Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Most akkor hogyan is van ez a pénz dolog?
Szóval ugye adok ajándékba X összeget (pénzt kért a pár), ezen felül még kell adni a menyasszonytáncba is? Akkor kell dobálni az aprót? Valaki elmagyarázná nekem, hogy megy ez??
Köszönöm. :)
Aprót???
Nem apró kell,zizegős húszezres!
van aki borítékban így úgy kreatívan pénzt ad..és a táncnál jelképesen 1000 t-ot..stb
van aki borítékban bedobja
van aki nem reklámozza mennyit ad és bedobja...
Attól is függ, nálatok mi a szokás.
Nálunk a pént a menyasszonytáncban adják oda. Van aki borítékban, van aki nem. Van aki egyszerre, van aki többször fordul és részletekben dobja be.
Általában elmondható, hogy a nagy pénzes tánc a menyasszony tánc. Menyasszonyi ruhában járják, a végén elviszi a a férje (van ahol a férj mókásan bedobja a pénztárcáját, hogy ő pedig megveszi az arát és úgy viszi el) ekkor átöltöznek majd visszatérnek.
És az átöltözés után lehet még tánc, akkor már menyecske tánc, mert már nem menyasszony a nő, hanem "menyecske". Én úgy tudom, hogy ha ekkor táncolnak, akkor van az apró söprés, mintegy begyakorolják a házimunkát, akkor megdobálják őket apróval és együtt seprik, gyűjtik össze. De ez inkább csak ilyen jelképes játék és én még soha nem láttam ilyet élőben, pedig voltam már pár esküvőn. Gondolom az ország más-más részeiben más a szokás.
Mindenesetre szerintem olyan nem igen van, hogy sok pénzt kell adni külön is, meg táncba is, mert az azért egy pofátlan lehúzás.
Virítani kell a lóvét, és utána bedobni!
Viccet félretéve, tájegységenként teljesen eltérőek a szokások. Érdeklődj a helyiektől, hogyan szokták.
Nem tudom melyik részén laktok az országnak, mert mindenhol más a szokás.
Amik pénzzel járó tevékenységek lehetnek egy esküvőn:
- ajándékozás (borítékba a pénz)
- menyasszony/újasszony tánc (ilyenkor kiabálja a vőfély, hogy eladó a vőlegény/menyasszony/újember/újasszony, és egy szitába gyűjtik a bankjegyeket, de most divat, hogy sorsjegyet kér a pár)
- pénzsöprés (ez lehet önálló dolog, vagy a menyasszony/újasszony tánc alatti feladata a párnak. Ilyenkor szoktak aprót dobni, amit az ifjú pár próbál összeseperni)
- kásapénz (borravalót gyűjtenek a konyhai személyzetnek/pincéreknek, egy tálat küldenek körbe,amibe pénzt dob a násznép)
Az első kettő általában szokott mindenhol lenni, az utolsó meg tájegység függő.
Te tudod, hogy mennyit szánsz a lagzira, azt oszd el úgy, hogy minden "programra" jusson.
Köszönöm szépen! :)
Somogy megye egyébként
én Baranyából vagyok, talán hasonló lehet.
Nálunk menyecske vagy menyasszonytánc van, olyankor a tanúk vagy örömanyák kiállnak egy kosárral a táncparkett szélére, a vendégek sorba állnak, és bedobják a nászajándékba szánt pénzt, vagy leteszik eléjük/melléjük a nászajándékot, és mennek táncolni a párral. Mikor mindenki táncolt, az örömszülők mennek a párhoz, s míg ők táncolnak, elkezdik dobálni rájuk az aprót - régen 1-2ft-osokat, most 5-10-20ft-osokat, minél apróbbat. Mikor elfogyott a dobálni való, kerítenek egy (általában kiluggatott) szemeteslapátot, és egy seprűt, úgy 20cm-s nyéllel :) meg egy vödröt, amibe bele kell rakni az összesepert aprót. Ilyenkor a 'jófej' rokonok mindig megpróbálják kiönteni a vödröt. Mikor a nagyját sikerült felseperni, felkapja a pár a vödröt meg a kosarat és elszaladnak vele.
Nálunk ez a szokás :)
Ahogy írták, ez a helyi szokásoktól függ.
Nálunk csak a menyasszonytáncba dobnak pénzt (nagyobb összeget), ezen kívül külön nem szokás adni. Ha külön adsz ajándékot is, akkor ésszerűen a menyasszonytáncba nem kell olyan sokat dobni. Vagy olyan is van, amit itt írtak, hogy nem pénzt dobsz, hanem ajándékot leteszel és úgy mész táncolni.
Aprópénzt dobálni nálunk nem szokás, olyan szokott lenni, hogy mikor elrabolta a vőlegény a menyasszonyt és átöltözik menyecskeruhába, azalatt van "bolond menyasszony". Ez úgy néz ki, hogy egy hapsi (általában valaki barát) beöltözik menyasszonynak, és vele is lehet táncolni, de ott már csak aprópénzért.
(Pest megye)
Én ahol eddig voltam, a pénzt a menyasszonytáncba dobták (ez a fogyasztásoddal kb megegyező összeg, ha nem vagy közeli családtag, olyan 10-15 ezer/fő). Ha nem visztek tárgy ajándékot, akkor nem kell külön máshogy odaadni! Úgyis táncolsz egyet a menyasszonnyal és akkor válthatsz is vele pár szót :)
Ez a kása pénz, meg amit feljebb említettek 100/200 Ft-os aprópénz gyűjtés szokott lenni a személyzetnek.
nálunk Nógrádban az a szokás, hogy a pénzt (már ha azt kér a pár, ez kb fejenként 10000 szokott lenni, de az persze más, ha keresztanya vagy ilyesmi vagy) az esküvő előtti napon, vagy aznap, de még a szertartás előtt adják oda a párnak. pl akkor, ha megérkeznek az esküvőre.
a menyasszonytánckor pedig kor, családi viszony, és rokonság alapján adják a pénzt. értsd úgy, hogy a menyasszony anyjának a tesója bedob egy 20000-st, de az unokatesója, aki felnőtt és kereső személy, csak 5000-et. szintén unokatestvér 6 éves kislány meg egy 500-ast, vagy 200-ast. de akár olyan is szokott lenni, hogy valaki megy öt menetet, és mindig egy 1000-est dob be.
menyecsketáncnál már nincs pénz.
nekem még máig is furcsa, ha azt látom, hogy egy esküvőre a rokonok nagy ajándékdobozokkal érkeznek, vagy a pénzt a menyasszonytánckor adják át.
igaz, anyáék esküvője már húsz éve volt, de most is meséli, hogy ők ajándékokat kértek (meg is van örökítve jó pár képen, hogy ott vannak a vasalók, poharak, szekrények :D )és a menyasszonytáncból mai viszonylatban kb 500.000 forint gyűlt nekik össze. igaz, volt is vagy 400 ember az esküvőn.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!