Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Valami antik, valami kék, és valami kölcsönkért cucc az esküvőhöz. Ez ilyen általános aranyszabály? Ez pontosan honnan jött, és mi?
Igen ez tipikus amcsi szokás. Lassan de biztosan ezt is átvesszük. De MAGYAR szokások közt ilyen nincs.
Az eredetét nem tudom sajnos. Én az én esküvőmön nem is tartottam fontosnak. Nem ettől lesz szebb vagy tartósabb a házasság.
én fiatal vagyok,21 éves,de komolyan azt hittem eddig,hogy ez egy nagy magyar szokás:valami régi,uj,kék,és kölcsön.
amikor fodrásztanuló voltam sok menyasszony volt,és nagyon sokan ezt be is tartották.
...ahogy a Valentin napot.
És az esküvői kocsik hátuljára kötött konzerves dobozok is Amerikából jöttek. Igaz a rossz-szellemek elűzését nálunk is fontosnak tartották. Ezért volt az ifjú pár feje fölé tükör akasztva, hogyha a "gonosz" benéz az ajtón, magát lássa meg, és elmeneküljön. A koszorúslányok is körbefogták a menyasszonyt, és mikor kikérni jött a vőfély a vőlegénnyel (vevő-legény) erősen bújtatták, hogy ne találjanak rá. Hajnalban pedig a legények tüzet raktak a menyasszonyos ház udvarán és a boldog arát átugratták rajta, volt sivalkodás.(innen a tűzről pattant menyecske)azonkívül a menyasszonyi csokrot (ami leginkább rozmaringból volt kötve)vasárnap az oltár oldalára kötötték... és sok más igazi népszokás, ami lassanként eltűnik. De sebaj, van helyette kék harisnyakötő..hurrá:)))
Szia!
A valami új, valami régi, valami kék és valami kölcsön dolog, amit a menyasszonynak kell hordania az nem amcsi, hanem angolszász szokás (mint ahogyan a Valentin nap is az), de vettünk át a germánoktól is esküvői szokást (pl. cseréptörés). Viszont vannak olyan szokások, amiket tévedésből angolszász eredetűnek tartanak, holott magyar, ilyen pl. a legénybúcsú.
Nem hiszem, hogy azért nem kell megtartani, mert külföldi eredetű. Ha tetszik neked, akkor legyen, ha nem tetszik, akkor ne legyen.
Ha rákeresel a google-ba, rengeteg olyan szokást találsz, aminek már ismeretlen az eredete, mégis magyarnak tekintjük, mert már beépült a kultúránkba.
Ugyan a magyarországi hagyományok között nyomát sem találjuk, mégis egyre elterjedtebb, hogy a menyasszony esküvőjén visel valami régit, újat, kölcsönkapottat és kéket. Az angol eredetű szokás hazájában nem négy, hanem öt elemből áll.
A régi, az új, a kölcsönkapott és a kék tulajdonképpen szimbólumok. A régi a menyasszony családja közötti kapcsolatot jelképezi, emlékeztetve az arát a szülőkre és a gyermekévekre, valamint mindarra, amit elhagy. Az új a házassággal létrejött családi kapcsolatot testesíti meg. A kölcsönkapott jelképet elméletileg már férjhez ment, boldog házasságban élő asszonytól adja, így a sikeres kapcsolat záloga. A kék a tisztaság és a hűség jelképe, Szűz Mária jellegzetes színe. Mindezeken felül Angliában az ezüst is megjelenik, méghozzá hatpennis érme formájában, amit a menyasszony a bal cipőjébe tesz. Ennek megfelelően viselése gazdaságot és jólét hoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!