Kezdőoldal » Felnőtt párkapcsolatok » Válás » Hogyan kell elindítani egy...

Figyelem! A Felnőtt párkapcsolatok kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Hogyan kell elindítani egy gyerektartási pert? Mi a menete?

Figyelt kérdés

Kisfiam 3 hónapos. Az apával már a terhesség elején megromlott a kapcsolatunk. 2 hónapig rágódtam, hogy megtartsam-e a babát. Kezdetben ő sem akarta, majd egy nap azt mondta, tartsuk meg, csináljuk együtt, majd pár hónap múlva lelépett megint (később derült ki, hogy a volt barátnője küldte vissza hozzám, hogy legyünk egy család, mert neki már elege volt a pasiból, hogy folyton visszajár hozzá). A terhesség alatt még normális volt, az utolsó hónapokban tényleg sokat segített, bár már akkor is sokat mondogatta, hogy csak a gyerek miatt van ott velem. A gyereknek szinte mindent én vettem, ő kb a 20. felesleges cumit hozza.. Szülés után minden megváltozott. Én a szüleimmel lakom, abból a kevés pénzből amit kapok leadom a rezsi rám eső részét. Ő hónapokig szinte itt élt, de egy forinttal nem segített be, amit a szüleim is már szóvá tettek. Megbeszéltük, elment. Most hetente 2-3x jön a gyerekhez látogatóba, de ilyenkor nagyon durván beszél velem. Sérteget, lehülyéz, mindenféle lotyónak hív, sértegeti a barátaimat és a családomat. Nem akarok a gyerek előtt veszekedni vele. 15E Ft gyerektartást utal nekem minden hónapban, ezen kívül még egy csomag pelenkát sem vesz. Most jutottunk el oda, hogy fenyegetőzik, hogy ezt sem fogja fizetni, mert neki milyen drága a benzin idejárkálni hozzám, és ha ő nem lakhat itt akkor fizessem vissza neki, amit a szülészorvosnak adott (50e Ft). Neki nincs egy rendes lakása, ő is az elvált szüleinél húzza meg magát, de az ottani szobája egy koszfészek. Már mondogatja, hogy neki joga van elvinni a gyereket, akár 1-2 napra is, ha akarja a barátaihoz is. (A barátai vidéken laknak egy tanyán, ha ott van náluk, a padláson alszik egy matracon).

Elegem lett a fenyegetéseiből, a durvaságából, szeretném, ha hivatalos papírom lenne arról, hogy ténylegesen mihez van joga, és mennyi gyerektartást kell fizessen. Azzal fenyeget, ha bírósághoz fordulok, kijelenteti magát a munkahelyén..

Most még 3 óránként szoptatok. Fogalmam sincs hova kellene fordulnom egy ilyen elindításához. Kell-e ehhez ügyvéd? Ki fizeti a bírósági költséget? Milyen jogai lesznek így? Mennyi ideig tart egy ilyen? Kérem, aki már sajnos túlvan egy ilyenen, megírná a tapasztalatait?!

Köszönöm, egy 26 éves anyuka!



#tartásdíj #gyerektartási per
2012. jún. 21. 06:20
 1/9 anonim ***** válasza:

Én javasolnám, hogy fogadj egy ügyvédet, ő majd beadja a bíróságra a gyerekelhelyezési pert és a tartásdíj megállapítási kérelmet. Mert amíg papíron nincs nálad elhelyezve a baba, közös a szülői felügyeletetek és tényleg elvihetné elméletileg ha akarná!!! Sajnos ez hónapokig is eltarthat.

Nem részletezném az én ügyemet neked, de benne vagyok ebben most sajnos, így tudom mit beszélek.

A jogai: 3 éves koráig nem viheti el, csak a jelenlétedben látogathatja ahogy a bíróságon megállapodtok. A bíróságon lehet kérni költségmentességet, és akkor majd ő fogja fizetni a perköltséget. Ha kijelentkezik a tartásdíj miatt a munkahelyéről sajnos ezzel nem tudsz majd mit kezdeni. De a fizetése 15-25%-át ítélheti meg a bíróság, vagy megállapodtok egy fix összegben.

Remélem tudtam valamit segíteni, bár biztosan kapsz másoktól is hasznos tanácsot.

2012. jún. 21. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

A bíróságon van ingyenes panasznap, ott tudod elinditani a keresetet. Ha kevés a jövedelmed, akkor kérhetsz kedvezményt illetve, hogy ingyenes legyen az eljárás.


A gyerektartás jár, függetlenül attól, hogy neki tetszik vagy sem, általános esetben a netto fizetés 20%-a. Ezt ha nem fizeti, akkor le lehet a munkahelyén tilttatni, akkor onnan direkt neked utalják át.

Ha kijelenti magát a munkahelyén, akkor neked megelölegezik a gyerektartást, és neki akkor meg kell téritenie, amikor újra elkezd dolgozni.


Az apának viszont láthatási JOGA is van, ami azt jelenti, hogy meghatározott idönként találkozhat a gyerekkel. Ez a legtöbbször két hetenként a hétvége. Viszont 3 éves kor alatt nem viheti el semmiképpen a gyereket, csak nálatok lehet vele. Eleve amig szopik, addig nem is lehetne.


