Kisgyereketeknek mikor tudtatok olvasni mesét? Az enyém két éves 3 hónapos de még csak a képeket nézegeti!
Akkor meséljetek a képekről.
Ebben az életkorban kitűnőek a szöveg nélküli Böngészők, vagy pl. a Négy évszak a parkban.
Próbáltad a bogyó és babóca, vagy anna, peti gergöt?
Ezek már ilyen pici korban mennek.
Nekem a nagy kb 2 évesen már szeretteöket, a kicsi már 1 évesen oda ült hozzánk.
Mi egészen pici kortól, fokozatosan kezdtünk a könyvekkel.
Babaként 1 éves kor előtt sok-sok textlkönyvecskénk volt, amiben esetleg egy-egy sor mondókaszerű mellett színes kép, gyakram csörgős-zörgős figurák- de már ezzel is "tanulta" hogy ki kell nyitni, lapozni kell, vannak benne érdekes dolgok, amiket nem érdemes összerágni :) stb.
1 éves kora fölött (inkább a menős időszakhoz kötném) már volt ilyen kisebb méretű széthajtogatható leporelloszerűsége, az ölembe ült, ő hajtogathatta és mondogattam neki, hogy ez kutya, hogy ugat, milyen színű, mi lehetne a neve, mit szeretne enni stb.
Aztán olyan 1,5 éves kora körül tértünk át már a klasszikus keménylapos lapozós leporellókra (pl. Móra kiadó könyvei, mint a Török és a tehenek vagy a zengő Ábécé- egy barátnőmtől mgé a mi gyerekkorunkban sláger kiadványokat is kölcsön kaphattuk)- eltépni ezeket sem lehet, együtt olvastuk ölben, közben mutogattam a figurákat. Jó, mert ezekben ritmikus mondókák vagy énekek vannak (eszembe jutott még az A part alatt vagy a Pósa bácsi meséi stb.)
Még 2 éves kora előtt már tudtunk rendes lapos kis könyvecskéket is használni.
Pl. a kis alakú Thomas a gőzmozdonyt vagy a Mr.Men sorozatot (ezek már magyarul is vannak, mi kétnyelvűek vagyunk, azért ebből a kategóriából nagyobb a választék angol nyelven és angolszász területen valahogy azt vettem észre, hogy korábban is megkínálják a piciket könyvecskékkel).
Ezek kb. 10*10 cm-esek, egy sztori van benne úgy, hogy az egyik oldalon egész oldalas kép, a másik oldalon pár mondat szöveg.
Amikor pedig megszeretett egy mesét (pl. nálunk a Thomas, Bob mester stb.)- akkor már 2 év alatt gond nélkül megvettem a nagyalakú pl. Egmont kiadványos mesekönyveket, évkönyveket stb.
Most középsős ovis, az életkorának megfelelő bármilyen mesekönyv már jó neki, nem tépi, nem zúzza, este van mindig esti mese (több epizód a megunhatatlan Thomasból, de pl. nagy kedvenc a nagy méretű Disney kötetek is- pl. Micimackó vagy Oroszlánkirály vagy L'ecsó stb.)
Mostanában már próbálkozunk a Népek meséi sorozattal is, ahol azért már döntő többségében szöveg van és kisebb képek, illetve nálunk most élik fénykorukat a nagy böngészők (amikor még én sem találom meg szinte a kis eldugott figurákat :).
Valószínűleg a piciknél vérmérséklet és érdeklődés kérdése, hogy lekötik-e kezdetektől a könyvek- én az elejétől egy rutint igyekeztem kialakítani, amiben az esti evés-meseolvasás-fürdés sorrendben gyorsan természetessé vált az olvasás, mondókázás.
Kedves Anyuka!
Ezzel kapcsolatban nagyon hasznos írás: KOCSIS ÉVA: HOGYAN MESÉLJÜNK A GYEREKEKNEK?
Elolvasható a Magyar Olvasástársaság honlapján:
Itt egyébként több érdekes írást is talál, főként a Szülőknek - Szülők kérdezik menüpont alatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!