Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Hány keresztszülője lehet egy...

Hány keresztszülője lehet egy gyereknek? Ki lehet keresztszülő? Hétköznap is lehet keresztelni?

Figyelt kérdés
Kislányom 5 hetes, a keresztelőn gondolkodunk. Az apukjával nem vagyunk házasok, ő katolikus, én református. Még nem döntöttük el, h melyik vallás szerint kereszteljünk. A katolikus egyház szerint milyen feltételekkel lehet valaki keresztszülő? És hány keresztszülőt lehet választani? Mi egy barátnőmet és a férjét szeretnénk megkérni (katolikusok, teplomi esküvő is volt), és a hugomat (református, egyedülálló). A református vallás szabályait ismerem, a katolikusét annyire nem. A keresztelőt mindenképpen hétköznapra szerenénk, a párom munkája miatt.
2010. jún. 21. 21:38
 1/10 anonim ***** válasza:
A keresztelőt általában vasárnap tartják a szent mise után.Én úgy tudom hogy csak 2 keresztszülő lehet.Legalábbis nálunk mind a két gyereknél csak egy-egy házaspár lett a keresztszülő -katolikus szertartás volt
2010. jún. 21. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim válasza:

Katolikusoknál 2 keresztszülő lehet, olyan vallásúnak és rítusúnak kell lenniük, mint amilyennek keresztelik a kicsit.


5. A KERESZTSZÜLÔK


a. A keresztszülôk tisztsége és szükségessége


1608 A keresztelendônek, hacsak lehet, keresztszülôt kell kapnia. Ennek feladata, hogy a felnôtt keresztelendônek a keresztény beavatásban segítségre legyen, a gyermeket pedig -- a szülôkhöz társulva -- a keresztségre bemutassa és azon legyen, hogy a megkeresztelt keresztény életet éljen (872. k.). Mivel a gyermek nevelésének kötelessége és joga elsôsorban a szülôket illeti, a keresztszülôk szerepe a szülôk mellett kisegítô jellegű.


b. A keresztszülôk száma


1609 Nemétôl függetlenül a keresztelendônek lehet egy keresztapja vagy egy keresztanyja vagy egy keresztapja és egy keresztanyja (873. k.). Ezzel az elôírással szemben ôsi idôk óta Európa-szerte létezett és helyenként még ma is elôfordul az a népszokás, hogy kettônél több keresztszülôt alkalmaznak[15]. Anyakönyvezni azonban a mai jog szerint legfeljebb két keresztszülôt lehet. Ha csupán egy keresztszülô van, ennek nem szükséges a keresztelendôvel azonos neműnek lennie[16].


c. A keresztszülôség feltételei


1610 A megkeresztelt és keresztszülôje között már nincs házassági akadály. Így érthetô, hogy a CIC nem különbözteti meg a keresztszülôség érvényességi és megengedettségi feltételeit. Csupán azt szögezi le, hogy a keresztszülôi tisztségre bocsátáshoz szükséges, hogy: 1) az illetôt maga a keresztelendô vagy ennek szülei, illetve gondviselôi vagy ezek hiányában a plébános vagy a kiszolgáltató jelölje ki; 2) alkalmas legyen (értelem használata stb.); 3) szándékozzék ezt a tisztséget viselni; 4) tizenhatodik életévét betöltött személy legyen (bár a megyéspüspök meghatározhat más kort is, sôt megfelelô okból a plébános vagy a kiszolgáltató kivételt is tehet); 5) katolikus, megbérmált és elsôáldozást már végzett, hitéhez és a keresztszülôi tisztséghez méltó életet élô ember legyen; 6) ne kösse kiszabott vagy -- önmagától beálló büntetés esetén -- kinyilvánított egyházi büntetés; 7) ne legyen a keresztelendô apja vagy anyja (847. k. 1. §). Aki ezeknek a feltételeknek nem felel meg, azt -- amennyiben nincs keresztszülô jelen -- tanúként lehet alkalmazni (875. k.).


1611 A nem katolikus keresztény -- egy másnemű katolikus keresztszülô mellett -- mint a keresztség sajátos értelemben vett tanúja szerepelhet (vö. 874. k. 2. §). A liturgikus elôírás korábban arról szólt, hogy ez a személy ilyenkor a keresztszülôi tisztséget töltheti be (OBP, Általános tudnivalók 10. 3: A gyermekkeresztelés szertartása, Bp. 1973, 18). A CIC szóhasználatának megfelelôen a Szentszék módosította a liturgikus könyv szövegét oly módon, hogy az ilyen nem katolikus keresztény személy szerepének megjelölései közül a ,,keresztszülô'' szót törölte, viszont meghagyta a ,,keresztény tanú'' kifejezést (SC SacrCult, Variationes, 1983. IX. 12: Notitiae 20, 1983, 546). Ennek a sajátos értelmű tanúi tisztségnek a jogi tartalmát az egyetemes törvények pontosan nem körvonalazzák. Az Osztrák Püspöki Konferencia 1985 tavaszán tartott ülésén pl. így értelmezte a 874. k. 2. §-ának erre vonatkozó elôírását: ,,A CIC 874. k. 2. § szerinti keresztelési tanú nem csupán a keresztség kiszolgáltatását tanúsítja. A megkeresztelt számára tanúságot tesz a Szentháromságos Istenbe és Jézus Krisztusba, mint Istenbe Úrba és az Isten és az ember közötti egyetlen közvetítôbe vetett hitrôl. Ezért a keresztelési tanú feladata, éppúgy mint a keresztszülôé, hogy a felnövekvô megkereszteltet a szülôkkel együtt hozzásegítse az emberi és keresztény életre való neveléshez különösen a keresztény hit tudatos megélésével. A katolikus keresztszülô ezen túlmenôen a katolikus egyház hitközösségét képviseli... és a megkeresztelt szüleivel együtt gondoskodik a katolikus hitben való nevelésrôl'' (ÖAKR 36, 1986, 98). Egyesek szerint a nem katolikus egyházi közösséghez tartozó keresztszülôség helyetti sajátos tanúi tisztsége nem vonatkozik az ortodoxokra. Ôk ugyanis -- noha nem katolikusok -- nem pusztán ,,egyházi közösséghez'', hanem ,,egyházhoz'' tartoznak, ezért rájuk továbbra is alkalmazható lenne a liturgikus könyvben szereplô ,,keresztszülô'' megnevezés (Innsbrucki Egyházmegye, Richtlinien zur Taufpastoral, nr. 24: ÖAKR 36, 1986, 102). Ezzel a nézettel aligha érthetünk egyet tekintettel arra, hogy a Szentszék a CIC után a liturgikus könyv bevezetôjének szövegét úgy módosította, hogy ,,a katolikus közösséghez nem tartozó megkeresztelt'' nem keresztszülô, hanem csak keresztény tanú lehet (SC SacrCult, Variationes, 1983. IX. 12: Notitiae 20, 1983, 546).