A láthatási jog a te részedröl kötelesség, tehát nem akadályozhato meg, hogy eljöjjön a gyerekhez, az ö részéröl viszont nem köteles a gyerekkel tartani a kapcsolatot.


Ha a láthatáskor veled - akárcsak szóban is - durva, akkor kérheted, hogy biztositott láthatás legyen megitélve, ebben az esetben a gyámhaótásg által kirendelt valaki van ott a gyerekkel, neked nem is kell vele találkozni. Ha fenyeget, akkor kérhetsz távoltartást, ebben az esetben nem mehet a közeledbe.


Az orvosnak adott pénz meg hasonlók egyszerüen nevetséges, ezzel nem is érdemes foglalkoznod.

2012. jún. 21. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
A gyerektartási kérelem beadásakor azonnal kérd, hogy ideiglenesen neked legyen csak felügyeleti jogod a gyerek felett, akkor az eljárás ideje alatt sem viheti sehová a beleegyezésed nélkül.
2012. jún. 21. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Ha van a közeledben családsegítő, érdemes hozzájuk fordulni, mert ha ott van egy ügyvéd is (általában szokott lenni), ő mindezt ingyen megcsinálja neked. Talán egy kicsit hosszabb ideig tart a procedúra, bár nálam ez nem igazán jelentkezett.

A bíróságon természetesen kérvényezheted, hogy a gyermek láthatási jogát megvonják tőle - ha ez szükséges. Persze ehhez talán jobb érv kell annál, hogy a haverjainál a padláson aludnának. Szerintem érdemesebb lenne azt megpróbálni, hogy elviheti, de nálad kell aludnia a gyermeknek, tehát este haza kell vinnie.

A munkából való kijelentéses fenyegetését is említeni kell a bírónak, velünk is megtörtént ennek az eshetősége, végzésbe is van foglalva, hogy abban az esetben, ha megszűnne az apa munkahelye, felmondana stb., akkor minden hónapban köteles 15 000 Ft-ot utalni a számunkra. Természetesen, ha ezt nem teszi meg, azonnal írni kell a bíróságnak egy levelet (ilyenkor már nem muszáj ügyvéd, MINDENT le kell írni), elmondani, hogy nem teljesítette a bíró által megszabottakat. Ezek után a felgyülemlett pénzösszeget valamilyen módon az illetékes szervek behajtják tőle.

Remélem, tudtam segíteni.

2012. jún. 21. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat, most már tudom merre induljak!
2012. jún. 21. 20:44
 6/9 anonim ***** válasza:
ma 07:55-ös: Elvben igazad van sok mindenben, de a kérdezö gyereke 3 HÓNAPOS, és még szopik, tehát egyelöre nem lehet elvinnie az apának.
2012. jún. 21. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
A gyereket természetesen még jó sokáig nem viheti el,és ha eléri azt a kort,hogy igen az sem lesz többnapos.Elsőként egy két órára maximum a játszótérig.Ezt hidd el,tapasztalat.A 15 ezer forintos gyerektartás még úgy ahogy elmegy,de abból ne engedj.Ha nem fizeti,tessék feljelenteni a rendőrségen,és az ügy megy magától tovább.Neked a pereskedés pénzedbe nem hiszem,hogy fog kerülni,mert kérheted a költségmentességet ilyen esetben.Igazolod a kevés jövedelmedet,és megfogják adni.A kizárólagos felügyeleti jogot már most kérvényezd a bíróságon, hivatkozva az édesapa jelenlegi körülményeire.Gondolom nem dolgozik,jövedelme nincs,lakása nincs,zsarolni próbál a gyerekkel és a többi.Az ilyen apára nincs is szükséged,én azt mondom felejtsd el.
2012. jún. 22. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Dolgozik, azzal nincs baj, de már fenyegetőzik, hogy ha bírósághoz fordulok, kijelenteti magát...Mindkét szülőjénél van szobája, de egy ágy és egy szekrény..ennyi..és mérhetetlenül sok felhalmozott doboz, és kupi...Én inkább attól tartok, ha belevágok nagyon eldurvul közöttünk a helyzet, mondjuk ez így sem rózsás..

Azért az összes blokkot, amit a gyereknek vásárolok félretettem már az első hónaptól..

jövő héten felhívom a családsegítőt....azért nagyon szomorú vagyok, hogy így alakultak a dolgok, soha nem hittem volna...

2012. jún. 22. 17:32
 9/9 anonim ***** válasza:
Egész nyugodtan lépjen ki.Ugyanis a gyermeke után akkor is köteles fizetni.Bár ezt sokan nem hiszik el,de pedig így van.A bíróság mindenféleképpen megfogja állapítani a gyermektartás összegét,majd ha ez után sem fizet,akkor a végrehajtó lép a "képbe"Ezt neked kell kérni a jogerős bírósági ítélettel,mármint a végrehajtást.Ez kb 2-3 hónap.Ez idő alatt a végrehajtó ellenőrzi,hogy van-e letíltható jövedelme,bankszámlája,ingatlanja,vagyona.Ha nincs,erről ad egy igazolást,amivel fordulhatsz a gyámhatósághoz.Ők megfogják előlegezni neked a gyermektartást három évre.Addig a volt párodnak meg kőkeményen felszámolják adó tartozásba,a kamatokkal együtt.Egyszer úgyis behajtják rajta.
2012. jún. 24. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!