Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Nincs valami egyszerű mondja hogy valaki kapjon papírt Asperger-szindrómáról?
Orvos adhat erről diagnózist, azaz pszichiáter vagy klinikai szakpszichológus. Minden esetben több teszt, és alkalom kell, hogy ezt megállapítsák valakiről.
Elképzelhető, hogy néhány éven belül egy speciális MRI készülék is képes lesz olyan felvételezésre, amelyből kideríthető, hogy a páciens agyműködése alapján autista-e (eddigi kísérleteken biztató eredmények születtek).
Ám ez a megközelítés legalább olyan drága, és hozzáértő orvosokat igényel majd.
# 12: Ebben nincs igazad. Autizmusban jártas pszichiáter mondta, hogy az elmúlt 10 évben jutott csak oda a diagnosztika, hogy az autizmus enyhébb eseteit egyáltalán kiszűrjék, és még a mai napig igencsak gyerekcipőben jár az általános tájékozottság. A gyerekorvosok, pedagógusok, védőnők, sőt, még a "mezei" pszichológusok, pszichiáterek is nagyon, de nagyon keveset tudnak a témáról, nem veszik észre, vagy másnak tudják be.
Egy ismerősöm mondta, hogy az azóta diagnosztizált autista gyerekéről a gyerekorvos azt mondta: "nem lehet autista, mert beszél".
Egy pedagógus mégis honnan ismerné fel az enyhébb autistát? Semmit nem tud erről az állapotról! A köztudatban csak a Rainman van az autizmussal kapcsolatban, és aki nem olyan, arról fel sem merül, hogy autista!
Én magam ismerek úgy 10-15 olyan felnőtt autistát, akiknél gyermekkorban fel sem merült (!), csak elkönyvelték őket furcsának, maguknak valónak, és felnőttként kaptak diagnózist.
De gyerekek esetében sem jobb ám a helyzet, manapság sem! Nagyjából egy-másfél év, mire egy gyerek eljut egy szakértőhöz, addigra kb. 10-en mondják ki róla, hogy nem autista. Ha a szülő megáll ebben a folyamatban, a gyerek diagnózis nélkül marad. Néha csak a véletlenen múlik, hogy kiderül. Enyhébb esetekről beszélünk, ahol bár egyértelmű tünetek vannak, ezekkel a szakembereken és az érintetteken kívül senki nincs tisztában.
Szóval konkrét gyanú esetén célszerű szakemberhez fordulni. Sajnos felnőttek esetében kizárólag az Autizmus Alapítvány foglalkozik érdemben diagnosztizálással, és ez fizetős. De azért hobbinak nem mondanám, mert azért az autizmus egy olyan bélyeg, amivel nem olyan egyszerű ám együtt élni.
13: És akkor ettől már ingyenes és bevett gyakorlat lesz a vizsgálat szerinted felnőttnek? Mert bizony nem!
Ezért igen kétlem továbbra is, hogy az említett sok ismerős megcsináltatta, illetve várom a választ továbbra is.
# 14: Hidd el, több aspit ismerek lassan, mint nem aspit. :)
Az általam említett felnőttek két módon kaptak diagnózist:
1.) A már említett Autizmus Alapítványnál végigcsinálták a diagnosztikai eljárást (ami fizetős)
2.) Fiatal felnőttek, akik még "beleférnek" a gyermek- és ifjúsági pszichiátria körébe (a Vadaskertben például 18-ról felvitték a korhatárt, ha jól tudom, 20, vagy 21 éves korra, sajnos nem emlékszem pontosan, hogy mennyire). Itt ingyenes a kivizsgálás.
Kielégítő a válaszom, vagy van még esetleg kérdésed? Szívesen válaszolok!
Van, igen!
Hogy lehet az ismeretségi körödben ennyi aspergeres? Miért mentek el az alapítványhoz tesztet csináltatni?
Mennyibe kerül?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!