Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Lehet 2-2 tanú a polgári esküvőn?
Hamarosan polgári esküvőnk lesz a párommal és érdekelne, hogy kérelem benyújtásával nyomós okkal kérelmezhető-e a 2-2 tanú kérelmezése?
Igazábol az a fenn állás is szóba jöhet hogy nekem 2 tanú és a völegényemnek 1 tanú venne részt a szertartáson.
Számomra azért lenne fontos, hogy 2 tanú vehessen részt rajta mivel a két keresztszülőm szeretném felkérni erre.
A páromnak nincs ilyen kikötése mivel neki nincsenek sajnos túl sokan a hozzá tartozói sem barátai.
Kérlek titeket ne amortizáljatok le már utánna néztem elméletileg van rá lehetőség csak egy kérdést teszek fel, hogy mások hogyan látják ezt.
Megjegyzéseket és rosszindulatúságot kerüljük köszönöm.
Mint tanú, az anyakönyvben hivatalosan csak az egyik írhat alá. Ez törvény. Nincs több rubrika az anyakönyvben. Amúgy tanú az egész násznép is.
Régi magyar szokás szerint a keresztszülők közül a menyasszony tanúja a saját keresztapja. A vőlegény tanúja a saját keresztanyja. Persze akkor, ha a keresztszülőt kérik fel tanúnak. De lehet bárki.
Igen, ahogy a 3-as is írta, valójában az egész násznép tanú. Viszont a menyasszonynak és a vőlegénynek is csak 1-1 hivatalos tanúja van, aki alá is ír.
Megoldás lehet az, ha lesz egyházi is, hogy ott más a tanú, mint polgárin.
Hivatalosan nincs erre lehetőség, de vannak alternatívák:
- megbeszélhetitek az anyakönyvvezetővel, hogy a tanúk helye mellé kerüljön még 1-1 szék, ahol a másik keresztszülő ül. Ha az anyakönyvvezető nyitott rá megkérhetitek, hogy a beszéde közben róluk is szóljon pár szót.
- ha lesz templomi esküvő, az nem egy hivatalos procedúra, tehát a papot meg lehet kérni, hogy több "tanút" vonjon be a szertartás menetébe
- lehetséges, hogy az anyakönyvvezető előtt csak aláírtok, a násznépet pedig egy szertartás vezető által vezetett esküvőre hívjátok meg. Ez teljesen szabad, a szertartás vezető úgy alakítja a programot, ahogy ti szeretnétek. Akár több tanú is aláírhat egy emléklapot, szólhat róluk a beszédben, vagy személyesen mondhattok köszönetet, stb.
- nem tanúnak kéritek fel őket, hanem máshogy fejezitek ki a tiszteletet irántuk. Pl. ők is kapnak a tanúkhoz hasonló kitűzőt/díszt/apróságot, jelölve, hogy fontos szerepük van. A szülőköszöntő mellett őket is köszönthetitek ajándékkal. A szertartás után, pl. a vacsora alatt tarthattok egy rövid beszédet,amiben mindkettőjüknek köszönetet mondtok, stb.
"ha lesz templomi esküvő, az nem egy hivatalos procedúra, tehát a papot meg lehet kérni, hogy több "tanút" vonjon be a szertartás menetébe"
Nem lehet, mert az egyházjog szerint is csak 1-1 tanú lehet. Igen, lehet az egyházi esküvőt "nem hivatalos procedúrának" hívni, de ugyanúgy jogrendje van, mint az államinak. Persze, csak úgy odaültetni lehet, hogy lehet, igaz én ennek személy szerint nem sok értelmét látom.
A többivel egyetértek amúgy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!