Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Gyerekek után járó pótszabadsá...

Gyerekek után járó pótszabadság 2012 januártól hogy érvényesíthető?

Figyelt kérdés

A gyermekek után járó pótszabadságot 2012 januártól mindkét szülő igénybe veheti. Eddig az egyik szülőnek le kellett mondani a másik szülő javára a szabadságról. Tehát alap esetben egy gyerek után 2 napot az anya 2 napot az apa kap az új törvény szerint. A kérdés az, hogy ha az anyuka szülés után otthon van a babával, akkor ugyanúgy le tud mondani a szabadságról a férj javára? Magyarán 4 nap pótszabadság illeti meg egy gyerek után?


[link]


2012. jan. 5. 21:43
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
1 gyerek esetén 2 nap. 2 gyerek 4 nap, 3 gyerektől 7 nap. A munkahely ad egy nyilatkozatot, hogy kikéri a szabikat és ennyi. Aláírja aki kéri és kész.
2012. jan. 5. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
első vagyok. Bocsi most olvastam a linket el. Ez tök jó:-) A forma ugyanúgy marad. Tehát a munkáltató ad nyilatkozatot az apának és az anyának is.
2012. jan. 5. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim válasza:
Nyilatkozatuk alapján bármelyik szülő. Ha az anya GYES-en, GYET-en van, a pótszabadságot az apa is igénybe veheti. [link]
2012. jan. 5. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim válasza:

" Magyarán 4 nap pótszabadság illeti meg egy gyerek után?"

Nem.Továbbra is 2.

2012. jan. 5. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim válasza:

Úgy látom, a munkáltatóknál nagy vita van erről a kérdésről. A tavalyi szövegben volt szó arról, hogy csak az egyik szülő veheti igénybe a pótszabadságot a gyerek(ek) után, az ideiben nincs.....vagy értelmezés kérdése?

A hivatalos szövegben az tűnik egyértelműnek, hogy mindkét munkavállaló igénybe veheti:


[link]


132.paragrafus, 2. pont.

2012. jan. 9. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim válasza:

1992. évi XXII. törvény 132. paragrafusa 2. bekezdés



Ez volt érvényben 2011.12.31-ig:


(2) A szülők döntése alapján gyermeke nevelésében nagyobb szerepet vállaló munkavállalót vagy a gyermekét egyedül nevelő szülőt évenként a tizenhat évesnél fiatalabb


a) egy gyermeke után kettő,

b) két gyermeke után négy,

c) kettőnél több gyermeke után összesen hét


munkanap pótszabadság illeti meg. A pótszabadság szempontjából a gyermeket először a születésének évében, utoljára pedig abban az évben kell figyelembe venni, amelyben a tizenhatodik életévét betölti.



És ez az új szabályozás 2012.01.01-től



(2) A munkavállalónak a tizenhat évesnél fiatalabb


a) egy gyermeke után kettő,

b) két gyermeke után négy,

c) kettőnél több gyermeke után összesen hét


munkanap pótszabadság jár. A pótszabadság szempontjából a gyermeket először a születésének évében, utoljára pedig abban az évben kell figyelembe venni, amelyben a tizenhatodik életévét betölti.



Az új megfogalmazásban nem szerepel az alanyra vonatkozó kizárolagoságot szabályzó kitétel (".. A szülők döntése alapján gyermeke nevelésében nagyobb szerepet vállaló munkavállalót vagy a gyermekét egyedül nevelő szülőt.."). Helyette csak az általános alany "..munkavállalónak..." szerepel, így mindkét dolgozó szülőnek egyszerre jár a pótszabadság. Például két gyerek után mind az apa mind az anya megkapja a 4 nap plussz szabadnapot.

2012. jan. 9. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim válasza:
Igen...csatlakozom az előttem szólóhoz, most már mindketten kapják. Nekünk 3 gyerek van, tehát a férjemnek és nekem is 7-7 nap pótszabadság jár.
2012. jan. 11. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim válasza:

Ha a törvény szövegét olvasom csak, akkor elsőre azt mondom, hogy mindkét szülőt megilleti a pótszabadság, bár az sehol sincs leírva, hogy egyidejűleg.

Azonban ha figyelembe veszem, hogy a szóban forgó jogszabály módosításához készített törvényjavaslat magyarázatában a következő szerepelt: „a gyermekek után járó pótszabadság igénybevételére bármely szülő vagy a szülők egymás közt megosztva is jogosultak.”, már nem mondanám annyira biztosan. Főleg, ha belegondlunk, hogy ezzel az egy mondatos változtatással tulajdon képpen országos szinten nézve kétszer annyi nap pótszabadságot kötelesek kiadni a munkáltatók, mint az előző években (mivel eddig csak egyik szülő vehette igénybe, de fentiek alapján már mind a kettő).

2012. jan. 12. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim válasza:

Előttem szólónak:


Tudsz egy (kormányzati) linket adni ahol a fentebbi pont illetve amit idéztél leírva van?

Kösz.

2012. jan. 12. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim válasza:

A #6 -hoz több infó:

Ki kellett venni a Munka Törvénykönyvéből azt a kitételt, hogy

„A szülők döntése alapján gyermeke nevelésében nagyobb szerepet vállaló munkavállalót... " és ezután csak "munkavállalót" említeni,


mert a 2011. évi CCXI. törvény (A családok védelméről, Hatályos: 2012.01.01 - )


20. paragrafusa úgy rendelkezik, hogy mindkét szülőt megilleti a pótszabadság!


Idézet:

"20. § (1) A család gyermekvállalással és gyermekneveléssel kapcsolatos feladatai ellátásának segítésére – külön törvényben foglaltak szerint –


a) mindkét szülő pótszabadságra,

b) a gyermekét szoptató anya munkaidő-kedvezményre, és

c) a várandós, illetve szülő nő szülési szabadságra

jogosult."


Úgyhogy nem véletlen hanem tudatosan megalkotott rendelkezés, ami biztosítja mindkét szülőnek a pótszabadságot, egymástól függetlenül.


A munkáltatóknál kibocsátott pótszabadság nyilatkozaton pedig nem szerepelhet olyan, hogy a házastárs lemond a pótszabadságáról. Egyáltalán nem kérheti a munkáltató az alkalmazott házastársának bármilyen nyilatkozatát ebben a témában.

2012. jan. 13. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!