Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Hogyan kezeljem helyesen egy...

Hogyan kezeljem helyesen egy 11 hónapos kislány "hisztijét"?

Figyelt kérdés
Nagyon akaratos jellem. Ha pl megkaparint egy nem neki való dolgot és azt elvesszük tőle, akkor rettenetesen elkezd ordítani. Előszőr pár másodpercig szinte nem vesz levegőt, csak vörösödik, majd kitőr belőle a visítás, persze könnyek nélkül. Ilyenkor próbáljuk valami mással elterelni a figyelmét, néha bejön. Ha fel akar kapaszkodni, de éppen valamiért nem tudjuk felvenni, akkor is ugyanez van. Még hasra is fekszik a földön és úgy sír. Nem tudom, hogyan kezeljem, mert még kicsi ahhoz, hogy elmagyarázzuk neki a dolgokat. Van egy nagyobb fiútesója, de nála nem voltak ilyen hisztik. Valami ötlet, hogy mivel próbálkozzunk?

2014. júl. 14. 09:17
 1/7 anonim ***** válasza:
Kisfiam is elég korán kezdte a tényleges hisztit. Először mi is a figyelemeltereléssel próbálkozunk. Ha nem jön be (az esetek többségében nem sikerül), akkor nekiállok valamit pakolgatni, tenni-venni, nem veszek tudomást az ordításról. Semmilyen reakciót nem adok rá. Sőt még a látóköréből is eltávolodok néha (persze figyelem közben, nehogy butaságot csináljon). Ha nincs közönség, nincs műsor... Egy másik, ami szintén be szokott válni, hogy ha nekiáll hisztizni, leteszem hanyatt a földre és szinte azonnal abbahagyja. Hónapok óta alkalmazzuk már ezeket és egyre rövidebb ideig tartanak a kirohanásai. Persze csak a valódi hisztinél csináljuk ezeket. Ha fáradt/éhes/álmos stb. akkor felvesszük vigasztalni. Egyébként 15 hónapos a kisfiam.
2014. júl. 14. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszi a választ! Amikor utcán vagytok, akkor mit szoktatokcsinálni? Ez a főbb gondom.
2014. júl. 14. 12:31
 3/7 anonim ***** válasza:
Erre sajnos nem tudok Neked válaszolni, mert amikor utcán vagyunk általában karban visszük a kocsitól a célig, vagy sétál velünk rövid távon. Ha babakocsival toljuk, egy darabig elnézelődik benne, utána pedig ő tolja. Utcán nem szokott nálunk hiszti lenni, mert annyira lekötik a felfedeznivalók (egyelőre). Lehet, hogyha megtanul járni a Kicsilány, őt is lekötik a "világ dolgai". Fiunknál is akkor javult sokat a helyzet, amikor elkezdett járni.
2014. júl. 14. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Akkor már nincs sok. Már megy egyedül, de nemrég indult el és még husszútávot nem bír. Sokkal akaratosabb a természete, mint a famnak. Pedig ugyanazt a nevelést kapja. A faimnál annyival is könnyebb volt, hogy már nagyobb volt, amikor egyszer-kétszer bepróbálkozott hisztivel, de könnyen kezelni tudtuk, mert megértette már, amit mondtunk. De most ez a helyzet új ebben a korban. Mintha első gyerem lenne.
2014. júl. 14. 14:30
 5/7 A kérdező kommentje:
látom, kétszer is elírtam a "fiam" szót
2014. júl. 14. 14:31
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Kisfiam 10 hónapos és bizony nálunk is elkezdődött :)

Mindenáron fogná a kezünket, és menne...pedig nem jártatom. Akkor elengedem, és kiborul :D meg persze ha kiveszem a kezéből a nem neki való, sunyin megkaparintott dolgokat!

Vida Ági kismamablogját szoktam olvasgatni, és ez a viselkedés teljesen természetes ebben a korban!


A 3 hiszti-kezelő módszer:


1. A nyugisarok Egy csendes sarok otthon, ahol van egy kis fotel, vagy párna, plüssállatok, ahova be lehet menni bánkódni, levezetni a dühöt, kisírni magunkat. Amikor kitör a hiszti, ide lehet leülni közösen és megnyugtatni a kicsit, vagy a nagyobbakat leültetni “gondolkodni”. Fontos, hogy ez nem azonos azzal, hogy leülteted a gyereket a “büntiszékre” vagy beküldöd a szobájába. A nyugisarok egy olyan hely, ahol lenyugszunk, ha “kiborultunk”, ahol lehet pihenni (pl. ha a túlpörgés miatt hisztis a kisgyermek), lehet akár mesét olvasni és összebújni is. Egy hely, ami megnyugtató és amihez idővel kellemes, megnyugtató élmények kötődnek.


2. A maciölelés A hisztis kisgyermek, aki önmagát és másokat bántalmazhatja, amikor magán kívül van, vágyik az érzelmi biztonságra. Egy nagy öleléssel és kis suttogással a fülébe (“semmi gond, tudom, hogy most mérges vagy, de anya segít neked”) megnyugodhat egy nagy öleléstől. Lehet, hogy elsőre tiltakozik, hiszen egy magán kívül tomboló kisgyermeket nehéz megölelni, ki akar szabadulni, de általában néhány perc alatt megnyugszik és elmúlik a hiszti.


3. Az indulat-elterelés Mivel a hiszti az indulatkezelés zavara, a gyermeknek nem csak azt kell megtanítani, mit nem csinálunk, amikor erős érzelmeink vannak (nem csapkodunk, nem harapunk stb.), hanem azt is meg kell tanulnia mi a helyes viselkedés ilyenkor. Az indulat-eltereléssel tulajdonképpen erre vezetjük rá. Például levezetheti az indulatát párnabokszolással, ugrálással, tapsolással, ezek mind olyan kifejezési módok, amikkel másokat nem bánt, nem okoz kárt, ugyanakkor alkalmasak a feszültség levezetésére.


Én felveszem és megölelgetem, puszilgatom...elterelem a figyelmét, és már le is higgadt! :) A lényeg, h ne legyünk erőszakosak, és maradjunk higgadtak!


Persze várom a tanácsokat én is, ha ez a verzió már nem jönne be nálunk! :)

2014. júl. 14. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
13 hósom már egy hónapja szó szerint a seggét veri a földhöz a nyílt utcán is, ha valamiben meggátoljuk, amit ő kigondolt. Az utcán mi is bajban vagyunk a megoldásokkal, ilyenkor leginkább be babakocsiba, vagy ölbe és irány valamerre. Otthon figyelemelterelés, vagy magára hagyom, akkor egy idő után abbahagyja. Nekem is gond, hogy még nem látom, hogy megértené, amit magyarázunk neki... elég akaratos.
2014. júl. 17. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!