Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Nekunk 310 lesz a foto+video szezonon kivul. Nekem is fontosak a jo kepek, mert kamaszkoromban eleg kemenyen nyomtam a forozast analog tukorreflexes geppel, de nekem azert ennel tobbet nem er. Volt egy masik szolgaltato, aki ugyanezt 440-ert vallalta volna, a videoi jobbnak tuntek, a kepei nem, igy maradt ez. Meg egyebkent sem akartunk ennel tobbet szanni ra.
Viszont 200-ert olyan kepet+videot kaptunk volna, amiket akarki megcsinal, ha a kezebe adom a tukorreflexes kepet meg egy jobb kamerat. Azert sem voltam hajlando kiadni 200-at (pl. telibe volt vakutva minden :D). Akkor mar vagy 100-ert csinaltarok valakivel alap videot meg alap kepeket, vagy kiadom ezt a 300-at erte.
a többiek elég korrekt válaszokat adtak ár és minőség tekintetében is. szerintem a lényegi kérdés az, hogy NEKTEK mennyire fontos az esküvőtök és annak látványvilága, illetve milyen a ti vizuális kultúrátok és az igényességetek (minden negatív felhang nélkül használva az igényesség szót).
sajnos van egy csomó ember, aki egyszerűen nem látja, nem érzékeli és emiatt nem is értékeli a különbséget aközött a tudás nélkül, rosszul komponált, életlen, ferde, rossz pillanatban találomra készült és még csak nem is színhelyes kép között, amit egy fakezű rokon tud csinálni a telefonjával és a legzseniálisabb, minden szempontból legtökéletesebb művészi kivitelű fotók között.
aki nem látja/értékeli ezt a különbséget, annak lehetetlen és felesleges is magyarázni, hogy az egyik mennyivel többet ér a másiknál. ugyanez van szerintem a legtöbb területen az olcsón kapható silány hamisítvány és prémium márka között. aki nem látja a kivitelezési, minőségbeli különbségeket, mert neki mindkettő tök egyformának tűnik és csak azt látja, hogy az árcimke más rajta, annak hiába magyarázod.
a fotózás világa ma már nagyon vegyes. amióta mindenki fotózik valamilyen szinten, azóta rengeteg a kontár is, meg a remek fotós is. sokszor még csak nem is az árban nyilvánul meg ez a minőség, hogy a magas ár legalább biztosan garanciát jelentsen a minőségre (ahogy a műszaki cikkek, ruhák és egyéb termékek esetében sem mindig garancia a magas ár).
szerintem a saját ízlésetek alapján válasszatok. nézzétek meg a számításba jövő fotósok képeit, válasszátok ki azokat, akiknek a képei legjobban tetszenek és a saját ízlésetek alapján döntsétek el, hogy nektek megéri-e azt a többletköltséget, amit a legjobbak tudnak nyújtani szemben az olcsóbbakkal. ha olyan minőség, hangulat, stílus, látványbeli különbséget láttok, ami titeket megfog, megérint, úgy érzitek, hogy arra vágytok, szükségetek van rá és az anyagi keretbe is belefér, akkor válasszátok azt a fotóst. ha annyival jobbnak és magatokénak érzitek, hogy az minden pénzt megér nektek, akkor kerítsetek rá többlet forrást is. ha meg úgy érzitek, hogy ez a fotózás/videózás csak egy felesleges luxus nektek, akkor döntsétek el, mennyit szántok rá és keressetek hozzá egy még elfogadhatóan dolgozó fotóst, vagy érjétek be a rokonok telefonos képeivel (bár szerintem ez igénytelen hülyeség, de sokan csinálják és sokakat nem zavar még évtizedek múltán sem)
a jó minőségben dolgozó fotósok között is vannak különféle stílusok, irányzatok. giccsesebb, meseszerűbb képi világú fotósok és vannak kevésbé, vagy egyáltalán nem művészkedők, akik természetesebb, valósághűbb módon mutatják be a dolgokat, de még mindig jó minőségben, szépen. és egyre nagyobb számban vannak kontárok, akik csak használhatatlan vackot gyártanak, vagy még veszélyesebbek azok, akiknek néha elsül a keze és csinálnak valami álomszépet, csak nem képesek minden helyzetben ugyanolyan színvonalat produkálni, így lutri, hogy ti mit kaptok tőlük - általában a legtöbb amatőr fotós ilyen szokott lenni, akik nem rendszersen fotóznak esküvőket, csak hébe-hóba.
a lényeg, hogy a képek rólatok szólnak, nektek kell tetszeniük, a ti ízléseteket kell tükrözniük és ez alapján érdemes kiválasztanotok a fotóst, akivel együtt akartok dolgozni.
