Kezdőoldal » Ezotéria » Természetfeletti lények » Milyen lényekben hittek a...

Milyen lényekben hittek a régi magyarok, és milyen szokások, rituálék kapcsolódtak hozzájuk? Ezek közül a mai táltos kultusz mit tisztel?

Figyelt kérdés

Úgy tudom, hogy eleink úgy gondolták erejüket ezek a lények adják, és az ősök tisztelete miatt voltak igazán nagyok.

Érdekelne mi is volt ennek a hátterében, illetve pontosan hogyan fejezték ki a tiszteletüket.


Azért érdekelnek különösen a mai táltosok, mert ők ezekbe az időkbe nyúlnak vissza, és érdekes lenne megtudni, mennyi maradt meg a régi szokásokból náluk.


2010. aug. 16. 09:53
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Édesapám mesélte, még gyerekkorában történt. Tanyán éltek, és ő kint volt a pusztában. Egyszercsak a semmiből előbukkant egy öreg ember, majd megszólította, beszélgetett vele. És ahogy jött úgy el is tünt, hatalmas szélvihart hagyva maga után. Akkor táltosnak nevezték az ilyen egyéneket.
2010. aug. 16. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
4%

Olvasd el Tárh-Végh István könyveit az Emberi Butaságról,vagy a babonákról.

Csak a műveletlen,tanyán élő emberek hittek a táltosokban,boszorkányokban.

Egyszer megkérdeztem egy öreg bácsit,hogy ma miért nincsenek boszorkányok,táltosok,szellemek. Azt válaszolta,hogy azért mert ma már senki nem hisz bennük!

Úgy tűnik,hogy ma újra divat az unatkozó,magukkal elégedetlen,a saját gondolataiktól félő emberek körében ezekben hinni.

2010. aug. 16. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Általában csak röhögni járok ide, de...


Az előttem író elfeledkezik arról, hogy az 'eccerű' ember is keresett válaszokat a megmagyarázhatatlanra. Természeti, természetközeli népeknél ebből lett aztán az elemek imádata, a totemizmus, animizmus. Más népeknél lettek az állati, majd emberi attribútumokkal felruházott istenek. Aztán lett az egyistenhit. Máshol lett az ősök tisztelete, vagy az út keresése.


Az 'eccerű' ember így valamilyen választ kapott a miértekre.


Eccerű emberből ma is sok van. Miértből mindig sok van. a tudomány egy csomó mindenre adott már kielégítő választ, az eccerű embernek már nem lehet beadni, hogy a villámlás az Zeusz villáma, a mennydörgés meg Thor kocsijának a kereke.


Azt viszont ne feledjük el, hogy attól még, hogy van mikrohullámú sütőnk, és tudjuk, hogy attól lesz meleg a betett anyag, hogy a GHz tartományban lévő rezgések ide-oda lökdösik a vízmolekulákat, amik súrlódnak, valójában nem teszünk mást, mint a számunkra készen adott magyarázatot elhisszük.


Kész magyarázat volt Thor kocsija, meg Zeusz haragja is.

2010. aug. 16. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
86%

Második, elírtad, az RÁTH-Végh István. Én is olvastam, érdekes könyv.


A Felvidéken hittek a lidérccsirke létezésében. Ez egy fekete tyúk tojásából kelt ki, amit az ember a hóna alatt keltett ki. A csirke hordta a gazdagságot, de éjjel szívta a gazdája vérét. A gazda egyre gazdagabb, de egyre betegebb lett. Végül dönteni kellett, vagy az élete vagy a gazdagság. Ha okos volt, agyonverte a lidérccsirkét.


Olvasd el Bitskey András Lidérccsirke című novelláját, ott részletesebben is le van írva!


Abban is hittek, hogy a lápok fölött derengő lidércfény az ördög gyertyája, aki a vészbe csalja a gyanútlan embereket. De Csíkban pont hogy tündérnek hitték, aki az elrejtett kincset mutatja.

2010. aug. 16. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
39%
Ősi kiszel tünci
2010. aug. 16. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Fényhordozó ***** válasza:
61%

Tisztelt válaszadók!

A kérdés az eleink hitéről, szertartásairól és hagyományaikról szólt.

A kérdező egy szóval sem említette, hogy hisz ezekben a dolgokban, csak annyit írt, hogy kíváncsi a MI ŐSEINK vallására, hagyományaikra, ennélfogva egy igenis értelmes és helyénvaló kérdést tett fel, így aztán nem kéne ilyen becsmérlő válaszokat írni, hanem figyelmesen el kéne olvasni a kérdést!

Elég szomorú, hogy egyeseket ennyire nem érdekel a nemzetünk múltja...

Az értelmes válaszokhoz pedig annyit még hozzátennék, hogy a táltosok feladata volt még a vallási célú tanítás, ők "kommunikáltak" a szellemekkel, és ők óvták a hozzájuk tartozó közösséget a rossz szellemektől és rontásoktól, legalábbis eleink ebben hittek.

2010. dec. 1. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Kedves Fényhordozó!

Én egy szóval sem említettem, hogy a kérdező hinne is ezekben a lényekben.


Lidérccsirke

2010. dec. 1. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat és Fényhordozó oltalmazó szavait is.


Valóban a régi hitre vagyok kíváncsi, nem azt akarom bizonyíttatni, hogy mindenféle bóklászó szörnyetegek léteztek. :)


A garabonciás diákról hallottam már, igaz nem tudok róla sokat, nem is említette itt senki,a lidérccsirke hasznos írás volt, a könyveket keresem, kiszel tünci meg a mostani rémálmok egyik kifejeződése.


Érdekesnek látom, hogy míg népművészetnek az egyszerű emberek, a parasztság művészetét tartják,és nagyra értékelik, addig babonáikat és ezekhez kötődő szokásaikat butaságnak tartják. Több a jelkép a világukban, mint azt általában gondolják.


Mindenesetre most elsősorban a honfoglalás környéki töredék ismereteket keresem, a parasztság babonái csak értékes ráadások.

2010. dec. 1. 20:47
 9/9 Balasa Bence ***** válasza:
Ne add fel ezt a célt, én is próbálkozom visszatalálni az ősi hit forrásához, amit erőszakkal tettek tönkre
2021. febr. 13. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!