Mennyi pénzt raktok félre havonta a gyerekeknek életkezdésre?
Mi most kezdtük el (a nagy 2, a kicsi most fog születni), havi 20 ezer hosszútávú Fundamenta és havi 40 ezer kp, amiből időnként állampapírt veszünk majd egyelőre. Aztán később meglátjuk, mibe-hogy tudjuk tenni a pénzt és mennyit egyáltalán.
Szóval havi 60 ezer megy most a két gyereknek, tudom, hogy más ennyit sem rak félre, de basszus ha belegondolok, annyira semmi szinte ez is, ha tudnánk is tartani hosszútávon, alig pár millió 20 év alatt...és nem is vagyok benne biztos, hogy mindig félre fogunk tudni tenni ennyit.
Mi nem kaptunk semmit, kínlódtunk meg küszködtünk is eleget, hogy 30 éves korunkra eljussunk a gyerekvállalás hátterének megteremtéséhez, én úgy terveztem, elindítom majd a gyerekeimet valamivel, hogy ne kelljen annyit stresszelni-gebedni, mint nekünk, de most nem látom, hogyan :/
Ti mennyit tesztek félre havonta nekik?
Mi kaptunk segítséget a férjemmel életkezdésre mindkét családtól, így ezt mi is próbáljuk megteremteni. A cél hogy 18 éves korára összegyűljön egy kis lakás árának legalább a fele. Egyetem/munka alatt beköltözhet majd, szükség esetén a kis szobát kiadjuk majd albérletbe.
Jelenleg kb 70 ezer megy neki, hol eurora, hol állampapírba.
Ezen kìvül amit kap a nagy és dédszülőktől azt mindig àllampapírba tesdzük neki. Az egyik dédszülő babakötvémybe utal neki havonta 10 ezret.
Még van 17 évünk gyűjteni 😁
Ha visszamegyek dolgozni egy kicsit könnyebb lesz. Bár lehet azt a plusz pénzt inkább a saját nyugdíjas éveinkre fogjuk befektetni.
Mi pucér fenékkel indultunk (ránézésre), bár hozzáteszem az én szüleim vért izzadtak hogy az oktatásunk rendben legyen, szóval ez nem teljesen igaz.
De lakásra önerő vagy ilyesmi szóba sem jött. Nehéz volt indulni, de végül sikerült. Még hitelünk van, de szerencsére megvan a stratégia, hogyan törlesztjük hamar. Emellett külön megtakarítás a gyerekekre nincs, de reális hogy összerakunk egy második lakásra valót (cserébe lemondunk a családi házról), és akkor lesz induló tőkéjük. És persze az oktatásukra mi is ügyelünk fokozottan, hogy ne csak anyagi tőkéjük legyen.
Három éve vettünk családi házat. Utána kezdtük felújítani. Mindig kértünk számlát, szerződést. Akkor még nem volt útban a pici, de tavaly megkaptuk őt az élettől. Jól tettük, hogy gyűjtöttük a számlákat, mert a felújítás felét vissza tudtuk igényelni. Kiegészítettük neki 2,5 millióra és betettük az államkincstárnál állampapírba kamatozni. Jelenleg ezen felül külön csak neki nem teszünk félre, hanem közösen gyűjtünk.
Mi abban kaptuk a legnagyobb segítséget szüleinktől, hogy mindketten otthon laktunk és szüleink nem fogadtak el pénzt, tehát eltartottak minket, amíg otthon laktunk. 2 éve költöztünk be közös házunkba. Mivel nem fogadták el semmit otthon és mindketten takarékosak voltunk, ezért felesbe saját pénzünkből tudtuk megvenni a házunkat mindenféle hitel nélkül. Ez hatalmas segítség volt szüleinktől.
Férjem és én is fogok örökölni házat, én pluszban földeket, erdőt, rétet.
A babakötvénnyel egy nagyon nagy baj van szerintem: az, hogy naggggyon hosszú az a 18 év! Sajnos senki nem tudhatja, hogy ilyen hosszú időintervallum alatt mi minden fog történni az országgal, a forintal, vagy akár a gyerekkel, és ebben a megtakarítási formában aztán tényleg nem fér hozzá SENKI a befektetett pénzhez! Még a gyerek sem! Teszem azt, 10 évig fizetgeted neki, és ne legyen így, de pl. jön megint egy olyan brutál inflációs hullám, ami elsöpör mindent. Oké, van infláció követés, de hogyan? Az utóbbi alkalommal is a hivatalos infláció 14..15% volt. Amit a bőrünkön éreztünk, az meg legalább 50%, és semmit nem tudsz ilyen konstrukcióban csinálni, hogy mentsd a pénzed, csak mert a gyerek még nincs 18. Ellenben pl. az állampapírt bármikor el tudod adni / át tudod tenni egy másik portfólióba a pénzed / vagy el tudod adni a részvényeidet/kötvényeidet/aranyadat/ingatlanodat. Persze, valszeg ezt is csak veszteséggel tudod megtenni egy ilyen helyzetben, de legalább rajtad múlik, hogy kiszállsz vagy sem ezekből. Ezen kívül bármikor jöhet olyan élethelyzet is, hogy az adott pillanatban szükségetek lehet a pénzre. (Csak egy ilyen példa: nagyobbik gyerek 18 lesz, egyetemre megy. Kellene neki 15 millió, hogy vegyen egy kis ingatlant, így elkerülve, hogy albit kelljen neki fizetni. A két gyereknek befizetett összeg már 16 millió, de mindkét gyerek babakötvényén egyenlően elosztva, így csak 8 jut nekik fejenként. A kisebbik gyerek meg csak 3 év múlva tölti a 18-at. Na puff. A 8-ból nem jön ki a vételár, a másik 8-ra meg még várni kell. Ha a megtakarítás másban lett volna, akkor lenne választási lehetőséged. A fenti példában, megveszed a nagyobbiknak ami kell, a kisebbnek meg ott hagyod a maradékot ahol van, esetleg a megspórolt albérleti díjat is hozzáteszed neki még innentől, a hátralévő 3 év alatt.)
De senkit nem akarok lebeszélni a babakötvényről! Megnyitottuk mi is a mindkét gyereknek. Viszont én csak olyan pénzeket szoktam erre utalni, amivel "nem nagyon tudok mást kezdeni". Értsd: az államkincstárban folyószámlára történik egy 15...20 ezer forintos kifizetés, akkor nincs értelme új sorozatú papírt venni ennyiért, mert elapróznám vele a megtakarítást, ezért ezeket ilyenkor a gyerekeknek szoktam áttolni a babakötvényeikbe. Jó a babakötvény, de szerintem kizárólag ebbe gyűjteni nekik az életkezdési alapot elég kockázatos. (Hacsak nem pont a vége felé vagy már a 18 évnek.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!