Az esküvői fotózás nem azért kerül annyiba, amennyibe, mert az esküvői fotósok elképesztő szakmai tudással rendelkeznének. A fotózás ugyanis lehet művészet, de az eskövői fotózás inkább egy közepesen egyszerű szakmunka. Nagyjából ahhoz tudom hasonlítani, ahogyan egy szobafestő viszonyul a komoly festőkhöz. Mindketten hasonló eszközöket használnak, csak más célra. Az ok sokkal prózaibb. Egyszerűen drága a felszerelés, illetve az esküvői fotózás erősen szezonális munka, ami a legtöbb fotósnak nem ad heti negyven óra folyamatos munkát egész évben, így aztán azokból a esküvőkből kell kihozniuk a legtöbbet anyagilag, amelyeket sikerül a hatalmas konkurencia mellett megszerezniük. Főleg, ha kizárólag ebből akarnak megélni.
Ennek az az eredménye, hogy felnyomják az árakat addig, ameddig csak lehetséges, mivel tudják azt, hogy sokan lesznek, akik úgy vannak vele, hogy az esküvő az életük nagy napja és nem sajnálják a pénzt. A fotósok pedig a laikusok számára sokszor rejtélyes utómunkára hivatkozva megpróbálják elhitetni a párokkal, hogy a saját érdekükön kívül bármi is indokolja az áraikat.
A legjobban azzal jársz, ha nem az árból kiindulva kezded a keresgélést, hanem megnézed a fotósok korábbi képeit, felveszed velük a kapcsolatot, kideríted, hogy melyikük tud vállalni időben, megnézed, hogy milyen felszereléssel dolgoznak és mennyire tűnnek megbízhatónak, pontos miből is áll a szolgáltatásuk, aztán pedig ezek közül kiválasztod azt, aki megfelelő a számodra és szívesen ki is fizeted.
Arra készüljetek fel, hogy az 5-ös válaszolóhoz hasonló habosításokat elő fogja adni nektek pár fotós, általában azzal a céllal, hogy meggyőzzön titeket arról, hogy őt válasszátok.
a #6-os válasz tökéletes példája annak, amiről korábban írtam az #5-ös válaszban: aki nem látja a különbséget egy jobb és egy gyengébb minőségű esküvői fotó(s) között, az értékelni sem tudja azt. van, akinek megfelel a kannás bor, míg mások akár sokszázszorosát is elköltik egy üveg borra, hogy ne legyen kanna, vagy épp dugó ízű és míg az egyik ember parasztvakításnak tartja a tanninok, buké, meg az egyéb hangzatos dolgokat, addig a másik tényleg érzi és fontosnak tartja a nüansznyi különbségeket. szerintem egyik emberrel sincs semmi baj, mindenki a számára megfelelő döntést hozza, ami őt boldoggá teszi. viszont, amikor valaki leszól egy egész iparágat, csak mert ő nem ért és értékel - pláne azt hiszi, hogy mindent sokkal jobban tud másoknál, az elég szomorú.
az esküvő fotózás éppúgy lehet művészet, mint a portré-, vagy épp tájfestészet és éppúgy lehet egyszerű iparos munka, mint a szobafestés. hogy a fotós melyik szolgáltatást nyújtja, az leginkább a képességeitől és a hozzáállásától függ.
egyáltalán nem csak a felszerelés árán múlik, hogy menyiért dolgozik valaki, a képek minősége ugyanis egyáltalán nem a gépen múlik, hanem a fotós képzettségén, tudásán, látásmódján, igényességén, ízlésvilágán. legfeljebb 10-20%-ot befolyásol, hogy mennyire csúcszuper vagy épp vacak a felszerelése (főleg, hogy az objektívek milyenek, nem annyira a gép), de aki nem tud mit kezdeni vele, az a legjobb felszereléssel pont ugyanolyan vacak képeket fog csinálni, mint a legvacakabbal. a hozzáértő fotós meg a vacakabb géppel is jobb képeket fog csinálni, mint ugyanazzal a vacak géppel olyan, aki nem mit kezdeni azzal a géppel és az esküvőn előforduló helyzetekkel.
