Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Ma kaptuk a 15 hónapos oltást...

Ma kaptuk a 15 hónapos oltást és a prevenar utolsó oltását. A ti babátok hogy viselte? Belázasodott?

Figyelt kérdés
2009. aug. 12. 19:59
 1/7 anonim ***** válasza:

Nálunk is ez volt a mai menü, semmi láz, semmi levertség.Alig bírtam előbb ágyba dugni.

Nálatok?

2009. aug. 12. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Szia! Mi is ma kaptuk meg a 15 hónapos szurit!

Egyenlőre még nem lázasodunk de mondta a dokinéni hogy a hét folyamán valószínű be fog lázasodni és náthás lesz!

Azért remélem mi is és ti is meguszuk láz nélkül

2009. aug. 12. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Hát ezt nem értem, mitől lázasodik és náthásodik be x nap múlva?
2009. aug. 12. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

[link]


Előző vagyok, most találtam ezt a topikot. Meg vagyok lepődve, minket nem tájékoztattak semmi ilyenről.

2009. aug. 12. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Van egy nagyon jó oldal, ott utána lehet olvasni:

Oltási betegség


Az attenuált morbilli vírus a természetes kanyaróhoz kórélettanilag és klinikailag hasonló oltási betegségek hozhat létre. Ez a “vad” vírus okozta betegségnél jóval enyhébb és nem minden oltotton jelentkezik.


A morbilli oltóanyag által kiváltott oltási betegség jellemzői a következők:

A tünetek 6-12. nap között jelentkeznek.

Leggyakoribb a láz, amely az oltottak mintegy 5-10%-ában lép fel, és általában 38,5 oC alatt marad, és 3-4 napig áll fenn.

Kiütés az oltottak 1-3%-ánál várható. Rendszerint a lázzal egyidejűleg kezdődik, elemei az arcon és a törzsön nem összefolyó, kissé livid, morbilliformis papulák formájában észlelhető. 1-2 nap után, rendszerint pigmentáció hátrahagyása nélkül múln ak el. Az oltottak mintegy 5-10%-ában tonsillitis follicularis alakulhat ki, amelynek virális eredetét az is mutatja, hogy antibiotikumokra nem reagál.


Az oltottak közérzete legtöbbször jó, legfeljebb átmeneti bágyadtság észlelhető. Az oltási betegséggel kapcsolatos legfontosabb teendő a lázcsillapítás. Erre különös gonddal kell felhívni a figyelmet, mert a tapasztalatok szerint az egyébként szöv ődménymentesen zajló oltási betegség gyakran azért torkollik eklampsziába, mert a láz jelentkezésének idejéről (!), illetve az ezzel kapcsolatos teendőkről a szülők az oltás alkalmával nem kapnak megfelelő felvilágosítást. A lázat legcélszerűbb Supp. analg. p. parv. (FoNo) adásával csillapítani.


Más, egyébként banális vírusinfekció az oltási betegség tüneteit súlyosbíthatja. Az oltási kanyaró nem fertőző.

A rubeola komponens, az élő, attenuált rubeolavírus, csak enyhe oltási betegséget okoz.

Ez hurutos tünetek, arthralgia és átmeneti nyirokcsomóduzzanat képében mutatkozik. Rövid ideig tartó thrombocytopenia is kialakulhat. A tünetek elsősorban fiatal, felnőtt nőkön jelennek meg és néhány nap alatt elmúlnak.


Az MMR oltóanyagban lévő mumpsz komponens alig okoz oltási reakciót. Az esetek 1-2%-ában a 9-12. nap táján általános reakcióként hőemelkedés, rossz közérzet és esetleg nyirokcsomóduzzanat léphet fel.



Az MMR-rel kapcsolatos oltási szövődmények


Az attenuált morbilli vírus okozta láz, lázas reakció nem kellő kezelése esetén eclampsia léphet fel. Ez megfelelő lázcsillapítással teljes biztonsággal elkerülhető.

