Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
3 év élettársi kapcsolat után, szakítás esetén, milyen jogok illetik meg a páromat, ha enyém a lakás és sok mindent közösen vettünk? 41/ff
Hivatalos esetény nyilván törvény szabályozza, keress rá.
Ha nem volt hivatalos, akkor a józan ítélőképességetekre van bízva.
lettársaknak nevezzük a házasságkötés nélkül közös háztartásban, érzelmi és gazdasági közösségben élõ két személyt. Mindazon vagyon, amit a kapcsolat fennállása alatt szereznek, közös vagyonná válik. Ha az élettársi kapcsolat felbomlik, csak a közösen szerzett vagyon megosztására kerülhet sor. A továbbiakban arról olvashatnak, hogy hogyan jöhet létre az élettársi kapcsolat, s hogyan alakulnak az élettársak vagyoni viszonyai.
Élettársi kapcsolat létesül, ha két személy házasságkötés nélkül közös háztartásban él, és közöttük szoros érzelmi és gazdasági kapcsolat van. Élettársi kapcsolat azonos nemû személyek között is fennállhat. Az élettársak rendszerint közös háztartásban élnek, közöttük szoros érzelmi és szexuális kapcsolat van, és közösen gazdálkodnak. Önmagában az, hogy két személy együtt él, és szeretik egymást nem alkalmas az élettársi kapcsolat megállapítására. Szükség van még arra, hogy a felek közösen fedezzék kiadásaikat, jövedelmükkel ne önállóan, hanem közösen gazdálkodjanak. Továbbá azt a pénzt, amit együttélésük alatt megtakarítanak, közös szükségleteik kielégítésére fordítsák.
Az élettársi kapcsolat fennállása alatt az a vagyon, amelyet a felek szereznek, közös tulajdonukba kerül. Közös tulajdonukba kerül az a vagyonnövekedés is, amelyet a meglévõ vagyonuk felhasználásával érnek el. Az, hogy ki mekkora résznek lesz a tulajdonosa, a szerzésben való közremûködésétõl függ. Ez azt jelenti, hogy meg kell vizsgálni az élettársak együttélésének egész ideje alatt az élettársak jövedelmét, keresetét, az általuk elvégzett munkát (háztartás vezetése, gyermek nevelése, munkahelyen végzett munka stb.).
Valamelyik élettárs különvagyonának számít, így ennek megosztására a kapcsolat felbomlásakor nem kerülhet sor:
az a vagyontárgy, amely az élettársi kapcsolat kezdetekor már a tulajdonában volt,
az együttélés ideje alatt örökölt vagy ajándékba kapott vagyontárgy,
az örökölt vagy ajándékba kapott vagyontárgy eladásából kapott pénzen vett vagyontárgy,
a személyes használatra szolgáló vagyontárgy.
Az élettársi kapcsolat felbomlik, ha a felek külön háztartásba költöznek és jövedelmükkel önállóan kezdenek gazdálkodni.
Ha az élettársi kapcsolat felbomlik csak a közösen szerzett vagyon megosztására kerülhet sor. Ennek során vizsgálni kell, hogy mi van meg a vagyonból, és ahhoz ki, mennyit tett hozzá az együttélés ideje alatt. Indokolt ilyen esetben egy vagyonmérleget felállítani, amely tartalmazza azt a vagyont, ami az együttélés kezdetekor már megvolt és az élettársi kapcsolat megszakadásának idõpontjában meglévõ vagyont is. Fel kell tárni a közös háztartás költségeit, és a közös gyermekre fordított költségeket. A vagyon elosztása során figyelemmel kell lenni arra, hogy egyik fél érdeke se sérüljön és érvényesüljön a méltányosság. Majd meg kell vizsgálni a szerzésben való közremûködést. Ha ezt nem lehet megállapítani a vagyont fele- fele arányban kell elosztani.
előző: az hogyan kerül bizonyításra, hogy "csak szerették egymást és együtt éltek", vagy közösen gazdálkodtak?
mi számít közösnek? mert szerintem közös az is, ha a rezsit 50-50%-ban állják és mindketten vásárolnak kaját, akkor az közösnek számít akkro is, ha nincs közös bankszámlájuk, nem rakják össze hó elején egy perselybe a két fizut?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!