Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Jogosan kér tőlem a férjem 1 millió forintot válásnál a házért?
A helyzet a következő:
Férjemmel közös 50-50% tulajdonú hányadú lakással rendelkezünk. Ő 2 éve lelépett a barátnőjével. Be szeretném adni a válást. Azt mondta hogy csak és kizárólag akkor kerülhetne át a lakás a nevemre ha fizetek neki 1M ft-ot.
Viszont a ház értéke kb 10M ft, a hitelállomány: 10M Ft. A hitel az én nevemen van, ő adóstárs. Nyilván a hitel is lekerülne a nevéről ha 100%-ban enyém a lakás.
Ha eladom, 0 Ft-om marad, albérletbe nem fogok menni a gyerekkel (1 közös), plusz önerőm sincs egyedül egy új lakást venni.
Ennek a meglévő ház hiteléből még 16 év van, hiteltörlesztést bírnám egyedül fizetni.
Mi a véleményetek? Jogosan kér tőlem 1M Ft-ot?
Az egy dolog, hogy papíron nulla a vége, viszont van egy lakhatási lehetőség, amitől ő elesik. Ahogy te is írtad, nem lenne önerőd egy új lakás törlesztését elkezdeni, neki sem, így te előnyhöz jutsz azzal, hogy maradsz a régiben.
Döntsd el, ér-e neked 1 milliót, hogy maradsz ott, vagy szeretnéd inkább eladni, a rád eső részből kifizetni a rád eső hitelt, majd albérletbe menni. Ha nem tudtok megegyezni, akkor ugyanis ez a következő lehetőség.
A "lakhatási lehetőség" nyitva áll a férj számára bármikor- ő költözött el, akár ma is hazaköltözhetne a tulajdonába.
Ezért neki megváltás- főleg a jelenleg is tartó HÁZASSÁG alatt nem jár- majd ha a bíróság megoszttotta a vagyont és a kötelezettségeket, akkor talán igen, kérhet és kaphat is ún. lakáshasználati díjat- cserébe viszont akkor lehet fizetni a hitel felét is :)
Fennálló házasság alatt ilyen osztozkodás még nincsen- jól is nézne ki: apuka lelép a nőjével és még kasszíroz a feleségtől mert "elesett a lakáshasználattól" ? :)
Senki nem tartott fegyvert egyik fél fejéhez sem, hogy
- közös ingatlant vegyenek
- bárki lelépjen a közös otthonból
:)
"viszont van egy lakhatási lehetőség, amitől ő elesik."
Nem elesik, önként költözött a szeretőjéhez.
Ok, önként költözött a szeretőjéhez, dögöljön is meg, értem én, de akkor ha nincs kompromisszum, akkor a kérdező kénytelen lesz eladni a házat, hogy megszabaduljanak a közös tulajdontól, akkor meg albérletbe kényszerül a gyerekkel. Sőt, ha szerintetek csak annyi a megoldás, hogy a férj költözzön vissza, akkor nyilván a kérdezőn éljen négyecskén a férjjel, annak nőjével és a gyerekkel...
Akkor tehát két út van:
- Férjjel megegyezni, és ha másképp nem megy, kifizetni az 1 millió forintot.
- Eladni a lakást, és menni albérletbe a gyerekkel.
Lehet választani, akár tetszik, akár nem.
Köszönöm a válaszokat.
Igen, ő költözött el a csajához már másfél-2 éve.
Nem szeretnék albérletbe menni, mert még a havi részletemnél is többet kellene fizetnem (egyedül) egy lakásra, ami sose lesz az enyém.
A lakás értéke lehet hogy pár száz e ft-tal több lenne minta a hitel, de gyakorlatilag semmi kezdőtőke se lenne a kezemben.
amikor vettük még nem voltunk házasok. A törlesztő részlet mindig az én bankszámlámról került levonásra.
A hitelállomány kb azonos most a lakás értékével SAJNOS.
És igazatok van, senki se tartott fegyvert a fejemhez hogy hitelt vegyek fel, viszont én ezt jobb útnak gondoltam és gondolom most is mint az albérlet fizetését egy idegennek. A jelenlegi hiteltörlesztőmtől kb 20-25e Ft-al több lenne egy ugyan ekkora méretű ingatlan bérleti díjja.
Ezzel az utolsó válaszoddal kicsit árnyaltad a képet, nem lett volna rossz, ha a kérdés kiírásakor is megemlíted.
Ha a házasság előtt vetted a lakást, akkor az a te különvagyonod.
De akkor hogy lett 50%-os tulajdonrésze a férjednek benne?
Vagy már az élettársi kapcsolat fennállása alatt vettétek közösen, valóban 50-50% arányban? Mert ha ez így van, akkor teljesen mindegy a megosztás szempontjából, hogy csak élettársak voltatok-e vagy házastársak is- ugyanúgy feleződik a vagyon és a kötelezettség is.
A lakásvásárlásnál az önrészek is 50-50%-oskat voltak?
AZ élettársi kapcsolat idejére azonban van vagy LEHET annyi csavar a történetben, hogy ha te vagy az adós, a te számládról ment a törlesztés, akkor a férjednek kell bizonyítania azt, hogy valójában felesben fizettétek a hitelt.
(az élettársi kapcsolatnál nem alapfeltevés az a fajta gazdasági közösség és egyetemleges kötelezettségvállalás, mint a házasságban!)
Ha normálisan, dátumokkal, értékekkel leírnád a PONTOS történetet, tulajdoni és hitelviszonyokat, akkor érdemben lehetne a kérdésedre válaszolni, így megint csak a találgatás megy a csepegtetett infók alapján.
Keress meg inkább egy ügyvédet, de ő is pontosan ezt fogja kérni:
- mikor, milyen összegekkel, milyen megállapodások, milyen önrészfizetés stb. mellett történt az ingatlan megvásárlása és a hitel törlesztése
Ne menj bele. Ha vagyonperre kerül a sor, lényegében nullával megúszod, vagyis a lakás értéke minusz hitel osztva kettővel.
De ha azt vessük, hogy a lakás lakott, akkor már inkább negatív a közös vagyon, amit lehet felezni.
Remélem a férjed fizeti a hitel felét továbbra is, mert ha nem, akkor szólitsd fel azonnal írásban.
Vagy ne fizesd te sem, hagyd a banknak elárverezni a házat, amit aztán megvehetsz féláron.
De ha a hitel egyezik a ház értékével, akkor ilyen módon másikat is vehetsz, hogy ne kelljen albérletbe menned.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!