Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » SOS! A Glicerin lázcsillapító...

SOS! A Glicerin lázcsillapító kúp mikor használ?

Figyelt kérdés
Kb 10 perce adtam be neki de szegényem izzik mintha tűzelne! Mást mit csinálhatnák még? :(
2013. okt. 30. 22:36
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
Milyen idős?
2013. okt. 30. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
Az nem lázcsillapító, hanem székrekedés ellen jó.
2013. okt. 30. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
17 hós
2013. okt. 30. 22:40
 4/16 A kérdező kommentje:
Nekünk idáig jó volt lázra!
2013. okt. 30. 22:41
 5/16 anonim ***** válasza:
Akkor még pici ülő fürdő még nem ajánlott! Vizes ruhaval borogasd a jobb csuklóját és a bal bokáját, anyosom mondta ezt nekem bevált a lanyomnal!
2013. okt. 30. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
1es voltam!
2013. okt. 30. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
Én még nem hallottam ilyenről, de ha eddig levitte a lázát, akkor tudod, hogy mennyi idő alatt hat.
2013. okt. 30. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

A kérdés errõl a kúpról szól?


[link]


Ha igen, légyszi olvasd el a betegtájékoztatót.

2013. okt. 30. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

glicerines?az tényleg nem lázcsillapító...


Amúgy ha csak elírtad és vmilyen lázcsillapítót kapott,akkor várj még,mert 10 perc alatt valószínű nem hatott.

Úgy tudom azonos hatóanyagú gyógyszert 4 óránként lehet ismételni,és ha nagyon nincs hatás,akkor a beadott gyógyszer után 2 órával MÁS hatóanyag tartalmút meg lehet próbálni.

közben ülőfürdő...a borogatás nem igazán ér sokat,illetve de,ha az egész testét ÁLLOTT VIZES ruhába csavarod.

A fürdőnek sem szabad hideg víznek lennie,inkább langyosnak,amit még hűtesz esetleg.

jobbulást!

2013. okt. 30. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

Baja nem lesz hogy beadtad de szegénynek még a hasa is fog menni.Ezek a lázcsillapítók:

Láz és lázcsillapítás gyermekkorban

Szerző: WEBBeteg - Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász

A gyermekorvosok mindennapi munkájuk során gyakran találkoznak azzal, hogy a szülők nincsenek tisztában a láz fogalmával és a lázcsillapítás módjaival. Tisztázzuk a fogalmakat!


Amikor a gyermekgyógyász megkérdezi a hozzá forduló szülőktől, hogy mennyi volt a kicsi láza (egyrészt hogy a betegség súlyosságát, feltételezhető eredetét illetve a terápiás lehetőségeket átgondolja), gyakran kapja azt a választ, hogy 37,6 °C volt. Láznak azonban csak a 38 °C és az afeletti testhőmérsékletet nevezzük.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik


Hogyan mérjük a lázat?


Láz

Képünk illusztráció

A hónaljban mért hőmérséklet mellett szájban, fülben illetve végbélben is mérhetünk lázat, a végbélben mért hőmérséklet értékéből azonban 0,5 °C-ot le kell vonni. Azaz, ha a csecsemő végbelében 38,1 °C-ot mérünk, akkor a kicsi tényleges hőmérséklete 37,6 °C, tehát még nem lázas.


Néhányan fülbe dugható digitális hőmérőt, illetve homlokra tehető hőmérő szalagot használnak. Általában megbízhatóbbak a hagyományos higanyos lázhőmérők, bár az utóbbi időben a komolyabb digitális hőmérők is pontos értéket mutatnak.


A kézrátételes hőmérséklet megállapítást semmiképpen se alkalmazzuk, nagyon megtévesztő. Mindig mérjük meg a kicsi lázát, hiszen maximum két percet vesz igénybe, ugyanakkor a kezelés és a láz okának kiderítése szempontjából orvosuknak nem mindegy, hogy mennyi volt a gyermek hőmérséklete.


Mikortól csillapítsuk a lázat?


Amint a neve is mutatja, 38 °C felett csillapítsuk a testhőmérsékletet, hiszen onnantól beszélünk lázról. 37 és 38 °C között csak abban az esetben javasolt lázcsillapító adása, ha a kicsit - a csecsemőket, kisdedeket - nagyon megviseli a hőemelkedés, illetve ha a gyermek lázgörcsre hajlamos, vagy más betegsége miatt a hőemelkedés nagyon megviseli szervezetét.


Mi a láz?


A láz a szervezet védekező működése során alakul ki. Általában valamely kórokozó (vírus, baktérium, gomba stb.) jelenlétére utal, de gyulladásos, daganatos folyamatot is jelezhet számunkra. Láz során olyan lázkeltő anyagok szabadulnak fel a szervezetben, melyek a test belső normális hőmérsékletét megemelik, ezáltal új hőmérsékleti egyensúlyt alakítanak ki.

Fontos, hogy a láz mindig tünet, nem pedig betegség. Jelez, megmutat valamit, rávilágít arra, hogy valami nincs rendben a szervezettel. A láz a szervezet számára hasznos, hiszen ilyenkor az immunrendszerünk aktívabban működik, a magasabb hőmérsékleten a kórokozók jobban pusztulnak.


Ezért szokták az orvosok sokszor javasolni, hogy hőemelkedésre még ne adjunk gyógyszert gyermekünknek. Ugyanezért próbálnak sok szülőt meggyőzni arról is, hogy ne adjunk az első lázra antibiotikumot, hiszen a baktérium elpusztulhat a szervezet természetes védekező rendszere, a magasabb testhőmérséklet által is.


