Mire utal, ha a baba a kúszás után felkapaszkodik, a mászást kihagyja? Milyen gondokat jelenthet? Elkerülhető ez valahogy?
Szerintem kifejezetten semmire sem utal, mert ez még nem jelenti azt, hogy kihagyta a mászást.
Nálunk is így volt, a fiam 5 hónapos kora óta kúszott, 7 hónaposan bármibe kapaszkodva felhúzta magát állásba. 8 hónaposan kezdett önállóan ülni, és 9 hónaposan kezdett mászni. Nagyjából egy éves volt, mikor járni kezdett, egészséges, értelmes kisfiú.
Szerintem semmit sem jelent, egyáltalán nem biztos, hogy ki fogja hagyni a mászást. Talán csak más sorrendben teszi.
Egyébként nekem azt mondta egy gyógytornász, hogy a gyerek akár óvodás korában is bepótolhatja a mászást, csak akkor kell hagyni, hogy csinálja. Mert sajnos sok olyan óvónő van (elnézést, akire nem vonatkozik ne vegye magára!), aki azt mondja a gyereknek" már elég nagy vagy tudsz menni is, ne mássz"! Ugyanis azok az idegi kapcsolatok, amik a mászás során alakulnak ki, 3-4-5 éves korban is létrejönnek, csak engedni kell, hogy csinálja a gyerek a dolgokat.
nállunk ilyen sorrend volt:
kúszás
felállás
ülés
mászás
járás!
Szerintem ne aggódj!
Ezt itt találtam anno:
"Ami inkább valószínű, hogy igen nekünk gyógypedagógusoknak a fősulin igenis ezt tanítják, hogy a mászás kimaradása részképesség zavarokhoz, diszlexiához, diszgráfiához stb. vezet(HET), nem törvényszerű. És sokminden más mellett azt is a fejünkbe vésték, hogy a bébikompot, kézenfogva vezetést is felejtsük el. Szóval avgy betartod vagy nem vagy elhiszed vagy nem.
Leegyszerűsítve valahogy így magyarázták nekünk: a mászáshoz a kezek és a lábak összehangolt tevékenységére van szükség avgyis, hogy egyik kéz, másik láb és fordítva és ezek összehangolt munkájára, ez az agyban a két agyféltekének azon központjait erősítik, tréningezik ha úgy tetszik amik később az olvasás, írás, figyelem bonyolult folyamatához szükségesek. Vagyis a jobb és bal agyféltekének az összehangolása a lényeg, ezt más forrásból is gyakorolhatja a gyerek, de ez az egyik alapmozgás ami ezt hangolja, ezért erőltetik, eröltetjük. Lehet tanítgatni rá a gyereket, de ez már más téma. Remélem kicsit segítettem, de aggodalomra semmi ok, nem törvényszerű dolgok ezek, de sokszor egy jelentéktelennek tűnő dolognak óriási hatása lehet a későbbiekben."
A kislányom most 1 éves. Ő egy-két napig kúszott, aztán "rosszul" mászott, ugyanekkor kapaszkodva felállt és járt. 10,5 hónapos kor óta segítség nélkül jár, kb. 1 hónapja pedig kapaszkodás nélkül, a padlóra támaszkodva feláll.
A "rossz" mászás úgy nézett ki, hogy egyik lábán a térdére, a másikon pedig a talpára támaszkodott (elég viccesen nézett ki). Én is aggódtam/aggódok, hogy emiatt később nehézségei lesznek.
Több helyen rákérdeztem, a következő válaszokat kaptam:
- nem lesz minden gyerek tanulási nehézséggel, stb, küzdő, aki nem mászott, de akiknél később jelentkezik a probléma, ott általában az anamnézisben benne van a kimaradt mászás
- 5 éves korig, korai fejlesztés keretében a kimaradt mozgások bepótolhatók
- baba korban jót tesz a hinta, a nagylabdás gyakorlatok, a zene (elsősorban komolyzene), plédben gurítgatás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!