Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Második babát szeretnénk, de...

Második babát szeretnénk, de ezév végén felszámolják a munkahelymet, ahonnan most gyedre jöttem és azt hallottam, akkor még ebben az évben kellen teherbe esnem, hogy kapjak tgyást, gyedet? Ez így van? Mi az oka?

Figyelt kérdés
Most 7 hós a fiam és még várnék, de sajnos nem mindegy, hogy egy "megfelelő" gyedet kapok vagy csak gyest. Ebben az esetben mi ennek a szabályozása?
2010. júl. 20. 21:42
 1/9 A kérdező kommentje:
Nem a munkaviszonyom, hanem az egész munkahely szűnik meg.
2010. júl. 20. 21:44
 2/9 anonim ***** válasza:

Ez úgy lehetséges, hogy passzív táppénzre mész amint megszűnik a munkahelyed azonnal, ez 30 napra jár. Ha ennek vége, akkor azonnal álláskeresési járadékot kell igényelni, ez is biztosítási jogviszonynak számít és 270 napig folyósítható maximum. Tehát ha minden jól megy és idejében sikerül teherbe esni és az álláskeresési járadék folyósítása alatt szülsz (vagy max. a lejártától számított 42 napon belül), akkor járni fog a tgyás. Alapja a minimálbér kétszeresének 70 %-a lesz (tényleges jövedelem hiányában).


Gyedre így nem leszel jogosult, szóval a tgyás lejárta után gyest igényelhetsz.

2010. júl. 22. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
H a tgyást kapok, akkor nem leszek jogosult gyedre is? Hisz most is vonnak (lejobb tudomásom szerint) tb-t a gyedből.
2010. júl. 22. 14:41
 4/9 anonim ***** válasza:

Nem, ez ennyire nem egyszerű. A gyedhez az is kell, hogy a munkaviszony legkorábban a tgyás folyósításának ideje alatt szűnjön meg. Az álláskeresési járadék nem számít munkaviszonynak, így az nem jogosít gyedre.


Tehát a lehetőségeid:

1. még a munkahelyed megszűnése előtt teherbe esel, ebben az esetben jár majd a tgyás (minimálbér 2-szeresének 70%-a lesz az alapja) és a gyes a kisebbik gyermek 2 éves koráig

2. megvárod míg a jelenlegi 7 hónaposod 2 éves lesz, majd munkát keresel, ahol legalább 2 évet dolgozol, majd újra szülni mész. Ekkor járni fog a tgyás és a gyed a kicsi 2 éves koráig (hacsak nem változik addig a szabályozás). Ha megcsinálják amit promotáltak mostanság a híradókban, akkor a 3. évben gyesre is jogosult leszel. De így ugye 4,5-5 év korkülönbség lesz a két gyerek között.

3. Valahol a kettő verzió között szülsz, akkor egy kicsit bonyolódik a helyzet. Ha legalább egy éves munkaviszonyban szülsz másodjára, akkor tgyás és gyed is jár, de ez utóbbi csak annyi ideig, ameddig dolgoztál az igénylést megelőző 2 évben), a fennmaradó időszakra gyest kapsz.

4. ha nem lesz élő legalább 1 éves munkaviszonyod a második szülés alatt, sem álláskeresési járadék, akkor csak gyesre leszel jogosult.

2010. júl. 22. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
A gyedből nem vonnak tb-t amúgy, csak szja-előleget és nyugdíjjárulékot.
2010. júl. 22. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

szia. nálam ugyan ez a helyzet, annyi különbséggel hogy szeptemberben szűnik meg a cég. 7 hós a lányom. Szeptembertől passzív gyedet fogok kapni. ha még egy babát szeretnék, akkor csak az első lányom 2 éves koráig kapnám a gyedet, utánna nem kapnám tovább, csak a gyes-t.

Szóval inkább várd meg amíg 2 éves lesz apici, menj el dolgozni, és utánna vállalj második babát, sokkal jobban jársz anyagilag.

azt megkérdezhetem, hogy irattak már veled papírt alá? Nekem közös megegyezéses szerződést ajánlottak fel + 1havi bért.

2010. júl. 22. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Utolsónak: nem írattak alá semmit, egyedül mikor a gyed lett igényelve, akkor írtam egy nyilatkozatot, hogy attól a dátumtól fizetetlen szabadságot kérek, mert gyedet veszek igénybe a gyermek 2. évéig.

Ha a cég szűnik meg akkor is kell ilyet írni, hogy közös megegyezés vagy felmondás? Ez nem egyenes úti dolog, magából következő?

A többieknek köszönöm a válaszokat....bár sajnos elég elkeserítő, mert 2-3 évet szerettem volna a babák között...

2010. júl. 22. 17:07
 8/9 anonim ***** válasza:
Szia.én pont ezen okból megyek vissza januárban,1,5 éves gyermekem mellől dolgozni.Mikor ő megszületett lejárt a szerződésem,így passzív gyeden vagyok most.Januárba visszamegyek dolgozni (eddig azt hittem csak 1 évre kell,de ezek szerint nem:(((),dolgozok valameddig és utánna jön a tesó,így több mint 3 éve lesz közöttük és még őt is itt kell hagynom.de ez van,most egy véglegesített állást fogok kapni,szinte örök állásnak mondható.Nem hagyhatom ki,és csak gyesből enni sem tudnánk:(((Ez van,pénz beszél:((
2010. júl. 22. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Sajnos igen, számít a pénz is...

Minden esetre köszönöm a válaszokat, még mérlegelem, hogy lenne a legjobb.

2010. júl. 22. 21:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!