Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Hogy is van ez a genetika-alle...

Hogy is van ez a genetika-allergia dolog?

Figyelt kérdés
Ha az allergia genetikailag kódolt, akkor előbb-utóbb úgy is allergiás lesz az az ember az adott dologra. Tőlem is mindig kérdezgetik, hogy van-e allergiás a családban. De akkor az ételek bevezetésével mit változtatunk ezen a dolgon? Pl. tehéntej esetében.
2011. szept. 1. 22:00
 1/2 Yarra ***** válasza:

A kisfiam most 2 éves, szóval hogy mi lesz vele 20 évesen, nem tudom. De Egyenlőre az a helyzet, hogy mivel én szinte több kajára, pollenre, állatszőrre stb. vagyok allergiás mint amennyire nem (3 hetes koromban jelentkeztek először a tünetek), a doki azt mondta, szinte biztos hogy a gyerekem is az lesz. Hogy milyen mértékben lesz allergiás, azt talán tudom befolyásolni azzal, hogy 6 hónapos koráig kizárólag szoptatom, aztán meg folytatom 2 éves koráig még. Doki szerint így tudom neki maximálisan biztosítani hogy az immunrendszere minél erősebb legyen.


A kajákat a mi esetünkben (főleg a tejet, halat, gombát, csonthéjjasokat) még később kellett bevezetni mint ahogy azt szokták mondani.


Gondoltam megpróbálom betartani ezeket, végül is mit veszíthetek, rosszabb esélyekkel nem is indulhatna.


A végeredmény az lett a tapasztalataim szerint, hogy tényleg úgy tűnik mintha az immunrendszere erősebb lenne, még megfázva sem volt szinte. Néhány hónapos korában amikor még csak szopizott megjelent rajta egy kicsi ekcéma. Doki mondta, a tejet is dobjam ki az étrendemből egyenlőre.


Azóta semmi jele allergiának, pedig már mindent eszik, kivéve persze a csonthéjjasokat. Szóval, bár nagy volt rá a hajlama, egyenlőre jobb helyzetben van, mint én az ő korában, remélem így is marad.


Az egyik ismerősöm mindenki döbbenetére fittyet hányt az ilyen óvatos étel-bevezetésre, mondván, náluk nincs allergiás a családban. Tápszeres volt a babája, 4 hónaposan már elkezdtek enni, 7-8 hónapos korában már tehéntejet ivott. A kislánynak semmi allergiás reakciója nincs.


Szóval én ebből azt szűrtem le, hogy az ételek bevezetésének időpontja függ attól is, hogy vannak-e allergiásak a családban.


ja, és bocs, hogy ilyen bazi hosszú voltam... :)

2011. szept. 1. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Nem feltétlenül örökli a baba az allergiára hajlamosító géneket, de nagyobb rá az esélye. Viszont aki genetikailag hajlamos, az sem feltétlenül lesz allergiás élete során. Nagyon számítanak a környezeti ártalmak, egyéb betegségek is (főleg a magas lázzal, szövődménnyel járók).

Pont most voltam tanácsadáson genetikai teszt után és nálam pl. kimutatták, hogy genetikailag hajlamos vagyok a lisztérzékenységre, de -még...- nem alakult ki nálam. És mindkét már öreg szülőm látszólag egészséges, pedig tőlük kellett örököljem.

2011. szept. 2. 06:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!