Mit gondoltok a hordozókendőről? Hasznos?
Kisfiamon látom hogy nagyon szüksége van hogy érezzen, a bőrömet, illatomat, szívdobogásomat.
Így nyugszik csak meg és nem is nagyon hagyja hogy letegyem a kiságyába mert azonnal felébred és keservesen sír.
Azt tudni kell hogy koraszülött volt, és nagyon sokáig nélkülöztük egymást mert nem engedték hogy benyúljak hozzá az inkubátorba és sokáig nem is tarthattam a karjaimban. Most csak én kellek neki és a cicim. :-)
És a hordozókendőn gondolkodom mert úgy könnyebb lenne a napi dolgaimat elintéznem itthon, mint egy kézzel.
Érdemes? A gerincének nem tesz rosszat?
És ha érdemes akkor milyent? Mert annyi féle van.
Naaagyon hasznos:), és jó:).
Nem, ha helyesen használod a kendőt, akkor egyáltalán nem ártasz, sőt:).
Én kezdettől a szövött kendőt javaslom, nem olyan nehéz megtanulni, viszont a hordozós kor végéig használhatjátok(a rugalmasnak hamar "lejár" az ideje, illetve koraszülött baba esetében nagyon fontos a véletlenül sem túl nagy terpesz, amit szövött kendővel tudsz legkönnyebben biztosítani).
Linkelek neked egy- két cikket, az újszülöttek hordozásáról, a hordozás egészséget támogató hatásairól...:
"A megfelelő hordozóeszközzel azt testhelyzetet tudjuk előidézni, amelyben a baba ízületei, izmai ellazulnak, így a tehermentesítve a gerincet, és elősegítve a csípőízület egészséges fejlődését.
A babák izomzatának fejlődésére is nagyon jó hatással van a hordozás. A hordozó személlyel függőleges helyzetben való együtt mozgással az izomzatot, a mozgásszerv- rendszert, egyensúlyozó rendszert stimuláljuk, valamint az agyi, idegi összeköttetések kialakulását is elősegítjük. Ennek fontos szerepe van a mozgásformák leképezésében, így nemhogy hátrányos, hanem kifejezetten előnyös lehet a hordozás a gyermek mozgásfejlődését tekintve. Ne felejtkezzünk meg arról sem, hogy a szoros testkontaktus jótékony hatással van a kicsik minden más szervrendszerére is. Az anya, apa légzése, emésztése, szívdobogása- vérkeringése egyfajta ritmikusságot adnak a babának, ezáltal támogatva az ő létfenntartó funkcióit, valamint a felnőtt állandó testhőmérséklete a baba hőszabályozását is pozitívan befolyásolja." teljes iromány itt: [link]
" Elsőként vizsgáljuk meg a szervezet vázát, a gerincoszlopot.
Az emberi újszülött alkalmazkodván a méhen belüli élethez, korlátozott férőhelyhez, a magzati testtartáshoz hasonló, „C” alakú gerinccel jön a világra. A felnőttekre jellemző „S” alak csak később, a mozgásfejlődés fázisainak során alakul ki; a fej emelésével, az ülés képességével, a járás tudományának elsajátításával. Gerincoszlopuknak nagyon fontos elemei a csigolyák között elhelyezkedő porckorongok, melyeknek feladata a gerincet érő hatások tompítása, az ütődések elnyelése, ami által megakadályozzák a csigolyák sérüléseit. Ezt a feladatukat elhelyezkedésükből adódóan függőleges helyzetben képesek ellátni. Célunk tehát, hogy ezt az élettani formát és funkciót támogatva hordozzuk kicsinket. E mellett, mivel a kisbaba még nem tudja saját súlyát megtartani, ebben is segítenünk kell őt. Csigolyáról csigolyára megtámasztani, elérni azt, hogy a hordozóban ne üljön, hanem „lebegjen”.
Haladjunk lefelé, következzen a medence és a csípő!
Gerincünk összeköttetésben áll a medencénkkel, csípőnkkel, tehát ezek helyzete közvetlenül hatással van rá(lásd ábra).
Ha a baba medencéje előre billen, lehetővé téve a térdek magas felhúzását. a gerincoszlop is szépen gömbölyödik, valamint a csípő is tehermentes, optimális pózban helyezkedik el. Ezekből következik tehát, hogy hordozáskor arra kell törekednünk, hogy a pici lábait köldökmagasságban felhúzva, nagyjából 90 fokos szögben terpesztve kössük magunkra gyermekünket. Ebben a testhelyzetben a baba izomzata, ízületei ellazultak.(...)Túl széles terpesz esetén tehát babánk combcsontja nem középen, találkozik a csípővápával, és gerince is egyenesedik, tehát az optimálistól eltérő helyzetben van.(...)A feszesen, megfelelően szorosra kötött kendő körülöleli a babát, segítségével gyermekünk szinte „lebeg”, miközben az anya, apa is helyes testtartása is lehetővé válik.(...)Az a hordozóeszköz tehát, amellyel újszülött kortól tipegő korig teljes biztonsággal hordozhatunk, a szövött kendő, vagy a kendőanyagból készült karikás kendő. Ezek helyes használatát ha elsajátítjuk, biztosak lehetünk benne, hogy babánkat úgy hordozzuk, hogy testi fejlődését is támogatjuk." itt: [link]
Illetve opció lehet még a karikás kendő(aminek később, le- fel kéretőző korban is nagy hasznát veszitek):
Nagyon hasznos és nagyon ajánlom :)
Mivel a gyereked koraszülött, ezért nálatok különösen fontos a helyes hordozás. Szövött hordozókendőt ajánlok, leginkább használt (mert az már puha, betört, könnyebb vele kötni) Didymos, Hoppediz vagy Girasol.
Hasznos tanácsok, olvasgasd végig, ha van időd:
Nyugodtan írj, ha van kérdésed, szívesen segítek. ClauWi hordozási tanácsadó vagyok.
Az előbb lemaradt(2. válaszoló), a korszülött babák hordozásáról:):
(Igen, hordozási tanácsadó:D.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!