Miért rossz, illetve miért jó a túró?
A paleo étrendben a tejtermékek többsége tiltólistás. Érdekelne, hogy a túró miért az, mi a rossz benne, ha pl. a kemény sajtokat lehet eni, mégha limitált mennyiégben is? Miben más akkor a túró?
Illetve, aki szerint jó a túró, mi van benne, ami jó? Tudom, hogy a kondisok, akiknek fontos az edzés miatt, hogy egészségesek legyenek, relatíve sok túrót megesznek.
Érdekelne, hogy aki kiiktatta a túrót az étrendjéből, és korábban sokat fogyasztott belőle, az mit tapasztalt?
És ugyanígy érdekelne, hogy aki nem evett annyit korábban, de most többet eszik belőle, az mit tapasztal saját magán?
Tapasztalatok és elméletek is érdekelnek a túróval, illetve a hatásával akpcsolatban az emberi szervezetre. Atapasztalatokról szóló válaszokat különösen nagyra értékelném, de lehet vitatkozni az elméleti részéről is.
Személyes véleményem szerint, a kemény sajtok azok a tejtermékek amik természetüknél fogva laktózmentesek (a hosszú érlelés során lebontják a bacik), és arányaiban a legmagasabb a zsírtartalmuk. Ez lehet az ami miatt a paleóban kompromisszumos ételként szerepelhet.
A túró alapból nem laktózmentes, ami ugye az erre jellemző intoleranciás tüneteket okozhatja. A tejfehérje pedig allergizálhat. Ezen kívül a tejtermékeknek van egy olyan sajátossága, hogy alacsony GI-jük ellenére indokolatlanul megemelik az inzulinszintet. Ez vonatkozhat a túróra is. A sajtok magas zsírtartalmuk miatt a tápanyagok felszívódását lassítva talán kevésbé idézik ezt elő.
Szerintem az is közre játszik, hogy nem szerepel kompromisszumként, hogy csak mostanában terjedtek el a laktózmentes tejtermékek.
Egyébként a paleo nem kőbe vésett, szerintem aki bírja és szereti, illetve egészséges, az olykor túrót is ehet, de hát az a baj, hogy az emberek nagy része nem ismer mértéket, és ha ezt egyszer véletlenül mondod nekik, akkor elkezdenek nyakra főre túrót zabálni paleo címszóval. Csak fekete fehéren gondolkodik a többség. Egyszerűbb nekik betartani valamit, ha azt mondod NEM. Mert azon nem kell gondolkodni.
Egyébként én laktózérzékeny vagyok. Korábban fogyasztottam laktózmentes túrót és kóstoltam laktózmentes tejsavót is. A tejsavót nem bírom, megy a hasam tőle. A túró még bírom laktózmentes formában.
Ennek az az oka, hogy a tejnek két fehérje frakciója van. A kazein és a savófehérje. A tejsavó gyakorlatilag a túró és sajtgyártás mellékterméke, ahol a két fehérje frakció külön válik.
Van olyan ember aki az egyikre allergiás és van aki a másikra, van aki mindkettőre, vagy egyikre sem. Ki kell tapasztalni.
A túró és a sajtok tehát kazeinből állnak, ami egy lassú felszívódású fehérje. Testépítő szempontból este jó őket fogyasztani, mert éjszakára ellátja a szervezetet aminosavakkal. Míg a savó egy nagyon gyors felszívódású fehérje, így azt edzés után érdemes fogyasztani.
Én úgy kezdtem az egész életmódváltást, hogy először elhagytam a glutént. A bőröm állapota sokat javult és az állandó hasfájásaim is megszűntek. Mivel időnként még így is felmerültek emésztési gondok, így át kellett térnem a laktózmentes tejtermékekre. Na innentől teljesen kitisztult a bőröm és fogytam 15 kilót, az emésztési gondok megszűntek.
Ekkor még fogyasztottam laktózmentes tejtermékeket, mégis drasztikus változás következett be!
Aztán ezen fellelkesülve áttértem a paleo szemléletre, ami így már a korábbi drasztikus változáshoz képest nem hozott nagyon látványos külső változást, viszont közérzetben és apróbb dolgokban igen.
Ettől még néha én is mellé mellé eszem, hiszen mint mondottam volt, ez nem kőbe vésett étrend.
Végül is szerintem a glutén és laktózmentes étrend már önmagában is elegendő lehet, hogyha az ember egy jobb táplálkozási alternatívát akar követni. Ezek elhagyásával egyébként kapcsolva jön a szénhidrát fogyasztás csökkenése is, hiszen a pékáruk és cukrozott tejtermékek tartalmazzák a legtöbb szénhidrátot.
Na szóval arra akartam kilyukadni, hogy én úgy érzem a laktóz okozza a legtöbb bajt.
Még annyit, hogy tejtermékekkel kapcsolatban van egy olyan gyanú, hogy esetleg szarvasmarha növekedési hormont tartalmaznak, ami hosszabb távon negatív hatással van az emberi szervezetre.
Ezen kívül mivel a felnőtt állatok nem fogyasztanak tejet, és ez sokáig az emberre is vonatkozott, nem képesek a laktózt felnőtt korukban megemészteni. Sokakban kizárólag a bélflóra az ami megemészti a laktózt, ami viszont puffadással és hasmenéssel járhat. A nagymértékű laktózfogyasztás olybá módosítja a bélflórát, ami esetleg már természetellenes és negatív következményei lehetnek.
A bélflóra összetételt értelem szerűen csak a modern világban nyílt alkalmunk megvizsgálni, mikor a tejtermékek fogyasztása már általános volt. Ezáltal kaptunk egy képet, ami a tejívó ember bélflórája, és ezt kikiáltották kívánatosnak. Ez lett a standard, pedig koránt sem biztos, hogy ez lenne a "normális" és ez az egészséges.
mert vannak akik NAGYON szeretik a Penészes Sajtot...
meg a juhturós gombát..
véreshurkát
de a lényeg hogy a penészes sajtnak a penészesebbik felét szeretik... :P
Ha belegondolsz, mit jelent "alapból" a "paleo" rájöhetsz, hogy a kőkorszaki szakik a vad kérődzők vagy vad lovak fejésétől még igen messze álltak.
Ebből következően az anyatejen kívül más tejet nem fogyasztottak abból és más tej nem lvén tejterméket nem állítottak elő!
.
Elvek betartásában nincs engedmény!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!