Újszülött kisfiú húgycső kivezető nyílása arrébb van?
Kisfiam 1 hetes. Tegnap a gyermekorvos megállapította,hogy a húgycső kimeneti nyílása 4 mm-rel arrébb van, de ez nem akadályozza a pisilésben. Viszont kb. 2 éves kora körül meg kell műtetni.
Van valaki, akinek a kisfia ilyen cipőben járt?
A fityma része is ketté van neki nyílva. Nemsokára Uh-ra fogunk vele menni, gondolom ott jobban felvilágosítanak, de addig is nagyon aggódunk.
A húgycső fejlődési rendellenessége: Hypospadiasis
A betegségről
A húgycső rövidsége miatt a húgycsőnyílás nem a hímvessző legvégén, hanem a gáthoz közelebb nyílik. Enyhébb formákban csak a fityma hasadtsága a szembetűnő, súlyosabb formákban a húgycső akár a gátra is nyílhat. Minél súlyosabb az elváltozás, annál komolyabbak az azzal járó következmények.
A külső húgycsőnyílás szűkülete nehezített vizeletürítés miatt vesekárosodást okozhat. Súlyosabb fokú húgycsőhiány a hímvessző görbületét sőt a nemzőképesség elvesztését eredményezheti. A pénisz fejlődési rendellenességei - még az enyhe formák is - komoly lelki problémákat okozhatnak, különösen pubertás korban. Ezek miatt mindenképp fontos a kezelésük, lehetőleg még óvodáskor előtt.
A kezelés célja és a műtéti javallat
Cél a görbület kiegyenesítése, és a hiányzó húgycső pótlása, a húgycsőnyílásnak a makk csúcsára történő kiültetése. Húgycsőnyílás szűkület esetén sürgős bemetszés szükséges, egyébként a korrekciós műtét 2 éves kor körül végzendő. A fejlődési rendellenesség súlyosságától függően különböző műtéti megoldások alkalmazhatóak, melyek közül az adott helyzetnek leginkább megfelelőre az operáló sebész fog javaslatot tenni.
A betegre háruló kockázatok
Valamely beavatkozás abszolút kockázatmentességét egyetlen orvos sem garantálhatja
Általában műtéti kockázatnak az eredménytelenség illetve az olyan szövődmények valószínűségét nevezzük, amelyek a szakmai szabályok betartása mellett is előállhatnak, bekövetkeztük előre nem látható és teljes biztonsággal nem védhető ki. Értelemszerű, hogy ezekért a sebészt nem terheli felelősség, ezt a (minimális) kockázatot a betegnek kell vállalnia, amikor beleegyezést ad a műtéthez. Ilyen kockázati tényezők pl. a szokatlan anatómiai viszonyok, más társuló betegség vagy kóros állapot, a szervezet szokatlan reakciója a műtét során felhasznált anyagokra illetve magára a műtéti beavatkozásra, nem sterilitási hibából fakadó ún. endogén fertőzés, megfelelő tanúsítvány ellenére előforduló anyaghiba. Mindezek a mindennapi gyakorlatban vérzés, utóvérzés, véletlen sérülés, belső varratelégtelenség, varratkilökődés, sebgennyedés vagy sebgyógyulási zavar, a várttól elmaradó gyógyeredmény illetve késői szövődmények (pl. hegesedés) formájában jelentkezhetnek, de ezek statisztikai gyakorisága messze elmarad a műtét nélkül bekövetkező állapotromlás valószínűségéhez képest.
Fenti általános meggondolásokon túlmenően húgycsőképző műtéteknél az alábbi kockázatok mérlegelendők: minél hosszabb a pótlandó húgycsőhiány, annál nagyobb a szövődmények lehetősége a kialakított új húgycsövön, főként szűkület vagy tágulat, varratelégtelenség vagy szöveti elhalás következményes sipollyal. A műtét után kialakulhat vérzés, vizeletfertőzés. Hímvessző görbület esetén a heges köteg leggondosabb kiirtása után is visszamaradhat heges görbület. A fejlődési rendellenesség bizonyos súlyos eseteiben a szükséges mobilizálás következtében a makk vérellátása károsodhat, esetleg részlegesen el is halhat.
nálunk is ez a helyzet, bár az én kisfiam majdnem 8 hónapos.
és furcsa, hogy nektek a kórházban, a születése utáni vizsgálatkor ezt nem látták/mondták....
én a gyerekdokitól kérdeztem, hogy tudna-e ajánlani orvost, akihez el tudnám vinni.
3 hetesen vittem el az ajánlott orvoshoz, aki csináltatott egy hasi ultrahangot. megnézik, hogy a vese rendben van-e. valószinű, hogy nálatok is minden oké lesz, mert ahogy leírtad nem annyira súlyos az eset. azért csinálnak uh-t, mert veseelégtelenséggel is járhat ez az elváltozás.
a doki nekünk azt ajánlotta, hogy egyéves korábban műtessük, mert akkor még javában pelusos, és nem fog emlékezni a műtétre sem.
megnyugtatott, hogy nálunk ez egy szépészeti rutinműtét lesz.
én igyekszem viszonylag sűrűn cserélni a pelust, hogy ne csípje ki a pisi, mert sajnos nagyobb a ferőzésveszély. épp ezért nem is vittem babaúszásra, gyakran cserélem a törülközőjét.
persze a gyakori peluscsere anyagi vonzattal jár, de nekünk szerencsére a legolcsóbb is jó.
ha nagyon 'gáz' a pelus, és köldökig trutyis (mert hirtelen és sokat kakil), akkor inkább lemosdatom.
ha piros a húgycsöve körül, szintén (sajnos most nem tudom annyit levegőztetni a popsiját, mint nyáron), akkor is lemosdatom inkább.
akkor aggódj, ha szagos a pisi.
de ha gondolod írj privátban, és akkor meg tudjuk majd osztani a tapasztalatokat. és persze kiváncsi vagyok, hogy mit mond nektek a doki. mert biztos tudunk majd egymásnak segíteni :))))
(
Az én fiamnak is ez van :(
A háziorvos szerint viszont nem kell vele foglalkozni. Én azonban nem akarom elbagatellizálni, így szeretném megmutatni más orvosnak is.
Hova vigyem? Kedves itt válaszolók: ha van köztetek Budapesti, akkor ajánlanátok orvost? (akár itt, akár priviben). Nagyon köszönöm!
7-es hozzászóló!
Nagyon sajnálom, hogy ilyen orvosok egyáltalán léteznek!
Igenis vidd el inkább feleslegesen, minthogy a fiad tinikora és egész felnőttkora gátlásokkal teljen el. És egészségügyileg sem mindegy, sőt!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!