Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Jár-e nekem támogatás és ha...

Jár-e nekem támogatás és ha igen akkor mennyi az összege? Valaki tud segíteni?

Figyelt kérdés
Én a főiskola mellett dolgoztam bejelentve napi 8 órában pályakezdőként,amikor kiderült hogy állapotos vagyok,így nem dolgoztam még egészen 3 hónapot sem,de az iskolát úgy tudom beszámítják biztosítási időnek,így bőven meg van a 180 napom.A kérdésem az lenne,kaphatok e így TGYÁS-t,és mennyi az összege,ha a fizetésem 1.hónapban bruttó 64703Ft,2. hónapban 84645Ft,3. hónapban pedig 81093Ft volt?Táppénzt nem kaptam,mert aláiratták velem a felmondást a terhesség miatt,ráadásul próbaidős voltam.Az APEH-nak most fizetem havonta a 4500Ft-ot,hogy legyen egészségbiztosításom.Tud valaki valami okosat?Fontos lenne,köszönöm előre is.
2009. márc. 19. 14:25
 1/4 anonim ***** válasza:

Küldök egy leírást, amiben sok mindent megtalálsz.

De pont ma változtattak ezen is, ez az , ami eddig volt.

A suli nem tudom, hogy beleszámít-e, szerintem nem.



Családdá válás jogi szemszögből



1) A kismama jogai a Munka tv-e alapján:

a) Rendes felmondással nem szüntethető meg a munkaviszony

b) Pótszabadság: 1 gyermeknél 2 nap, 2 gyermeknél 4 nap, 3 gyermeknél 7 nap (16 éves korig). Az egyik szülőnek jár, ezt a munkáltatónál kell jelezni.

c) Munkaidő-kedvezmények: A baba születésétől a 24. hétig szülési szabadságon van az anyuka. Az apának 5 nap szabi jár a baba születésekor (távolléti díj címen számolják el, állam finanszírozza, 2 hónapon belül kell kivenni)!


2) Anyakönyvi kivonat: a kórházi adminisztráción kell elkérni.


3) TAJ szám: A kórházban kell igényelni (igénylőlapot kitölteni).


4) Anyasági támogatás (igénylése, összege): Egyszeri juttatás (az jogosult rá, aki min. 4szer megjelent terhesgondozáson, és ezt az orvos le is igazolja). Magyar Államkincstárnak kell beadni a kitöltött formanyomtatványt, és a születési anyakönyvi kivonatot is be kell mutatni! Csak 180 napon belül jogosult rá az anya, utána nem!!! (Győrben: Szabolcska u., vagy Hunyadi u.) 2008-ban az összege: 64.125 ft.


5) Családi pótlék (igénylése, havi összege): Alanyi jogon, a gyermek 16 éves koráig jár. Formanyomtatványt az Államkincstárhoz kell beadni. A pótlék egész hónapra jár (1-31-ig). 2008-ban az összege: 12.200 ft/1 gyermek, 2x13.300 ft/2 gyermek.


6) Terhességi gyermekágyi segély (TGYS): ld. táblázatban

7) GYED: ld. táblázatban

8) GYES: ld. táblázatban


9) Táppénz: OEP fizeti. Nem naptári év szerint, hanem a baba születésnapjától számítják az évfordulót. Bölcsi: 84 nap, Ovi (3-6 éves korig): 42 nap, Iskola (6-12 éves korig): 14 nap évente


10) Babakötvény: Start számla bármelyik bankban nyitható, 40.000 ft-ot ír jóvá az állam. Évente max. 120.000 ft-ot lehet hozzátenni. A gyermek 18 éves kora után juthat hozzá. Szociális és Családügyi Minisztérium, tel: 1/331-1394.


TGYS GYED GYES

Időtartam Születéstől 24. hétig tart 2 éves korig tart Születéstől 3 éves korig tart

Jogosultság Az elmúlt 2 éven belül, ha min. 180 napot dolgozott a szülést megelőzően az anya. Az elmúlt 2 éven belül, ha min. 180 napot dolgozott a szülést megelőzően az anya. Alanyi jogon jár.