A klerikusok keresztszülôségét a CIC már nem köti külön engedélyhez.

2010. jún. 21. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Nálunk egy barátnőm volt, a párom nővére+ annak párja.

feltételek( de csak ha nagyon b@szakodni akarnak):

-keresztelőt csak a szülők kérhetik (még a nagyiék sem)

-szülőknek ha már van másik gyereke, igazolni, hogy kap vallásos neveltetést

-vallási beszélgetésre kell mennie legalább egyik szülőnek

-keresztszülők bérmálva legyenek/nem élnek vadházasságban/a lakóhelyszerinti pap igazollya, hogy alkalmasak keresztszülőknek

2010. jún. 21. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Szia! Nálunk a jövő hónapban lesz a keresztelő és egyházközség válogatja. Első házasságom egyházi esküvő is volt egyben, (róm.kat.) és ugye egyházi esküvő csak egyszer lehet. Most a második házasságomból született pici lányom róm.kat. vallású lesz. Mivel több, mint 300 km-re költöztünk, itt a pap még a mi keresztlevelünket sem kéri. Nagyon segítőkész. Mi is szombaton szerettük volna a keresztelőt, mert a keresztapa elég távol lakik tőlünk, de azt mondta a pap, hogy keresztelni csak vasárnap szoktak, a szent mise után. Ja! 2 keresztanyát és 2 keresztapát anyakönyvez az egyház, igaz nálunk 1-1 lesz. A keresztanya görög katólikus(sógornőm) a keresztapa pedig református vallású (férjem legjobb barátja). Vagyis a keresztszülőknek,nem kell házasoknak lenniük. Remélem tudtam segíteni!
2010. jún. 22. 05:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Nálunk nem rég volt a keresztelő(róm.kat.),de nálunk ugy volt hogy 2-2 keresztszülő volt de a keresztpapíron csak 1-1 név volt!! nálunk nem kérdeztek olyat hogy meg e vagyunk esküdve vagy hogy voltunk e bérmálkozók vagy vmi!!Ja és nálunk szombaton is van keresztelés!!
2010. jún. 22. 06:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Mi házasok vagyunk de templomi esküvőnk nem volt.A pap nem hajlandó megkeresztelni a babánkat csak ha előtte ősszead minket.
2010. jún. 22. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Én is ebben a dilemmában vagyok. Én katolikus vagyok, bérmálkozó is voltam, a férjem viszont még megkeresztelve sincsen. Templomi esküvőnk sem volt, csak polgári, viszont a kislányomat szeretném megkereszteltetni. Kíváncsi vagyok itt majd mit alkotnak az egyháznál... ráadásul azt hallottam, hogy a keresztelés egy csomó pénzbe kerül. Nem tudom ez igaz-e?
2010. jún. 22. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Hát az elég durva, hogy a pap csak akkor hajlandó megkeresztelni, ha előtte templomban is összeházasodtok. Ahelyett, hogy örülne, hogy a mai világban még van, aki meg akarja keresztelni a gyereket, még ilyen igényei vannak... És ha felnő a gyerek, akkor is csak akkor keresztelkedhet meg, ha a szülei előtte összeházasodnak? Na ne... Hát ilyen papot nem szeretnénk.

Úgy látom végül is, hogy papja válogatja. Majd igyekszem keresni egy normálisbbat, aki nem a papírokkal foglalkozik, hanem azzal, ami a dolga.

Köszönöm mindenkinek a válaszokat!

2010. jún. 22. 15:40
 9/10 anonim válasza:

Ha szívózik a pap, mondd meg neki hogy szólni fogsz a megyéspüspöknek.


Előző válaszolónak: ha a keresztszülők meg vannak keresztelve és bérmálva akkor meg kell keresztelnie a gyereket, ez előírás; a tanács ugyanaz mint amit fent írtam.


Kérdező: 14 éves kor felett úgy keresztelkedik a gyerek ahogy akar, onnantól már nem érinti a szülő egyházi jogállása(se a rítus, stb.).


Joghallgató

2010. jún. 22. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 László Elizabet válasza:

Sziasztok

Nekem egy hónapos a kislányom,mennyi idősen lehet keresztelni?vagy az nem kortól függő?

És hogy mi 3keresztanyát és 3keresztapát szeretnénk neki,az lehetséges?

2019. dec. 30. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!