Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Némelyik Grimm-mese, igazából korunkra rávetíthető párkapcsolati és ismerkedési viselkedésformákat mutat be?
Gondolkodtam a minap, hogy a Grimm-meséket, ha realistán nézzük, tulajdonképpen a mai korra is rávetíthető szerelmi-kapcsolati-ismerkedési dolgokra, típusokra mutat rá, hol a férfi, hol a női nemnek bevíve egy-két övön aluli ütést.
Pár példa:
Hamupipőke: A nő csak akkor kerülhet a menő pasi szeme elé, ha a madarak meg a tündér szép ruhákba rakják. A királyfi is egy felszínes valaki, de a történet végi öncsonkítások a helyi menő pasi kegyeiért is egy erős találat.
Hófehérke és a hét törpe, ami a friendzone-ról mesél egy szép történetet. A 7 törpe segít az elesett lánynak, igazából eltartják, védik az öregasszonytól stb. erre mit csinál a kiscsaj? Mikor kómában fekvő állapotában megcsókolja egy nekrofilhajlamú férfi, elmegy azzal, pedig semmit nem tud róla. A 7 törpe neve is beszédes, a friendzone-olt férfiak 7 legrosszabb tulajdonságát növeli föl 1-1 törpében:
Tudor - Tudálékosság, okoskodás
Morgó - Mogorvaság, gúnyolódás
Szende - Nyápic-ság, tutyi-mutyiság
Szundi - Lustaság, tohonyaság
Vidor - Idétlenség, poénkodás
Hapci - létező fizikai betegség
Kuka - hallgatagság, magába fordulás.
Halász meg a felesége:
Aki ismeri a történetet az tudja mire gondolok. A halász a csodahaltól kérhet bármit, de a feleségének sosem elég amit kap. Ez korunra vetítve tulajdonképpen az amikor a feleség kötelezően hajszolja bele a férjét a munkába?
Még pár történet, ami nem Grimm
Aladdin - aki nem éri be akárkivel, neki a hercegnő kell, pedig csak egy piaci rabló
Fából faragott királyfi: Itt egy felszínes nővel találkozhatunk
stb.
Furcsa ezen elgondolkodni, nem?
Kivételesen egyet értek ezzel a megállapítással.
Van Grimm mesekönyvem, amiből szoktam is olvasni a gyerekeknek, és némelyiket van hogy kissé átfogalmazom, mert too much valamilyen szempontből a gyerekfülnek :)
#1
Nem erre gondoltam, hanem arra, hogy milyen örökzöld a történet, ha továbbgondoljuk.
A "Piroska és a farkas" is értelmezhető másként.
#4
Hát, erről nem vagyok meggyőzve. Én a mesékből maximum Quasimodo-val azonosulhatok...
Igen, az életben és az emberi kapcsolatokban ismétlődnek bizonyos sémák. Igen, ezek megjelennek azokban a fiktív történetekben is, amelyeket emberek találtak ki. Azért, mert a fiktív történetek is emberekről szólnak.Persze, a Grimm testvérek által összegyűjtött mesék sem kivételek.
A megfigyelésed jó, de nem túl meglepő vagy újszerű, úgyhogy nem, nem túl furcsa elgondolkodni ezen. Bárki, aki olvas, néz filmeket, sorozatokat vagy bármilyen más módon kapcsolatba kerül fiktív történetekkel, könnyen felismerheti, hogy igen, ezek a történetek részben hasonlítanak az önmagát folyton ismétlő életre.
#7
Nem is annak szántam, csak jó érzés valahol ilyesmikről is beszélgetni... A legtöbb emberrel csak "droid-dolgokról" lehet beszélgetni, amik több mint unalmasak a számomra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!