Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Férjemtől válok. Saját lakásomat örököltem, tehát nem közös vagyon. Hitelt vettünk fel rá közösen. Váláskor feleződik a lakás a hitel miatt? VAgy csak a hitelvfelét kell kifizetnem neki?
Attól függ a lakás azelőtt vagy azután lett-e a tiéd, hogy összeházasodtatok.
MINDEN, a házasság után szerzett vagyon vagy pénz feleződik.
Minden előtte szerzett pedig nem, az csak a tiéd.
Ehhez képest édesapám legjobb barátjától a felesége gyakorlatilag elvette azt a hatalmas villát a váláskor, amit a férfi örökölt a szülei halála után.
Tényleg nem vagyok jogász, de erre a pár évvel ezelőtti esetre eléggé emlékszem.
A lakás a te különvagyonod marad.
DE:
- egyik oldalon a felvett hitel aktuális tartozásösszege feleződik (magyarul mennyivel tartoztok a banknak per kettő)- ez ugye a kötelezettség oldala a dolognak, vagyis a tartozás, a mínusz
- másrészt amennyiben a házasságotok fennállása alatt a lakáson végeztetek értéknövelő beruházásokat (pl. épp az ingatlan felújítására vettétek fel a hitelt- de ilyenekre kellé gondolni, hogy pl. szigetelés, nylászárócsere, belsőépítészeti átalakítások, beépített bútorok, vezetékcsere, járólapcsere stb. minden olyan munkálat, ami a lakás értékét növeli, onnan egy költözés során nem vihető el)- akkor ezt az értéknövekedést is meg kell osztanod a férjeddel- ez a plusz oldal.
magyarul:
- a lakás mindig a tiéd marad
- a fennálló hitel feleződik
- a felújítások, beruházások összegét is feleznetek kell
Az már megint más kérdés, hogy hogyan sikerül bizonyítani a beruházások értéknövelő hatását az ingatlanon.
Jó lenne közösen megegyeznetek (ha a felvett hitel valóban a lakásfelújításra ment, akkor egy ésszerű tárgyalási alap lehet, hogy a hitel felét nem kell fizetnie, cserébe nem tart igényt az étéknövekedés felére).
Amennyiben nem tudtok megegyezni, akkor a bíróság fog dönteni (NEM a tulajdonjogról, mert az a tiéd volt és marad is, hanem a lakás értéknövekedéséről és annak megosztásáról). Igazságügyi ingatlan értékbecslő szakértőt fog kirendelni, a korábbi számlákat/átutalásokat stb. bekérni, egy hosszabb folyamat is iszonyatos perköltségeket/szakértői díjat stb. hoz magával.
Együtt érdemes lenne egy ügyvédet felkeresni- illetve ez előtt tényleg leülni, összeírni mind a mínusz, nind a plusz tételeket.
Ha meg tudtok egyezni és a váláskor csatoljátok a keresetlevélhez ezt a megegyezést, akkor a bíróság általában helyben hagyja.
Tapasztalatból beszélek, én is elváltam, saját tulajdonú ingatlannal (hitel nem volt, viszont mind beruházás, mind értékesebb ingóságok igen, amelyeket közösen vettünk), mi leültünk és megbeszéltük, hogy ki miot gondol arról, hogy a közös évek alatt végzett beruházásokból kit milyen rész illet. Meg tudtunk egyezni, így nem került sokszázezerbe a civakodás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!