1 hónaposbabámnak kiderült, hogy elsőfoku oxigénhiánya van. Voltunk neurologushoz. De a szülészeten nem mondták, hogy azzal született. De most sem irtak ki kezelést. Vajon miert? Nem e lehet bel[le valami probl;ma? Menjek valami más orvoshoz?
Hypotónia: jelentése, oka, kezelése
A mozgáskivitelezésben (a motoros reakciókban) négy területen lehet probléma. Az izomtónusban, a nagymozgásokban, a finommotorikában, továbbá a cselekvéstervezés és cselekvésirányításban.
Hypotónia jelentése
Ha túl alacsony az izomtónus, petyhüdt, laza az izomzat, hipotóniáról beszélünk. Ez ilyen babák nem szeretnek mozogni, nehezükre esik a mozgás, hamar kifáradnak. Passzív mozgatáskor nem, vagy csak alig mutatnak ellenállást. Ha fekvő helyzetből felhúzzuk őket a karjuknál fogva, a fejüket nem tudják megtartani, az hátrafelé lóg.
A hipotón izomzat tapintásra lágy, tésztaszerű, „szétfolyó” jellegű. A baba normál testsúly mellett is kövérnek, „pufóknak” tűnik, vagy sovány benyomását kelti az izomtérfogat csökkenése miatt. A túl alacsony izomtónus miatt az izomzat nem képes a gravitációnak ellenállni, ezért a nagyobb tömegű izmok „zacskószerűen” csüngnek. A tónuszavar leküzdése a babától fokozottabb erőkifejtést kíván, aki normál energiakifejtésre sem képes.
A már meglévő vagy kialakulóban lévő mozgások végrehajtását ez a mechanikai akadály nagyban gátolja. Az állás és a járás is bizonytalan, instabil a törzs és a medence izmainak gyengesége miatt. Az arcizmok mozgatása, az artikuláció is nehezített, amelynek következménye lehet beszédprobléma.
Hypotónia oka
A hypotónia (túl gyenge izomtónus) oka többféle lehet:
- szülés során fellépő oxigénhiányos állapot,
- anyagcsere betegségek,
- agysérülés,
- Down-szindróma,
- Prader-Willy-szindróma, stb.
Ha túlságosan feszült az izomzat, akkor hipertóniáról (spasticitás) van szó. Az izomzat merev, kemény, rugalmatlan. A baba ilyen esetben sem szeret mozogni, mert az izomműködése olyan, mintha ellenállásba ütközne. Álló helyzetben a váll felhúzott, előrefordult, merev a törzs és a hasfal, az izom-ínkontúrok erősen kirajzolódnak. A nyak és a váll „összenőtt” benyomást kelt. Egyensúlyproblémák és beszédproblémák ebben az esetben is jellemzőek.
Hypotónia kezelése
A kezelés feltétele mindkét esetben a pontos diagnózis felállítása, melyben legfontosabb a gyermek neurológiai vizsgálata. Minél korábban elkezdett habilitációval, neurohabilitációval sokkal jobb eredményt lehet elérni, mert csecsemőkorban az agy és az izomzat is könnyebben alakítható. A korai fejlesztő központoknál lehet jelentkezni és segítséget kérni, amennyiben a csecsemő mozgásában, fejlődésében bármi szokatlant tapasztalunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!