Kétféle lázcsillapítási módszer ismeretes, a fizikális és a gyógyszeres, amiket mindig együtt alkalmazzunk.


Hűtőfürdő és Priznitz


Fizikális lázcsillapítás alatt a hűtőfürdőt és a Priznitzet (állott vizes borogatás) értjük.


Hűtőfürdő. Hűtőfürdő esetén engedjünk a fürdőkádba kb. 37 °C hőmérsékletű vizet. Ültessük bele a kicsit, csecsemőt alkarunkkal alátámasztva tegyük bele, majd hideg víz hozzáadásával fokozatosan hűtsük a vizet, közben kezünkkel kevergessük a vizet. Arra vigyázzunk, hogy ne hűtsük le nagyon gyorsan a vizet, illetve ne hűtsük le 22 °C alá, mert görcsöt okozhat a gyermeknek. A hűtőfürdőt kb. 5 percig alkalmazzuk, szükség esetén több alkalommal.


Fontos kiemelni, hogy a lázcsillapítás során ne arra törekedjünk, hogy a gyermek láza teljesen lemenjen, hiszen a nagy hőmérséklet ugrás is ugyanúgy megviseli a szervezetet. Például egy 39 °C láz esetén elég, ha 38 °C-ig vagy 37,5 °C-ig csillapítjuk a gyermek hőmérsékletét, nem kell a normál 36,5 °C-ra törekedni.


Mire figyeljünk még?


Ne takarjuk be gyermekünket hatalmas takarókkal, mert az megakadályozza a szervezet hőleadását, ezáltal megakadályozza, hogy a gyermek láza lemenjen. Itassunk továbbá a kicsivel minél több folyadékot, és adjunk neki könnyű, inkább pépes ételt.

Priznitz. Hogyan történik a Priznitz, más néven állott vizes borogatás? Egy lavórba engedjünk langyos vizet, tegyünk bele egy törölközőt, jól nedvesítsük át, csavarjuk ki, majd a gyermek törzsét hónaljtól combközépig tekerjük be vele. Erre egy vékony száraz ruhát tegyünk. Ha a nedves törölköző átvette a test hőmérsékletét (kb. 10 perc múlva), cseréljük ki egy másik langyos vízbe mártott törölközővel. Ezt mindaddig folytassuk, míg a gyermek láza le nem megy.


Fontos eloszlatni egy tévhitet. Sokan mennek úgy a rendelőbe, hogy a kicsi csuklójára, bokájára tett vizes ruhát, mégsem használt. Ezzel nem érdemes próbálkozni, mert nem is fog. A csukló, boka felszíne ugyanis túl kicsi ahhoz, hogy segítsen, a gyermek egész törzsét be kell ahhoz tekerni, hogy a láza lemenjen.


Gyógyszeres lázcsillapítás


A gyógyszeres lázcsillapítást 38 °C felett alkalmazzuk, mindig a fizikális lázcsillapítással együtt. Háromféle gyógyszer közül választhatunk, mégpedig az amidazophen, az ibuprofen és a paracetamol tartalmúak közül. Fontos kitapasztalni, hogy gyermekünknek melyik készítmény válik be a legjobban. Minden szervezet egyéni, így az is egyedi, hogy hogyan hat a gyógyszer a gyermekünk szervezetére, hat-e rá egyáltalán.


Adagolás


Adagját úgy kell kiszámolni, hogy 10-15 mg-nak megfelelő adagot kell adni minden testtömeg kilógrammra. Azaz ha a gyermekünk 10 kg, akkor 10x10 azaz 100 mg-nyi gyógyszert adjunk neki. Ha ez nem elég, akkor 10x15, azaz 150 mg-nyit is adhatunk. Mivel az 5 ml-es szirupban 120 mg hatóanyag van, könnyű kiszámítani, hogy egy 10 kg-os gyerek akár az 5 ml-t is megkaphatja. Bővebben: Amit a paracetamol szedéséről tudni kell

A paracetamol tartalmú gyógyszerek vény nélkül kaphatóak patikákban, kúp, szirup illetve tabletta formájában, láz- és fájdalomcsillapító hatással is rendelkeznek. Két hónapos kor alatt nem adható. Szirupja jó ízű, a gyerekek általában könnyen beveszik. Kúpja jól alkalmazható hányós gyerekeknél, csecsemőknél.


Fontos, hogy megfelelő dózisban adjuk! Gyermekorvosok sokszor tapasztalhatják, hogy nem azért nem megy le a gyermek láza, mert a gyógyszer nem elég hatékony, hanem mert keveset kapott belőle a gyermek.


Az ibuprofen tartalmú gyógyszerek szintén kaphatóak szirup, kúp és tabletta formájában. 5 kg testsúly felett - 3 hónapos kortól - alkalmazható.


Az amidazophen tartalmú készítmények 10 mg/testtömeg kg adagban alkalmazandóak, kúp és tabletta formájában szerezhetőek be. A kúpok egy része nyugtatót is tartalmaz, ezért csecsemőkori oltások, fogzás során illetve lázgörcsös csecsemőknek jól alkalmazhatóak.


Szalicilsav tartalmú gyógyszereket 12 év alatti gyermekeknél ne alkalmazzunk, ugyanis vírusfertőzés alatt történő használata súlyos májelégtelenséget okozhat!


(Dr. Balogh Andrea, gyermekorvos)

2013. okt. 30. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!