebben az időszakban a munkanélküli több munkaadóval állt munkaviszonyban, a valamennyinél elért átlagkeresetet figyelembe kell venni.) Ha az átlagkereset az előzőek szerint nem állapítható meg, a munkanélküli-járadékot a munkanélkülivé válást megelőzően betöltött utolsó munkakörben, illetve az ahhoz hasonló munkakörben elért kereset országos átlaga alapján állapítják meg.
A munkanélküli-járadék összege a járadékalap 65 százaléka, legalább az öregségi nyugdíj legkisebb összegének 90, legfeljebb 180 százaléka. Ha a járadék alapjául szolgáló átlagkereset az alsó határnál alacsonyabb, a munkanélküli-járadék az átlagkeresettel megegyező összeg.
A járadék folyósításának időtartama a munkanélkülivé válást megelőző négy év alatt munkaviszonyban töltött időhöz igazodik, ebbe azonban nem számítható be az az időtartam, amely alatt a munkanélküli személy munkanélküli-járadékban részesült. A négy év a következő időtartamokkal vagy azok egy részével meghosszabbodik, ha az időtartamok alatt munkaviszony nem állt fenn:
*
a sor-, valamint tartalékos katonai szolgálat, továbbá a polgári szolgálat,
*
a keresőképtelenséggel járó betegség,
*
a beteg gyermek ápolására táppénzes állomány,
*
a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a gyermekgondozási segély folyósítása,
*
a rokkantsági és a baleseti rokkantsági nyugdíj, a rendszeres szociális járadék, az átmeneti járadék, továbbá a bányászok egészségkárosodási járadéka folyósításának,
*
az előzetes letartóztatás, a szabadságvesztés, a javító-nevelő munka, a szigorított javító-nevelő munka és az elzárás büntetés,
*
az ápolási díj és a gyermeknevelési támogatás folyósítása időtartamával, valamint
*
a munkanélküli-járadék folyósításának a munkaadótól kapott végkielégítés miatt történő elhalasztása időtartamával, feltéve, hogy a munkanélküli-állapot ezen időtartam alatt is fennállt.
Ha tehát a munkanélküli a fent felsorolt esetekben nem állt munkaviszonyban, a járadék idejének megállapítása szempontjából nem a munkanélkülivé válást megelőző négy évet kell figyelembe venni, hanem a négy évhez pl. a keresőképtelenséggel járó betegség idejét is hozzá kell számítani.
A járadék folyósítási idejét a fentiek szerint meghatározott időtartamban fennálló munkaviszony alapulvételével számítják ki oly módon, hogy öt nap munkaviszony egy nap járadékfolyósítási időnek felel meg. Ha a kiszámítás során töredéknap keletkezik, a kerekítés szabályait alkalmazzák. A munkanélküli-járadék folyósításának leghosszabb időtartama 270 nap. Ha azonban a munkaügyi központ által támogatott képzést a munkanélküli a járadék folyósításának ideje alatt - annak kezdetétől számított 180 napon belül - kezdi meg, a munkanélküli-járadékot a képzés hátralévő időtartamára, legfeljebb azonban a képzés megkezdésétől számított 365 napig, akkor is tovább folyósítják, ha időközben kimerítette a 270 napot. Nem folyósítható munkanélküli-járadék, illetve keresetpótló juttatás azokra a napokra, amelyeken a képzésben részt vevő személy neki felróható okból óralátogatási kötelezettségének nem tett eleget, vagy alkalmi foglalkoztatásnak minősülő jogviszonyban állt. A járadékfolyósítás kezdő napja a munkaügyi központnál (illetve annak kirendeltségénél) történő jelentkezés követő nap. Ha a munkaviszonyt a munkanélkülivé válást megelőző 90 napon belül a munkavállaló rendes felmondással, továbbá a munkáltató rendkívüli felmondással szüntette meg, a munkanélküli-járadék csak a munkaviszony megszűnését követő 90 nap elteltével folyósítható, tekintet nélkül arra, hogy a munkanélküli-járadék folyósításához szükséges feltételekkel rendelkezik.
Szia!
A következőt csináljátok: párod hétfőtől menjen táppénzre (augusztusig, nagy valószínűséggel nem fog hosszabítani a munkáltató és így megszűnik a munkaviszonya). Attól a naptól, hogy megszünt a munkaviszonya maradjon még 1 hónapot passzívtáppénzen (azt hiszem augusztustól már csak 1 hónap a passzívtáppénz). A passzívtáppénz esetében is a munkáltatónak kell leadni a táppénzes papírt. Miután lejárt a passzívtáppénz utána menjen párod a munkanélküli központba és regisztrálja magát. Itt ellátást a következőképpen fog kapni (függ az utolsó 4 negyedév átlagától (a táppénzt nem fogják beleszámolni) tehát az utolsó 1 évet veszik alapul) Az ellátás hossza:
minden 5 nap után 1 nap ellátás jár. Tehát ha azt írtad, hogy eddig volt folyamatos munkaviszonya (23 hónap és nem volt benne, hogy ellátást kapott volna a munkaügyiből) akkor a következőképpen fog alakulni: (én még az augusztust is beleszámolom az +1 hónap) szóval 24*30 nap=720 nap/5=kb. 144 (naptári és nem munkanap) napig fog ellátást kapni a következőképpen 72 napig az utolsó 1 év fizetése alapján számított összeg után kap ellátást (ez maximum nettó kb. 80-85 ezer Ft lesz, egyébként nem sokkal lesz majd kevesbb, mint a fizetése volt), a másik 72 napig pedig a minimálbér 60 vagy 70%-át kapja (ezt most így hirtelen nem tudom de ez kb. 30 ezer körül lesz (nettő)). Szóval kb. 4-4,5 hónapig fog ellátást kapni a munkaügyiből durva számítással.
Vagy még az jutott eszembe (tudom, hogy nem túl korrekt), hogy várja meg párod a szerződés hosszabbítást és akkor nyertek még 3 hónapot. Amúgy sem szokták bejelenteni az első 3 hónapig, mert addig bármi történhet. Ha pedig bejelenti ne írjon alá semmilyen felmondást, várjátok meg míg letelik a szerződés. Utána pedig csináljátok úgy ahogy írtam a fentiekben és akkor a munkaügyiből is egy kicsit több napot kaptok a +3 hónap miatt. Az elemgetést pedig próbálja elkerülni, mondja azt, hogy meghúzta a hátát és nem emelgethet 1-2 hónapig. Nem engedi az orvos.
Egyébként én is emelgettem nem is kis dolgokat, volt, hogy 25 kg-os zsákot kellett megemelnem :( De minden ok és már én is táppénzen vagyok itthon (én sem szóltam az első 3 hónapig)
Remélem nem írtam le túl bonyolultan :)
Üdv
Szia!
Az előző vagyok. Járni fog párodnak a táppénz felmondás után is de csak 1 hónapig, ez a passzívtáppénz.
Az a 15 nap amiről te beszélsz az a betegszabadság. Ha azt kimerítette akkor már sima táppénz fog neki járni.
Betegszabadság esetén a fizetés 80%-át kapja a sima táppénz esetében az előző évi (jan. 1-dec. 31-ig) fizetése 70%-át. De csak abban az esetben ha a táppénzt július 31-ig kezdi meg. Az utána kezdődő betegszabadság és táppénz mértéke változni fog (augusztus 1-től lépnek életbe a változások). A betegszabadság már csak 70% lesz, a táppénz 60%. (ezek az adatok arra volnatkoznak akiknek van 2 éves folyamatos munkaviszonya) Ha nincs akkor mindenhol vonjál még le 10%-ot.
Üdv
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!