Mi is a baj a videójátékokkal/zombikkal/egyéb rémségekkel?
Sosem értettem, hogy miért mondják azt, hogy ha a gyerek öldöklős-verekedős játékot játszik, vagy akciófilmet néz, akkor agresszív lesz. Nekem soha nem engedték, hogy ilyeneket nézzek-játsszak, mégis 8 éves korom óta voltak problémáim az iskolában verekedés miatt. Viszont van olyan osztálytársam, aki horror könyveket olvas és filmeket néz, videojátékokat játszik, és mégis egy csendes aranyos ember.
Legutóbb az hívta fel a figyelmemet erre a "ne nézzen a gyerek semmi ijesztőt mert agresszív lesz" dologra, amikor néztem http://www.youtube.com/watch?v=qOW2eEz9cYk&feature=g-u&conte.. ezt a videót, most 15(!) évesen, és anyukám rámszólt, hogy ne nézzek ilyeneket, mert agresszív leszek.
Az agresszivitás egy dolog. Nem kell ahhoz videó játék, hogy egy gyerek agresszív legyen. Ez nem csak a játékokon, meg ezeken múlik, hanem a nevelésen is. Én sosem szerettem az ilyen játékokat. Kisgyereknek biztosan nem való. Már csak azért is, mert a barátnőm megvette a hat éves kisfiának a játékot,mivel kihisztizte, elkezdett játszani vele és este nem mert elaludni. Idősebb kortól még talán, de kisgyereknek szerintem tényleg nem ajánlatos.
Ez a saját véleményem. :)
A gyerek mentalitása is nagyban szerepet játszik.
Nem egy tanulmány van, ami bizonyítja, hogy az agresszív sokszor váltanak ki negatív viselkedést a gyerekekből, de egy normális, nyugodt gyerek, akivel sokat foglalkoznak a szülei, az nem lesz rögtön idegbeteg tőle. Ugyanakkor egy lelki sérült gyerekből mérhetetlen indulatokat válthat ki.
A szülőnek meg igenis feladata, hogy rád szóljon, még akkor is ha te magad nem úgy érzed a 15 éveddel. Idővel lehet te is másképp fogad látni, és szívesen megvédenéd a fiatalokat a sok-sok idióta videótól, még akkor is ha nem váltanak ki agressziót.
*hogy az agresszív videók
bocs kihagytam egy szót
A horroron élő, „csendes-aranyos” osztálytársadból nagyobb eséllyel lesz tömeggyilkos, mint belőled. ;)
Node, most komolyan. Nem azzal van a gond szerintem, hogy ha valaki 15 évesen hülyeségeket néz (egyébként a linkelt videó vicces, át tudom érezni, mennyire röhögtek, mikor csinálták), hanem ha kisgyerekként, és felügyelet nélkül teszi.
Te már nyilván tudod már a határt valóság és képzelet közt, a kisebbek még nem. Igen, a Jancsi és Juliska is horrorisztikus sztori, sőt, a legtöbb mese az.
Viszont nagy különbség van a gyerekmesék szörnyűségei és a tévén/szgépen látottak közt: egyrészt az, hogy a mesékben a horror nem önmagáért való – jó és rossz csap össze, és végül győz a jó, levonhatók konzekvenciák, ki miért volt jó vagy rossz stb. Egy átlag horrorfilmben, „öldöklős” játékban van ugyan valami gagyi háttérsztori, de nem igazán mondható, hogy vannak jó és rossz szereplők: vannak szörnyek és azok, akik meg akarnak menekülni előlük.
A másik fontos a mesében, hogy ezt a gyerek általában a szüleivel éli át, ők olvassák neki. A tévénézés és videójátékozás viszont magányos tevékenység (még ha ott is ül a tévé előtt az egész család, csak bámulják a villogó képernyőt), nem beszélik meg utána, mi történt, a gyereknek egyedül kell feldolgoznia a látottakat.
És hát, lássuk be, a gyerekek utánzással tanulnak.
Azt gondolom, ez is olyan, mint a legtöbb dolog az életben: ha mértékkel tesszük, semmi baja nem lesz senkinek. Aki egészséges családban nő fel, foglalkoznak vele gyerekként, az nagyobb korában tudja a helyén kezelni ezeket a dolgokat. Néha jólesik egy kis borzongás.
Találtam egy érdekes cikket a témában, de csak idevágó részlettel fárasztalak:
„…eredménye szerint a szülők többsége bevallja ugyan, hogy gyermeke utánozza a televízióban látottakat, azokat mégsem tartja veszélyesnek, mert saját gyermeke esetében ezt a játék egy formájának véli, és valószínűtlennek tartja, hogy gyermeke ténylegesen erőszakot követhet el. Ugyanezek a szülők azonban már nem bíznak szülőtársaik nevelési erényeiben, és úgy vélik, hogy káros következménnyel járhat az életben, ha más gyerekek is utánozzák a televízióban látottakat – adott esetben az agresszív jeleneteket –, mert szerintük a többi szülő nem képes kontrollálni gyermekei rossz cselekedeteit. Buckingham vizsgálataiból az is kiderült, hogy a szülők úgy érzik: ha gyermeküket a média nem is közvetlenül sarkallja agresszív cselekedetekre, érzelmileg megzavarhatja, rettegéssel töltheti el. A tízéves gyermekek többsége úgy gondolta, hogy bár a televízióban látható erőszak okozhat erőszakot a valóságban is, ez a hatás csak a náluk fiatalabb gyermekek esetében érvényes. A tízévesnél fiatalabb gyermekek is úgy vélték, hogy őket már nem befolyásolják a tömegkommunikációs eszközök. Érdemes megjegyezni, hogy Buckingham szerint a gyermekek azért tartják saját magukat befolyásolhatatlannak, mert a média hatásáról alkotott vélemény része a gyermekek önértékelésének: az, hogy ennek kapcsán határozottnak írják le magukat, éretlenségüket kompenzálja.”
Forrás: [link]
No még egy megjegyzés, ha már média: szerintem van egy sokkal ilyesztőbb jelenség a médiában: a valóságshowk. Én ezeket sem engedném nézni a gyerekeknek. Nehogy véletlenül követendő példának tekintsék az azokban szereplő ostobábbnál ostobább „celebecskéket”.
Ezek okozzák, hogy elhanyagolod a tanulást, nem viszed le a szemetet és félsz a sötétben :)
Akinek véreskezű, vagy agresszív a lelke, az úgyis arra hallgat több ezer éve.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!