Összege Az elmúlt 365 nap napi átlagkeresetének 70%-át fizetik ki havi utalásban. Nincs maximuma. Járulékmentes. Az elmúlt 365 nap napi átlagkeresetének 70%-át fizetik ki havi utalásban. Max: a minimálbér 2szeresének a 70%-a, most bruttó 96.600 ft. Adót, nyugdíjjárulékot vonnak le. Nyugdíjminimumból (28.500 ft) számolják. Most 25.795 ft nettó. Nagymama is kiveheti a gyermek 1-3 éves kora között. Ha nyugdíjas, akkor nem vonnak ny.járulékot belőle.



TÁJÉKOZTATÓ



Gyermekgondozási segély és Gyermeknevelési támogatás igénybejelentéséhez szükséges okmányok illetve iratok: (Államkincstár, Hunyadi u.)


Igénylő:

-személyi igazolványa vagy házassági anyakönyvi kivonata

-TAJ kártya (fénymásolat is elfogadható)

-Adókártya (fénymásolat is elfogadható)

-magánnyugdíj pénztári tag esetén a záradékolt belépési nyilatkozat

-munkaviszonyban álló esetén fizetésnélküli szabadság engedély


Gyermek:

-eredeti születési anyakönyvi kivonat

-TAJ kártya (fénymásolat is elfogadható)


Családi pótlék igénybejelentéséhez szükséges okmányok illetve iratok: (Államkincstár, Hunyadi u.)



Igénylő:

-személyi igazolványa vagy házassági anyakönyvi kivonata

-TAJ kártya (fénymásolat is elfogadható)

-Adókártya (fénymásolat is elfogadható)

-válás esetén a jogerős bírósági végzés és a gyermek elhelyezéséről szóló határozat

-gyámság esetén a Gyámügyi határozat


Gyermek:

-újszülött esetén az eredeti születési anyakönyvi kivonat

-TAJ kártya (fénymásolat is elfogadható)


Anyasági támogatás igényléséhez szükséges okmányok:


Igénylő:

-személyi igazolványa vagy házassági anyakönyvi kivonata

-lakcím nyilvántartókártya (amennyiben új személyi igazolvánnyal rendelkezik, vagy házassági anyakönyvi kivonatot mutat be)

-TAJ kártya (fénymásolat is elfogadható)

-Orvosi igazolás a terhesgondozáson való megjelenésről

-meghatalmazás két tanú aláírásával, amennyiben nem a szülő nő intézi az igénylést

-meghatalmazott személyi igazolványa


Gyermek:

- eredeti születési anyakönyvi kivonat

-TAJ kártya (TAJ szám nélkül az anyasági támogatás nem számfejthető)


Minden ellátás esetében az igénybejelentő nyomtatványra fel kell írni az állampolgárságot és a születési helyet!!!

2009. márc. 19. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Járna tgyás illetve gyed ha szülés időpontjában lett volna munkaviszonyod. Passzív jogon akkor jár tgyás ha valaki a munkaviszony megszűnése után 42 napon belül szül.
2009. márc. 19. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Hát mivel próbaidős voltál, és így felmondhattak neked, így nem fog járni sajnos semmi. A szüléskor még élőnek kell lennie a munkaviszonyodnak, vagy legalább is 42 napnál nem lehet régebbi a megszűnés dátuma. Így sajnos csak GYES és családi pótlék.
2009. márc. 19. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat,én is ettől tartottam,hogy a felmondás jól betesz majd :( .Egyébként utána jártam,,és lehet méltányossági alapon is kérni,de ennek nem tudom a konkrét összegbeli feltételeit,mármint itt gondolok az egy főre jutó jövedelemre,ami a férjem fizuját illeti majd meg gondolom az én gyesem és csp-m összegét.
2009. márc. 19. 18:33

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!