Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Hogyan illik egy eljegyzést lebonyolítani?
Ez tájegységenként különbözik.
De az általános szokás, hogy a lányos háznál van az eljegyzési ebéd. Ahol a fiú szülei is ott vannak. Nem kell feltétlenül az egész rokonságnak ott lenni.
A fiú visz egy virágcsokrot a menyasszonynak, és a leendő anyósának is. Amikor átadja a virágot, megkéri a lány kezét a szülőktől. Hasonló szöveggel: szeretem a lányukat, feleségül szeretném venni, kérem adják hozzám a lányukat. Igenlő válasz esetén leülnek ebédelni. A leves elfogyasztás után felhúzzák az ujjukra a karikagyűrűket, és ha van a lány ujjára a kísérőgyűrűt is.
A mi vidékünkön ilyenkor a férfi is kap pecsétgyűrűt a lánytól. A menyasszonynak pedig az anyós is ad nyakláncot, vagy karkötőt.
Nekünk 31-én volt az eljegyzésünk.
Az eljegyzés mindig a lányos háznál történik (vagy mostanában, ha nincs elég hely a vendéglátásra, akkor étteremben) A vendéglátó a lányos ház.
Az eljegyzésre csak a szűk család hivatalos: szülők, nagyszülők, testvérek, azoknak a családjai. Ebédre készülnek és az asztalnál ülve a vőlegény (aki még igazából nem az) apja, tehát a jövendőbeli após kéri meg a leány apjától a fia számára a leány kezét.
A mondókája a habitusától függően változó, rövid, hosszú, komolykodó vagy vicces, de a végén elhangzik a kérdés, amely szerint a fiának adják e a lányuk kezét. Természetesen ekkor már "igen" a válasz, (amit szintén az apa (a menyasszony apja ad meg) hiszen ez a ceremónia már előre lerendezett állapotban történik. (Ha a vőlegény apja nem él, akkor a keresztapa -násznagy szól, vagy maga a vőlegény, az igen választ viszont adhatja a menyasszony anyja is, ha a menyasszony édesapja már nem él.)
Ezek után a vőlegény jegygyűrűt (eljegyzési gyűrűt) húz a menyasszony újára, a menyasszony pecsétgyűrűt a vőlegény újára.
Itt lehet eltérés: 1. csak a vőlegény ad köves gyűrűt a menyasszonynak. (és később együtt választják ki a karikagyűrűjüket. 2. Köves gyűrűt ad a vőlegény, pecsétgyűrűt a menyasszony. 3. a karikagyűrűt mindketten egymás ujjára húzzák. 4. Karikagyűrű + köves (kísérő) és pecsétgyűrű egymás ujjára húzva.
Látható, hogy a gyűrűhúzásra ilyenkor azért komolyan készülni kell, ez már akkor, ott nem lehet meglepi:)
A kikérés az esküvő alkalmával történik, ez általában a vőfély intézi a lányos házhoz, mert ilyenkor az érintetteknek úgy elszorul a torka, hogy szót sem tudnak kiengedni belőle:)
Hát ez tényleg függ attól is, hol csinálod. Nálunk párom beszélt anyukámmal (apukám már nem él), elmondta, hogy szeretne feleségül venni, anyukám pedig áldását adta rá. Erről én még akkor nem tudtam, pár nappal később, kettesben történt a lánykérés, igaz, hogy egy kísérő gyűrűvel, hagyományos karikagyűrűs eljegyzésünk nem volt, mert mi csak az esküvőn szeretnénk egymás ujjára húzni a gyűrűt, addig meg az én kezem van a kísérő gyűrű.
De sok olyat tudok, ahol először volt meg a lánykérés, utána elmondták a szülőknek, és nem volt "hivatalos" eljegyzés. Én örülök, hogy a párom megkérdezte anyukámat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!