Vírusos agyhártyagyulladás. Mitől?
Attól függ, mi volt a kórokozója, de a leggyakoribbak ellen van ajánlott védőoltás.
Persze lehet, pont másik tipusú kórokozó volt nála, de szerintem a gyerek nagyon gyenge immunrendszerű lehetett, mert az agyhártyagyulladás nagyon veszélyes, de a szövődmények gyakoribbak, mint a halál, ha kezelik időben.
A meningococcus volt, rossz volt az elsődleges tájékoztatás. Bizonyos szerotípusai ellen van védőoltás (ezek a leggyakoribbak), viszont vannak más törzsek és más baktériumok is, bár azok nem közvetlenül meningitis okoznak, hanem más betegséget, csak a szövődmény agyhártyagyulladás.
A védőoltás javasolt, mert a közösségbe járó gyermekek, és meglepő módon a főleg fiatal felnőttek fogékonyak rá. Már egy poszttal előbb is írtam, hogy tipikus "fesztivál-betegség", mert sokan hordozzák a baktériumot betegség nélkül, aztán találkozik egy fogékony személlyel, és bumm, beteg lesz az illető.
Az ilyen gyors lefolyás, mint a hírekben volt, nagyon ritka, de pl. lépeltávolított (splenectomizált) betegeknél előfordulhat szintén, őket is kötelezően oltják.
Még valami, ezt is leírtam már: középfül-gyulladás súlyos szövődménye lehet! Sok kisgyerek szenved a középfül-gyulladások miatt, és sajnos vannak, akik félvállról veszik a problémát... ki kell kezelni! Ha kell, akkor fül felszúrással (paracentesis), mandulakivétellel, antibiotikummal, de meg kell előzni a bajt. Már kötelező a pneumococcus elleni oltás, de nagyobbaknál érdemes kérni, mert ez az egyik leggyakoribb középfül-gyulladás okozó baci, és a meningococcusnak "rokona".
A vírusokról: agyvelőgyulladást okoznak. A kullancsencephalitis ellen lehet oltatni, a többi ellen nincs védekezés, és nagyon kezelés sem, de azok elég ritkák (veszettség, mediterrán vírusok, lassúvírusok, stb) - vagy súlyos betegnek kell lenni ahhoz (AIDS, transzplantáció, hematológiai megbetegedés), hogy baj legyen, esetleg olyan betegségek ritka szövődménye, amik ellen alapból van oltás, pl. kanyaró, rózsahimlő vagy bárányhimlő. Hasonlóan ritkák a születéskor, az anyai hüvelyből összeszedett baktériumok és vírusok okozta agyhártya- vagy -velőgyulladások, ilyenekre manapság már figyelnek a nőgyógyászatokon.
Agyhártyagyulladás nem egyfajta van. Van neki: A,B,C,X,Y változata. Az egyik baktériumtörzs a Haemophilus influenzae, semmi köze az influenzához. Ez a baktériumtörzs sok más betegség mellett gennyes agyhártyagyulladást okozhat, 2 hónapos kortól kötelezően oltják a gyereket ellene.
"B" típus a legelterjedtebb, szintén bakteriális, sajnos jelenleg nincs a forgalomban kapható védőoltás ellene, bár úgy tudni a vakcina kész, de még nem engedélyezték. Magyar kutatók csinálták!!!!!
"C" meningitis: szintén baktérium okozza, nem kötelező védőoltás van. Már 1 éves kor alatt el lehet kezdeni adását, úgy gondolom 2 ezer Ft nem sok gyermekünk egészségéért.
Hírekben nem hallottam konkrétan, hogy melyik típus fertőzte meg a kislányt. Nagyon gyors lefolyású betegség, ismerni kell a tüneteket:
gennyes agyhártyagyulladás (meningitis): a védőoltás következtében a Haemophilus okozta meningitis előfordulása ritka.
1 éves életkor felett:
fejfájás
nyak- vagy hátfájás
láz
hányinger- hányás
tarkókötöttség (a nyak merev, a fej nehezen mozgatható)
1 éves kor alatt:
irritabilitás
aluszékonyság
etetési nehézség
megmagyarázhatatlan sírás
feszes, kidomborodó kutacs
viselkedési változások
"C":
csecsemőkorban:
irritabilitás
láz
aluszékonyság
étvágytalanság
megváltozott sírási hang ("fejhangon sír")
homorú testtartás
mozgatásra (ölbe vétel) fájdalmas sírás
megnyugtathatatlan sírás
kidudorodó kutacs
viselkedésváltozás
izomgörcsök
egy éves kor felett:
nyak- vagy hátfájás
fejfájás
aluszékonyság
irritabilitás
zavartság
láz
étvágytalanság
tudat beszűkülése
izomgörcsök
fénykerülés
hányinger - hányás
nyaki merevség. Cseppfertőzéssel terjed, akár úgy is, hogy megfogunk egy olyan tárgyat, amit előtte fertőzőtt ember is fogott.
3 védőoltás:
Haemophilus influenzae B baktérium ellen: kötelező oltás
Streptococcus pneumoniae (Pneumococcus) baktérium ellen: az ún. konjugált vakcinák adása javasolt - a szakmai állásfoglalás változása szerint egyre inkább - nem csak a fokozott kockázatnak kitett gyermekeknek.
Neisseria meningitidis (Meningococcus) baktérium ellen
Ja igen, ugye minek is oltsuk be a gyereket? A sok oltásellenes most mit mond?
Valóban több fajta van, de ha nem is az fertőzte meg a gyereket, amivel be van oltva, mégis valószínűnek gondolom, hogy egy oltott gyerek nem biztos, hogy megfertőződik, illetve a betegség lassabb lefolyású lehet, az életveszély később léphet fel, időben orvoshoz lehet érni.
Oltás szövődményében kevesebben halnak meg, mint magában a betegségben, ez minden oltásra igaz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!