Ha a második gyerek GYES alatt születik akkor hogyan számolják a második TGYÁST?
Tételezzük fel hogy egy várandós anya keres br. 200.000 Ft -ot és megvan a 180 nap biztosítási idő ahhoz, hogy maximális összegű TGYÁST kapjon 6 hónapig (ami kb. br. 140.000Ft). Ez után 18 hónapig kapja a GYED -et (kb br. 100.000 Ft), majd a fennmaradó 12 hónapig a GYES -t (kb. br. 28.500 Ft). Az anyuka nem ment ezidő alatt vissza dolgozni.
A GYES alatt viszont megszületik a második gyerek, így én arra következtetnék, hogy a TGYÁST az előző 180 nap alatt kifizetett GYED és GYES átlagának a 70% -a adja, ami nagyon kevés. Ez tényleg így van?
A válaszokat előre is köszönöm!!!!!
Az első válasz nem teljesen pontos - ugyanis ha pl. a kicsi májusban tölti a kettőt, és a nagy következő év akár februárjában is születik, akkor már nem ugyanaz lesz az alap, hanem a minimálbér.
Mindig az irányadó időszakban (igénylést megelőző év) jövedelmet kell alapul venni. Ha ilyen jövedelem nincs, akkor megnézik, miért nincs. Ha azért, mert ebben az időszakban 6 hónapot gyeden voltál, akkor a szerződés szerinti béred lesz az alap. Azonban ha 6 hónapot meghaladóan gyesen voltál, akkor a tgyás és gyed alapja a minimálbér. (lásd a példát - 2011 májustól gyes, tesó 2012 februárban születik - irányadó időszak 2011, amikor 7 hónapot gyesen voltál - a tgyás gyed alap a minimálbér.)
Kérdező, az alap sosem lesz a gyed s a gyes, mert nem lehet egyik ellátás a másik alapja. A számítás elve az, amit leírtam.
Viszont ha nem megy vissza dolgozni, akkor sem kaphat 140000 tgyást, ha a szerződés szerinti bér az alap, mert nem lesz 180 bérezett napja, így a tgyásnak is lesz maximuma, ugyanannyi mint a gyednek.
Sziasztok,
Köszönöm az eddigi válaszokat!
A következő választ kaptam a bérszámfejtéstől, vagyis Ők a következő módon értelmezik a törvényt:
Tételezzük fel, hogy 2012 –ben születik a baba. Ebben az esetben 2011 az irányadó év. Ha ez évben a GYED+Maradék szabadságok összege (napokban) több, mint a GYES –es napok száma, akkor az előző fizetése az alap, ha kevesebb akkor a minimál bér kétszerese az alap. Ha esetleg a GYED –es és szabadságolt napok majdnem kiadják a hat hónapot, de kell még pár nap, hét, akkor érdemes addig beteg szabira menni.
Na most már tényleg nem tudom hogy mi van....
Hát ez a válasz elég kusza, és nem is pontos.
Ha van bérezett nap (szabi és betegszabi), akkor az alapján számolnak mindent.
Ha nincs bérezett nap, akkor meg az alapján számolnak, amit leírtam. Ha nincsen 180 bérezett nap, akkor a tgyásnak a maximuma a minimálbér kétszeresének 70%-a.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!