Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Tényleg okozhat fogszuvasodást...

Tényleg okozhat fogszuvasodást, ha lenyalom a baba kanalát?

Figyelt kérdés
még nincs foga-9hónapos-és van egy rossz szokásom,h evés közben a maradékot lenyalom
2008. szept. 24. 14:48
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos a másfajta dolgoktól, vagy konkrétan a mi szájunkban lévő természetes, vagy természetellen baciktól igenis lehet baja a babóknak. Hiába nincs még foga, a fogcsírájuk kezdeményét, ami nem látható is kikezdhetik az idegen dolgok:-(

Nekem ezt gyerekorvos mondta. Csak ezért vagyok ilyen okos:-)

2008. szept. 24. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
69%
Én úgy tudom a cukros dolgoktól lehet fogszuvasodása, épp ezért nem ajánlják a cumisüveges megoldásokat hosszútávon. A lenyalást a szájban jelenlevő bacik miatt nem szabad(na).
2008. szept. 24. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Igen, ez így igaz. Ha lenyaljuk, amit a szájába adunk, átadjuk a bacikat és egyebeket, amik a fogszuvasodást is okozzák (mert a fog nem az édességtől szuvasodik).
2008. szept. 24. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

,,A csecsemőket és totyogókat leggyakrabban a szülő vagy más gondozó fertőzi meg. Ez különböző módokon történhet. A szülők esetleg megengedik a kíváncsi babának, hogy a fogkeféket megrágja. A baktériumok átmehetnek puszival vagy közös evőeszközök használatával. Ha a S. mutans egyszer már bent van a gyermek szájában, ott már gyorsan tud szaporodni. Olyan tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek megakadályozzák más, hasonló baktériumok és sok más mikroorganizmus növekedését, így ez válhat a leggyakoribb baktériummá a gyermek szájában (Slavkin 1999).


Megelőző intézkedések segíthetnek a csecsemők és totyogók S. mutans fertőzésének leküzdésében. Egy tanulmány kimutatta: "Ha a terhes nők a hetedik hónapban naponta kiöblítették a szájukat nátrium-fluoriddal és klórhexidinnel, gyermekeik szájában a baktériumok megtelepedése mintegy négy hónappal később következett be" (Slavkin 1999). Mindemellett, mind a nátrium-fluorid, mind a klórhexidin vényköteles, és mellékhatásaik vannak. Használatuk vitatott. Alkalmazásuk előtt az édesanyának ajánlatos kikérnie a saját orvosa véleményét ezek kockázatát és hasznát illetően.


A korai gyermekkori fogszuvasodás elleni küzdelem egyik kulcsa az, hogy minél később tegyük ki a gyermeket a S. mutans fertőzésnek. A közös evőeszközök és fogkefék használatának elkerülése a másik. Ha a baba mesterséges cumikat - beleértve a nyugtatócumikat is - használ, a szülőnek vagy a gondozónak soha nem szabad ezeket a szájába vennie. Mivel a S. mutans alacsony pH-jú környezetben növekszik, magasabb pH érték fenntartásával a szájban megelőzhetjük, hogy a S. mutans uralkodóvá váljon a száj baktériumflórájában (Slavkin 1999). Ahogy korábban megállapítottuk, a tápszer csökkenti a száj pH értékét, az anyatej nem, így a tápszerkiegészítés kerülendő, illetve, ha a csecsemő mégis kap tápszert, ajánlatos etetés után megtisztítani a fogait. Rendes körülmények között a pH érték csökken az emésztés folyamata alatt, és fokozatosan emelkedik, ahogy az étel elhagyja a szájüreget. Amikor eszünk vagy iszunk, a nyál elkezdi cukorra bontani az ételt. Ebben a cukor(oldatban) áznak a fogak, és ezen élnek a baktériumok, ezáltal csökkentik a pH értéket a szájban. Minden étel tartalmaz cukrot, és a szájban lévő baktériumok cukron élnek. Amikor csökken a száj pH értéke, a zománcfelszínből kioldódnak az ásványi ionok. Az étkezések között a nyál visszaállítja a normális pH értéket. Ahogy korábban megállapítottuk, úgy tűnik, hogy az anyatej visszaépíti az ásványi anyagokat a fogzománcba. Mivel az emberi tej kálciumot és foszfort épít a fogakba (remineralizálja), és nem csökkenti a pH értéket, úgy látszik, hogy az anyatej erősebbé teszi a gyermekek fogait és segít megelőzni a lyukakat"


Forrás: [link]


,,Talán meglepő, de a fogak ápolása tulajdonképpen már azok kibújása előtt megkezdődik. Már a fogatlan csecsemőnél meg kell kezdeni a szájüreg tisztítását: szopizás után kitörölhetjük a száját egy nedves textilpelenkával. Amikor bújnak a fogacskák, masszírozzuk át a duzzadt fogínyt a tiszta kezünkkel, adjunk a babának puha, lehűtött rágókát. Lényeges, ám kevéssé közismert dolog, hogy a fogszuvasodásért felelős baktérium, a Streptococcus mutans nincs jelen az csecsemők szájában: "fertőzéssel" kerül oda a környezetében élők szájából. Épp ezért nagyon fontos, hogy kerüljük a közös kanál használatát, ne nyaljuk le a baba cumiját, tüsszentésnél, köhögésnél legyünk elővigyázatosak."


Forrás: [link]

2012. febr. 3. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!