Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Mit választanátok a helyemben? (név kérdés)
Én sem akartam, hogy csak az én nevem legyen más a "kis családunkban"m és hasonló szempontok vezéreltek engem is, mint téged, kérdező. Nemrég voltunk időpontot foglalni (előtte nem jutottam döntésre), és olyan jó érzés volt mondani, hogy maradok az eredeti nevemen.
Nem a legjobb tanács, de ha nagyon bizonytalan vagy, akár nyitva is hagyhatod a kérdést, az anyakönyvvezető előtt nekem sokkal könnyebbnek tűnt dönteni :)
Az ismeretségi körömben mostanában az a divat, hogy kölcsönösen felveszik egymás nevét kötőjellel. Pl. Erdei Emil, Virág Veronika -> Erdei-Virág Emil, Erdei-Virág Veronika (most csak mondtam két random nevet). A gyerekek értelemszerűen szintén ezt a nevet kapják.
Ők nem csinálnak belőle ügyet, hogy hosszú a nevük, szerintem te se aggódj emiatt. Mondjuk a következő generáció nem tudom mit fog csinálni, nekik már négy vezetéknevük lesz? Mint a spanyoloknál :)
Maradtam a saját nevemen. Több ok miatt is: 1, az ő családnevéhez nem passzol az én keresztnevem. 2, x-né saját saját túl hosszú lett volna. 3, xy-né változatnál úgy éreztem volna ,hogy én eltűntem - nem mellesleg meg anyósom is így leledzik. 4, kötőjelessel kacérkodtam, de a hosszúsága miatt végül elvetettem (azért nagyon sokszor teljes névvel kell aláírni ....)
két gyerekünk van a férjem családnevével, minket nem zavar, hogy nekem "eltérő" nevem van.
Én felvettem a férjem nevét teljesen (Gipsz Jakabné), és így a sajátom is megmaradt, mert a lánykori név örök. Egyszerű, rövid, félreérthetetlen.
25N
Xné Y Z.
Így megmarad a teljes saját neved, ami mellé nem csak úgy hozzácsatolod a férjed nevét, de a -né jelző kifejezi azt is, hogy házasságban éltek a szerelmeddel. Ez számomra ugyanolyan értékű jele az összetartozásnak, mint a gyűrű. Ennél a verziónál pedig a gyerekek neve is stimmelni fog a tieddel.
Amúgy attól ne tarts, hogy hosszú lesz az új név. Az enyém is elég hosszú lett, de sose használom teljesen kimondva bemutatkozásnál. Vagy azt mondom, hogy Xné, vagy hogy Xné Z, vagy Y Z. De már arra is rájöttem, hogy akár teljesen is kimondhatom, egyre gyorsabban megy :) Írásnál meg tök mindegy milyen hosszú. Aláírásnál meg végképp, úgy írsz alá ahogy akarsz.
Nekem egyáltalán nem tetszenek az ultramodern névváltozatok. Amikor valaki elhagyja a saját vezetéknevét, akkor egy kicsit a saját identitását is elhagyta, mintegy hátat fordítva a múltjának. A kötőjeles verzió pedig egyáltalán nem házasságra utal, azt a szülők szokták adni a gyereküknek amikor azt akarják, hogy mindkét szülő nevét megkapja a gyerek.
Ha még érdekel válasz: Én 2 éve mentem férjhez, és számomra teljesen nyilvánvaló volt a kötőjeles verzió.
1. a né végződést teljesen és minden formájában kizártam az életemből
2. a saját teljes nevemet is meg akartam tartani
3. a férjem vezetéknevét mindenképp fel akartam venni
így csak a kötőjeles kerülhetett szóba. Mindig zavart hogy túl rövid, és szokványos nevem van, így most már picit hosszabb, és különlegesebb is:)
Ha pl a két vezetéknév nem passzolt volna, akkor a saját vezetéknevemet lecseréltem volna a férjemére. De né akkor se lettem volna...kiráz tőle a hideg.
27/N
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!