Fél éves babát megcsíp a darázs, mi a teendő? Mi jó ha van nálunk mindig?
Nekünk a calciumot ajánlotta a dokinéné, és irt fel krémet, amit a gyógyszertárban kevernek ki, kimondottan piciknek és mindenféle csipésre jó. Sajna a nevére nem emlékszem, de ha dokit kérdezel biztos tudja.
Nekünk nagyon bevált.
A darazsak, poszméhek, méhek, azaz hártyásszárnyúak csípése a leggyakoribb kockázat. Ennél a típusú allergiánál ugyanis pontosan az a gond, hogy egyáltalán nem lehet előre megjósolni vagy kikövetkeztetni, kinél mit okoz ez csak akkor derül ki, ha már megcsípett bennünket. A csípés után többféle tünet is jelentkezhet, attól függően, ki hogyan reagál az enzimekre, illetve mennyi csípést kapott és azt mennyi idő alatt. Minél több a csípés (ez inkább kaptárak, darázsfészkek környékén lehet reális veszély), annál valószínűbb a heves, súlyos reakció.
Az úgynevezett Mueller-féle súlyosság a következők szerint alakul:
0. stádium: heves helyi reakció: több mint 24 órán át megmaradó, 10 cm-nél nagyobb duzzanat.
1. stádium: begyullad a megcsípett terület, égő viszketés, hányinger, szorongás.
2. stádium: a fenti két stádium bármelyik tünete, valamint a következők közül kettő: , mellkasi szorítás, hányás, hasmenés, hasi fájdalom, szédülés.
3. stádium: a fenti három stádium bármely tünete, valamint a következők közül bármelyik: légszomj, rekedtség, gyengeség, kábultság, halálfélelem.
4. stádium: a fentiek közül bármely tünet, valamint a következők közül kettő: vérnyomásesés, összecsuklás, eszméletvesztés, önkéntelen vizeletürítés, légzésleállás, keringésleállás.
Ehhez súlyossági skálához a mellékelt tanács rendszerint az, hogy a tünetek jelentkezésekor haladéktalanul keressük fel az allergológus szakorvosunkat, ha elérhető közelségben van. Ezzel sajnos több gond is van, például ha külföldön járunk, ahol nem ismerjük a környéket, vagy olyan helyen kirándulunk, ahol több tíz kilométeres körzetben orvos sincsen, nemhogy allergológus. Az anafilaxiás reakció, amelyekben e sorok írójának tizennégy éves korában már volt része, azért veszélyes, mert 20-30 perc alatt annyira bedagadhat a nyelőcső és a légcső, hogy a beteg megfullad. Saját tapasztalatból tudom, hogy először a szemek és a száj duzzadnak meg, aztán végül az egész fej, úgy, hogy az arc is eltorzul.
Mivel, hogyan előzzük meg az allergiás reakciót?
Éppen ezért érdemes minimum kalcium-pezsgőtablettát, szénsavmentes vizet és antihisztamint magunknál tartani, minden olyan esetben, amikor kirándulni, túrázni, kertészkedni indulunk. Ezek a szerek enyhe reakciók esetében hatásosak. Az 1.-től a 4. stádiumig azonban csak és kizárólag az azonnali adrenalin vagy epinefrin injekció segíthet. A szakértők azt javasolják, hogy a fullánkot a csípést követően rögtön távolítsuk el, nagyon óvatosan, lassan, és inkább valamiféle oldalirányú mozgással, hogy ne törjön bele a bőrünkbe, a fullánk, és ne kerüljön a szervezetünkbe még több méreg. Közben valaki hívja a mentőket, ha ez lehetséges. (Ott, ahol térerő sincsen, nyilván nem.)
Ha valakinek volt már allergiás reakciója rovarcsípéstől, vény nélküli vagy receptre felírható szert is kiválthat a gyógyszertárakban. Az epinephrin vagyis epinefrin vényköteles injekció, körülbelül 15.000 Ft egy adag. Egy másik, vény nélkül kapható, darázscsípésre alkalmas szer ára 50.000 Ft felett van. Az adrenalin tartalmú injekció is hatásos lehet. Fontos, hogy e szereket a csípés után legkésőbb néhány perccel be kell adni, hogy ne történjen baj. Éppen ezért, aki rovarméregre allergiás, ha kirándulni megy, vagy elutazik, tartson magánál egy adag szert a biztonság kedvéért.
Forrás: otthonapolas.origo.hu
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!