Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » A gyest igényelni kell fél...

A gyest igényelni kell fél éves korban vagy autómatikusan kapom?

Figyelt kérdés
2010. szept. 22. 08:38
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Mindent igényelni kell, semmit sem kapsz a megfelelő papírok elintézése nélkül! Nézz utána a MÁK oldalán!
2010. szept. 22. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Igényelni kell!!
2010. szept. 22. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

GYES fél éves korban???


GYEDet akartál írni???

2010. szept. 22. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Bocsi!

Nem nagyon vagyok tisztában ezekkel a dolgokkal hogy mikor mit kapok!

gyed jár fél éves kortól?

2010. szept. 22. 08:50
 5/11 anonim ***** válasza:
GYED-et féléves kortól kapsz kétévesig, onnantól GYES.
2010. szept. 22. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

És a gyednek mennyi az összege?

Ha féléves koráig kb70-75 körül kaptam,mennyire fog változni az összeg!

Mert azt hallottam hogy az kevesebb!

2010. szept. 22. 09:54
 7/11 anonim ***** válasza:

Mikor jár a GYED?


ha a szülést megelőző 2 évben legalább 180 napon át volt biztosításod

Ha TGYÁSt igényeltél és alatta szűnt meg a biztosításod (pl. munkahely megszűnése miatt)

GYED-et csak akkor kaphatsz, ha a gyereket a saját háztartásodban neveled. Ha napközben bölcsődébe teszed, akkor nem jár tovább a GYED, hanem GYES-t kell igényelned.

Mikor nem jár a GYED?


ha dolgozol

ha a teljes fizetésedet megkapod a szabadság ellenére

ha valamilyen más ellátást kapsz (nyugdíj, rokkantnyugdíj, ápolási díj stb.)

ha bölcsődébe, óvodába vagy más napközbeni intézménybe iratod a gyereket

szabadságvesztés, letartóztatás esetén

ha a gyereket elvették tőled pl. gyámhatósági okból

Hogy jön ki a 180 nap?

A szülést megelőző 2 évet nézik. Ha pl. fél évig volt munkaviszonyod, de most már egy éve nem dolgozol, akkor megvan a 180 napod.

Ha bejelentett munkanélküli voltál, akkor megvan a jogviszonyod és jár a TGYÁS és a GYED is.


Mi van, ha nincs meg a 180 nap? Akkor csak a GYES fog járni.

Megteheted, hogy saját zsebből fizetsz magad után TB-t, hogy meglegyen a 180 napod, ezt az APEH-nál kell elintézned, havonta néhány ezer Forintot kell majd befizetned.


Ha nincs meg a 180 biztosított napod a szülés előtti 2 évben, akkor (mind a TGYÁS, mind a GYED esetén) kérhetsz méltányossági megállapítást az illetékes megyei egészségbiztosítási pénztárnál.


Mi alapján számolják ki?


Mind a TGYÁS, mind a GYED számításánál a szülést megelőző teljes naptári év keresete adja az alapot. Például aki 2008- január 1-én szül, annál ugyanúgy a 2007.évet veszik alapul, mint aki 2008.12.31.-én.


Nem lehet ezt így forintra megmondani, mert nem tudom hogy/meddig dolgoztál, megvolt-e a 180 napod, stb.


Nálam ez volt: TGYÁS-om első fél évben olyan 180.000 ft körül volt, aztán a GYED-en meg a maximált GYED volt ami kb. 80.000, a GYES pedig mindenkinek egységesen kb. 25.000 ft.

2010. szept. 22. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ az utolsó válaszadonak hogy ilyen részletesen leitra hogy mi hogy van!

Most már kezdem érteni! :)

Nálam a helyzet az hogy a 180napom az megvolt! 1 hónap mulva kell igényelnem a gyedet! De viszont a múlt hónapban megszünt a bolt ahol dolgoztam!

Ez akkor nem befolyásolja a gyedet?

Mennyivel korábban lehet intézni? Vagy csak akkor ha már a TGYÁS már lejárt?

2010. szept. 22. 16:09
 9/11 A kérdező kommentje:
vagyis csak akkor intézhetem ha a fiam betölti a 6hónapot?
2010. szept. 22. 16:10
 10/11 anonim ***** válasza:
Kb 1 hónappal korábban add be a papírt, h folyamatosan kapd a pénzt,szal a tgyás 168 napig jár,így a Pici 4,5 hós korában beadhatod az igénylést. sajnos a másik kérdésre nem tudom a választ
2010. szept. 23. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!