Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Templomi szertartás pro és kontra SOS?
Esüvőre készülünk, de tanácstalan vagyok a templomi szertartással kapcsolatban! Párommal holnap ülünk le átbeszélni a fontosabb dolgokat, de nagyon nem tudok dűlőre jutni önmagammal és mivel kijelentette, hogy ez egy olyan komoly döntés, amiben saját magamnak, önmagamtól kell álláspontot foglalnom, így az ő véleménye sem segít (nem is osztotta meg velem, hogy nem befolyásoljon ezzel)
Én nem vagyok megkeresztelve, párom meg van. Nem gyakoroljuk a vallást egy tanítás szerint sem, de mindketten hiszünk egy felsőbb hatalom létezésében (az most lényegtelen, hogy minek hívjuk, istennek, sorsnak, kis szürkéknek... :D) és hiszünk a házasság szentségében is.
Szóval nem igazán tudjuk, hogy mi legyen. Pro, hogy a polgári szertartással ellentétben azért egy templomi szertartás mégis csak bensőségesebb és ad olyan lelki és érzelmi pluszt, amit a polgárin felolvasott hivatali szöveg soha sem tudna pótolni. Viszont kontra, hogy mivel nem vagyunk papírformát figyelembe véve valllásgyakorló emberek, így némiképp képmutatásnak hatna a templomi szertartás.
Mindkettőnk családjában szokás templomit tartani, de szerintem sokszor nem érzik át ennek a súlyát (pl veszekedéssel terhes házasság is van a családban, ami közel áll a váláshoz és csak azért kötötték, mert jött a gyerek). Viszont úgy érzem, hogy a polgári szertartás tényleg csak a papírról szólna és nem arról, hogy a közös utat választjuk és a kötelékünket házassággal tesszük még erősebbé és szorosabbá!
Szerintetek?
Tudnátok segíteni dönteni annyival, hogy szerintetek milyen érvek szólnak mellette és ellene?
Köszönöm!
24/N
Vannak szertartásvezetők is, akik bármilyen kívánt módon, bárhol összeadnak a polgári után.
Ez egy köztes megoldás lehet.
Ezt az oldalt dobta fel nekem a facebook a múltkor a témával kapcsolatban
Nálunk ugyanez a helyzet ("Én nem vagyok megkeresztelve, párom meg van. Nem gyakoroljuk a vallást egy tanítás szerint sem, de mindketten hiszünk egy felsőbb hatalom létezésében")
1000%, hogy nem mennék templom közelébe :'D
Attól, hogy hiszek valamiféle "hatalomban", még nem fogok a mai "keresztény egyháznak" csúfolt álszent gyomorforgató parádéban részt venni.
A hit mindenkinek a sajátja, felesleges műsorozni miatta. Ha hálát akarsz adni a "Nagyfőnöknek", azt megteheted magadban is, ha van pár nyugodt perced. Ha fogadalmat akartok tenni, bárhol bármikor megtehetitek kettesben, ha van valamiféle Isten, tuti nem a templomokban lakik, hanem bárhol hall.
Értelmetlennek tartom.
Ez persze csak az én véleményem.
Pontosan az ilyen majmok miatt lett puccparádé a templomi esküvő, mint amilyen te is vagy, kérdező. Én nem vagyok vallásos és magamtól templom közelébe sem mennék, de sajnálom azokat az embereket, akik tényleg vallásosak és ezt a szertartást (is) üressé teszik a divatból templomban esküvő emberek.
Amikor olyan emberek szeretnének templomban flancolni, akiknek közük nincs az adott valláshoz, az az egyik legnagyobb képmutatás. Nem is értem, hogyan merült ez fel benned. Mitől lenne bensőséges az egész, ha nem is követed a vallást? Mi értelme így az egésznek? (Költői kérdés volt, mert mindenki tudja, hogy ez csak egy show, meg kellenek a képek a közösségi médiára).
Minek?
:D Hagyjuk az egyházat, képmutató emberek gyülekezete már jópár évszázada.
A polgári is lehet nagyon bensőséges. Lehet kihelyezett egy nektek fontos, gyönyörű helyen, feldíszítve ahogy nektek tetszik, ti választhatjátok a zenét és írhattok magatoknak beszédet, amit a násznép előtt elmondtok egymásnak. Sokkal személyesebb, mint a pap szavait utánozni, főleg ha nem gyakoroljátok a vallást, és ő bizony mond olyan dolgokat is, amivel nem biztos hogy egyetértetek. Polgárin is lehet ének, gyertyagyújtás, vagy bármi ami nektek tetszik. Beleszőhetitek a beszédetekbe azt a felsőbb hatalmat, amiben ti hisztek.
Szerintem sokkal jobb, mint templomba menni úgy, hogy nem gyakoroljátok a vallást. Szerintem is felesleges képmutatás lenne, és több kompromisszumot is kell kötnötök ha ezt választjátok.
A fent leírtak alapján nem látok érvet az egyházi szertartás mellett. Amennyiben nincs meg az istenhit és a vallásos háttér, nincs különbség, hogy a házasságot a templomban, vagy a ligetben kötik meg. Ettől nem lesz "igazibb" a szertartás, nem lesz tartósabb, nem lesz benne alapvetően kevesebb veszekedés, vagy erőfeszítőbb kitartás. (De lesz a válást egyházi értelemben lehetetlenné, vagy nagyon nehézzé tevő érvényes szentségi házasság.)
Ha a megéléshez, az elmélyüléshez szükséges az ifjú párnak a külső jegyek sora, akkor valóban érdemes szertartásvezetővel egyeztetni, és kifejezetten olyan szertartást kérni, ami ilyen jellegű. Ez elősegíti az Istennel való kapcsolat megélését a megkövetelt formális vallásosság nélkül, segít elmélyedni a házasságkötés szakrális megélésében, de anélkül, hogy igaztalanul a házasulóknak önmagukat, vagy az egyházat meg kellene téveszteniük...
Az, hogy ez a szertartás milyen lehet, függ attól, hogy ténylegesen mi is a felsőbb hatalom, amiben hisznek, mert a szertartás szövegezésében sem, és a ceremónia jelképrendszerében sem mindegy, hogy Isten áldását kérjük a házasságra, vagy a Párkáknak sorsuk irányításához utat mutatva kötélfonatot készít a pár közösen...
Amikor ilyen kérés van, szertartásvezetőként én magam is igyekszem a jegyesekkel részletesen egyeztetni mindent, mert minden részletében van különbség egy spirituális-transzcendens és egy liturgikus szertartás között --- nem csak megvalósításában, de jelentéstartalmában és közvetítő erejében is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!