Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
A gyermek tartásdíj lehet kevesebb, mint a nettó minimálbér 20 %-a? Hogyan szokta meghatározni a bíróság?
Ha bírósági úton történik a megállapítás, és nem állapodtok meg közösen egy fix összegben, akkor általában a bekért kereseti igazolást szerinti illetmény 20%-a, de legalább x forint. A gyt. összege természetesen a havi nettó bér alapján kerül levonásra. Abban a esetben kevesebb 20%-nál a gyt. összege, ha a volt házastárs a háztartásában még 2 gyereket nevel + a ti közös gyereketekről is gondoskodnia kell. 3 gyerek 60% lenne, de ennyit nem lehet levonni, így kevesebb jut, mint 20%.
Ha ez a helyzet nem áll fenn, akkor 20%.
Bocs' de most figyeltem, hogy a nettó minimálbér 20%-ról kérdeztél. Én úgy tudom, hogy a bírósági tárgyalást megelőző 12 havi összes jövedelem alapján állapítja meg a bíróság a gyt. havi összegét. Ha nincs keresete, akkor nem tudom, hogy miből fizetne.
Lehet, hogy létezik olyan jogszabály, amely kimondja, hogy nem lehet kevesebb x forintnál, de én ezt kizártnak tartom. Mindig a tartásra kötelezett jövedelme a mérvadó.
Ha nincs valakinek hivatalosan jövedelme,akkor a minimális tartásdíj összege(2008-ban)12000ft volt.
Sajnos,még ezt is úgy kell behajtatnom.Ha nincs az adós nevén behajtható jövedelem,ingatlan stb.és 6 hónapja nem fizet,akkor lehet kérni az állam általi előlegezést,3 évig.Ez hosszabítható újabb 3 évvel,ha van esély a behajtására...
21:54 Az a tartásdíj állam általi megelőlegezése.
Ahhoz az kell, hogy legalább 6 (vagy 12?) hónapig a tartásra kötelezett ne fizessen. Akkor sem fizeti helyette az állam, hanem megelőlegezi csak és az az adók módjára végrehajtható. Utólag, kamattal, költséggel.
A büntetőjogi része más tészta. Feljelentésre indul és tartás elmulasztása vétségének hívják, nem közvádas.
Ha a tartásra kötelezettnek nincs kimutatható jövedelme, akkor szokás a minimálbérnek megfelelő arányban meghatározni a tartásdíjat.
A tartásdíjnál három dologra van figyelemmel a bíróság:
- a tartásra kötelezett vagyoni, rendszeres jövedelmi viszonyaira
- a tartásra kötelezett egyéb tartási célú kötelezettségeire
- a tartásra jogosult esetleges extra igényeire (pl. betegség, külön költség stb.)
Ebbe a rendszerbe beleillik a minimálbéres meghatározáshoz kötöttség.
Egyébként a "gyakorlat" valóban az, amit leírtál: 1 gyerek 20%, 2 gyerek 40%, 3 gyerek 50% - és ez a plafon, ennél több nem lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!