Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Városba illik egy népi tájszólásos vőfély?
Olyan vőfély illik, amilyent ti szeretnétek az esküvőtökre.
Egyébként szerintem igen, max. városi körülmények között jobban mulatnék rajta. De csak pozitív értelemben.
Mi városban, elegáns négy csillagos helyen tartottunk egy visszafogottan elegáns esküvőt. A családunk viszont teljes egészében egy bizonyos tájegységről származik, így a vőfélyt is onnan "hozattuk", aki alapból az ottani tájszólásban beszél a hétköznapokon is, mint mindenki más, aki ott él, nem csak az esküvőkre veszi elő a "szerepet" és az ottani szokásokat is tartottuk. Népviseletbe viszont nem öltözött. Szerintem teljesen beleillett a képbe, normális volt. A vőlegény egy maroknyi vendége nem volt odavaló, de nekik sem volt furcsa, vagy ledöbbentő, mert nem játszott rá a "népiességre" csak egy normális onnan való ember volt, ha valamit csináltunk, ami nekünk természetes volt, de nem mindenhol szokás, akkor pedig közölte, hogy "Kedves vendégeim, most X-i szokásként Y következik!".
Nekem inkább az a fura, hogy ha fognak valakit, aki tök mindegy honnan való, felveszi a hortobágyi csikós viseletet, vagy hímzett szőttest köt magára, kurjongat és furcsán beszél, a vendégsereg meg úgy nézi, mint valami állatkerti csodát, és semmi köze a "stílusnak" se a helyhez, se a vendégekhez, se a párhoz, csak olyan trendi, mert népies, meg hagyományosnak tűnik. Nem irigylem senkitől a gyökereket, de nekem nagyon visszás, ahogy manapság sokan vásárolni akarnak maguknak, de azt se tudják mit és a végeredmény sokszor inkább nevetséges.
Nézd, ha neked tetszik, az már félsiker. Én azért írtam az ő-ző vs palóc hasonlatot, mert van, amelyik vőfély teljesen természetes az adott környezetben, egy másikra meg úgy néz a násznép, mintha eltévedt volna. Ahogy a pestiek sírnak az ő-zésen és próbálják utánozni, a mi fülünknek ugyanúgy furcsa a palóc, csak talán nem akadunk ki rajta olyan látványosan, mert tudjuk, hogy sz@r érzés.
Egyébként "anyanyelvi szinten" tájszólásos a vőfély, vagy rájátszik? Mert nincs rosszabb annál, ha -a hasonlatnál maradva- valaki rossz helyre tesz az ő-t.
Nem feltétlenül az a lényeg, hogy város, hanem hogy melyik város és milyen tájszólás, ill. honnan jön a násznép. Szóval ennyi alapján nehéz dönteni. De pl. egy őslakos pesti násznépnél nem kockáztatnék, mert engem már röhögtek ki párszor, pedig nincs erős tájszólásom. De ez ugye személyes tapasztalat, lehet, hogy a vőfélynek is jó, ha szórakoznak rajta, nem tudom.
Meg persze kérdezd meg a vőlegényt is, hogy neki mi a véleménye a dologról, az a legfontosabb, hogy nektek tetsszen és jól érezzétek magatokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!