Thrombocytopenia mind a morbilli, mind a rubeola komponens hatására kialakulhat, ritkán szorul kezelésre, ha igen, steroid adandó.

Hasonlóképpen ritkák az idegrendszeri szövődmények is. Enyhe encephalitis (encephatolpathia) gyakoriságát 1:1.000.000 becsülik, az oltási betegség idején jelentkezhet kifejezett bágyadtsággal és aluszékonysággal és néhány nap alatt nyomtala nul elmúlik. Az EEG vizsgálat diffúz, gyulladásos elváltozásra utaló, lelassult elektromos tevékenységet mutat, amely - a klinikai javulással egyidejűleg - 4-5 nap alatt rendeződik. Említésre érdemes, hogy hasonló klinikai kép és EEG eltérés a természete s morbilli során a betegek 50%-ában található.


Súlyosabb encephalitis gyakorisága - a természetes morbillinél észlelhető frekvenciához képest - elenyésző. Hazánkban mind ez ideig csak egy-egy eset került észlelésre.


Oltási baleset nem ismeretes. Nem fordul elő ártalom akkor sem, ha technikai hiba miatt az oltott akár többször kapott oltást vagy többszörös adagot kapott. Nincs klinikai következménye annak sem, ha immunis, morbillin átesett vagy korábban védőoltott egyént vakcinálnak.


A rubeola komponens szinte alig okoz szövődményt. Ide sorolható a súlyosabb elhúzódó arthritis, esetleg súlyosabb thrombocytopenia. Nehéz tisztázni, hogy egy esetleges lázgörcs vajon a kanyaró vagy a rubeola vírus okozta láz következménye-e. Az idegrends zert érintő szövődmények döntő többségében inkább időbeli egybeesést lehetett találni, mintsem ok-okozati összefüggést.


Az attenuált mumpszvírus is csak igen elvétve okoz szövődményt.

Egyoldali parotitis fellépte 0,5-1%-os valószínűséggel észlelhető. Figyelembe kell venni, hogy egyes parainfluenza vírusok és más kórokozók is hozhatnak létre mumpszhoz hasonló parotisduzzanatot.

Rendkívül ritkán tapasztaltak heregyulladást, amely egy oldalon lépett fel, és hamarosan spontán módon gyógyult.

Az attenuált mumpszvírus is mutat bizonyos affinitást az idegrendszerhez, és lymphocytás meningealis izgalmat okozhat. Ennek valószínűsége azonban a természetes vírusfertőzésben észlelhető gyakorisághoz képest lényegesen kisebb.



Oltási ellenjavallatok


El kell halasztani az oltást akut betegségben, fertőző betegség inkubációjában és lábadozásban. Különösen ellenjavalt az oltás, ha az immunrendszer károsodott, illetve immunszuppresszív kezelés esetén, HIV/AIDS azonban nem képez ellenjavallatot. J óllehet az attenuált rubeolavírus teratogén hatása nem bizonyított, terheseket sem szabad oltani! Felnőtt nők oltásuk után 3 hónapig nem eshetnek teherbe.

Amennyiben azonban kiderül, hogy az oltás idején a terhesség már fennállott, ez nem indikáció a terhesség megszakítására!


Tojás- vagy neomycinallergiában a “Johan Béla” Országos Közegészségügyi Intézet évente megjelenő módszertani levelében foglaltak az irányadók (Népegészségügyi Közlöny; EPINFO). Ezek szerint a vakcina 1:100 hígításával, ennek negativitása esetén 1:10 hígításával bőrpróba végzendő (0.01 ml ic). Pozitivitás az oltást ellenjavallja.

2009. aug. 12. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Mi jővőhéten visszük a lányomat ezekre az oltásokra. Azt mondták, hogy kb 10 nap múlva lehet számítani a lázra. Pont nyaralni fogunk:(
2009. aug. 12. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Kisfiam a 15hónapos oltás után 11nappal lázasodott be!3napig tartott orrfolyással.Sajnos ez ezzel jár!Szerinetm a legmacerássab oltás az összes közül!
2009. aug. 12. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!