Termelői mézet sem lehet adni egy év alatti babáknak? Ha csak nagyon keveset kap belőle lehet baja? Tea ízesítésére szeretném használni.
Én úgy tudom, hogy egy éves kor alatt a méz ellenjavallt, mert függetlenül attól, hogy házi-e, botulizmust okozhat és a kórokozót nem lehet kimutatni a mézben.
Én így tudom, de kérdezd meg a gyerekorvost vagy védőnőt.
BOTULIZMUS
A botulizmus ritka, életveszélyes állapot, melyet a Clostridium botulinum baktérium mérge okoz.
A botulizmust okozó, nagyon erős mérgek az idegek súlyos károsodását idézhetik elő. Ezeket a mérgeket idegkárosító tulajdonságuk miatt neurotoxinoknak nevezzük. A botulinum toxinok gátolják az acetil-kolin felszabadulását az idegekből, és ezáltal bénítják az izmokat. A botulizmus rendszerint ételmérgezés következményeként jelentkezik. Más típusú ételmérgezést okozhat az egyes tengeri állatokban lévő neurotoxin elfogyasztása. Lásd még
Okok
AClostridium botulinumnevű baktérium szaporodásra képes sejteket, ún. spórákat képez. A növényi magvakhoz hasonlóan a spórák éveket tölthetnek nyugalmi állapotban, és kifejezetten ellenállóak. Amikor nedves, tápanyagokban gazdag és oxigénmentes környezetbe kerülnek (pl. a bélbe vagy lezárt befőttesüvegbe, konzervbe) a spórák szaporodásnak indulnak, és mérget termelnek. Néhány mérget a bél védő enzimei nem bontanak le. Ez a baktérium gyakran fordul elő a környezetünkben, és spórái a levegőben terjednek. Számos botulizmus eset hátterében kis mennyiségű föld vagy por lenyelése, belégzése áll.
A betegség eredetétől függően a botulizmus különböző formáit különítjük el.
Élelmiszer eredetű botulizmusról akkor beszélünk, ha a kórképet toxinnal szennyezett élelmiszer, leggyakrabban otthon eltett befőtt, különösen kis savtartalmú élelmiszer, pl. spárga, zöldbab, cékla és kukorica elfogyasztása váltja ki. Ritkábban okozza olajba aprított fokhagyma, csillipaprika, paradicsom vagy fóliában sült krumpli, mely túl sokáig állt szobahőmérsékleten, illetve házilag eltett vagy erjesztett halak. Ennek ellenére az esetek mintegy 10%-a kereskedelmi forgalomban lévő készételekre, leggyakrabban, zöldségekre, halakra, gyümölcsökre és fűszerekre (pl. salsára) vezethető vissza. Beszámoltak marhahús, tejtermékek, sertéshús, szárnyas és egyéb élelmiszerek oki szerepéről is.
A csecsemőkori botulizmus azokban a csecsemőkben lép fel, akik baktériumspórákkal (nem pedig a korábban termelt méreggel) szennyezett ételeket fogyasztottak. A spórák a csecsemők beleiben elszaporodva toxinokat termelnek. A legtöbb esetben a kiváltó ok ismeretlen, néhány esetben mézfogyasztás oki szerepét vetették föl. A csecsemőkori botulizmus leggyakrabban 2-3 hónapos csecsemőknél fordul elő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!