egy esküvőfotós felszerelésénél két szempont fontos: redundáns legyen a felszerelés, vagyis minden eleméből legyen kettő egyforma, vagy egymást kiváltani képes, hogyha bármi meghibásodik, akkor a másikkal még akkor is be lehessen a munkát fejezni, illetve hogy a felszerelés alkalmas legyen a fotós tudás színtján a feladat elvégzésére. hogy a laikus megrendelő ezt mennyire képes felmérni és eldönteni, az már egy nehezebb kérdés, ez inkább a fotós felelőssége.
az esküvőkkel tényleg rengeteg az utómunka, amiben semmi rejtélyes nincs azok számára, akik értenek a fotózáshoz. de abban egyetértek, hogy ezzel érvelni teljesen felesleges. mindegy, hogy miért kerül valami annyiba, amennyibe. egy könyvnél sem kérdezed meg, hogy azért annyi az ára, mert a szerző új laptopot akar venni a régi írógépe helyett, vagy körbe akarja utazni a világot, hogy legyen miből megírnia a következő könyvét. senkinek nem kell megindokolni, hogy miért annyiért dolgozik, amennyiért. azt a legbutább dolognak tartom, mikor egy fotós, taxis, fuvarozó, zenész, vagy éppen pék elkezd érvelni az árai mellett, hogy azért kerül ennyibe, mert ez az eszköz ennyibe került, az meg amannyiba és még adót is milyen sokat kell fizetnie.
neked se kell megindokolnod, hogy te miért keresel annyit, amennyit. nyilván mindenkinek megvannak a maga számításai, hogy mi alapján jön ki egy árazás, megvannak a saját szempontjai, hogy mi mindent akar a költségvetéséből kihozni, de ez nem számít. az számít, hogy a munkának ennyi az ára, akinek fontos az megfizeti érte azt az árat, aki nem képes, vagy nem akarja ennyire értékelni a munkát, az meg nem ad érte ennyit. gondolom a ruha boltban és az étteremben sem kérdezed meg, hogy a munkaeszközeik közül mi mennyibe kerül, mert nem is ez számít. a végterméket/szolgáltatást kapod, annak a minőségét, kivitelét, értékeit vizsgálod meg és arról kell eldöntened, hogy szükséged van-e rá, vagy sem és hogy az mennyit ér meg neked.
#6-os véleményének azzal a részével egyetértek, hogy "A legjobban azzal jársz, ha nem az árból kiindulva kezded a keresgélést, hanem megnézed a fotósok korábbi képeit, felveszed velük a kapcsolatot, kideríted, hogy melyikük tud vállalni időben, megnézed, hogy milyen felszereléssel dolgoznak és mennyire tűnnek megbízhatónak, pontos miből is áll a szolgáltatásuk, aztán pedig ezek közül kiválasztod azt, aki megfelelő a számodra és szívesen ki is fizeted."
ehhez annyit tennék hozzá, hogy az esélyes befutóknak ne csak a legjobb képekből összeállított portfólióját nézd meg, mert azok nyilvánvalóan a kiválogatott legszebb és legmeggyőzőbb képek, vagyis reklám, nem egyértelmű minőség referencia. találkozz a fotóssal és kérd meg, hogy mutasson meg néhány komplett átadott anyagot, hogy lásd, hogy te mit fogsz majd kapni az esküvődről. ha már tudod, hogy hol és milyen jellegű lesz az esküvő, akkor kérd meg, hogy mutasson olyan képeket, amik azon a helyen, vagy hasonló helyen, hasonló körülmények között készültek. mindegy, hogy mennyire szép képeket tudott csinálni valaki a nyár közepén egy kaliforniai tengerparton, vagy egy Balatonparti szállodában, ha neked egy eldugott kis parasztcsárdában lesz az esküvőd az ősz végén és neki ott kell majd helytállnia, így nem árt, ha legalább hasonló körülmények közt készült képeket fel tud mutatni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!