Miért beszélnek egyes emberek úgy a karmáról mint ha
azt nem Isten találta volna ki?
1/13 A kérdező kommentje:
Ha nem Isten teremtette akkor ki?
2/13 A kérdező kommentje:
És miért nem teremtett olyan karmát ahol a jó dolgok összegyülnek a rosszak pedig ki evokálodnak és megbocsáltásra kerülnek ebben az életben? Én elhiszem a karmát de csak egy életre tudom pozicionálni. Aki olyan karmát teremt ahol a rossz is gyűlik és leselkedik ránk és várja hogy megbüntesen akár több életen keresztül. Az nem egy végtelen jó igazságos Isten képét festené le inkább egy bosszúálló agytlanét. Már bocsi a kifejezésért
3/13 anonim válasza:
Úgy gondolom, hogy eltérő személyes nézetek és meggyőződések alapján állítják fel a karmával kapcsolatos előítéleteiket. Mindenesetre, a karmát valóban főként az indiai vallások és filozófiák, mint például a hinduizmus és a buddhizmus ismerik, de használatát és értelmezését más kultúrák is átvették vagy adaptálták. Az emberek valószínűleg azért beszélnek a karmáról úgy, mint ha azt nem Isten találta volna ki, mert az elképzelés a reinkarnációhoz és az egyén felelősségéhez kapcsolódik, ami ellentmondásban állhat azzal a kereszténységben közismert isteni megbocsátás és a bűntől való megtisztulás eszméjével.
2023. márc. 7. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
A karma nem egészen teremtve lett az indiai filozófia szerint. Istennek két elsődleges formája van. A megnyilvánulatlan isten, ami igazából a teremtés állapota előtti nyugvó istent jelenti, és a megnyilvánult isten, aki a megnyilvánulásával hozta létre a teremtést. Maga a cselekedet, hogy megnyilvánult, és elkezdett a mi fogalmaink szerint létezni hívta életre a karmát. Mivel a megnyilvánulás cselekvés, ezért ez is karmát hozott létre. Nem büntetésként, vagy jutalomként, hanem egy tett következményeként. Az isten megnyilvánult, teremtő formája sem örök, a megnyilvánulatlan formája az egyetlen, ami örök, mert ez nem változik, és ehhez nem kötődik karma. Nevezheted a cselekvő isten egyik tulajdonságának. Ez annyira elsődleges jelenség, hogy már a tényleges világ létrejötte előtt létezett. Minden más, ami teremtve lett, az a megnyilvánult istenség törvénye szerint lett létrehozva, és jön létre jelenleg is. A karma előbb volt, mint a teremtés, ezért ez egy olyan törvény, ami tényleg törvény. Azaz nem áthágható, nem emberi törvény, nem olyasmi, amit az isten a világ számára teremtett. Nagyon kevés ilyen törvény van, a legtöbb a világ számára létezik, és így valamilyen szinten változik.
2023. márc. 7. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
Azért, mert az ember találta ki. A "karma" hiedelme egy, az emberi agyban lévő általános kognitív torzításon alapul, konkrétan ezen:
[link]
Mellesleg az "isteni gondviselés" hiedelme is részben ezen a kognitív torzításon nyugszik.
2023. márc. 7. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
6/13 A kérdező kommentje:
Grimfox...Akkor az nem egy végtelen Isten.
7/13 A kérdező kommentje:
Én úgy képzelem el Istent mint az embert, mivel saját képmására teremtette. Ugyanolyan tulajdonságai vannak mint az embernek vagyis lehetnek. Ezért én úgy gondolom hogy Isten megtudja különböztetni a jót a rosztól úgy ahogy az ember és megtud bocsáltani. A keresztények által felvázolt Isten képet sokkal inkább eltudom fogadni, mivel az egy gondolkodó, akár emberi tulajdoságokkal bíró tudatos lény. Ez szerintem logikusabb
A végtelen isteni energia teremtette meg, mert ha ez nem lenne, maga a létezés sem történt volna meg, maximum maradtunk volna passzív létezési állapotban. Konkrét hatása a karmának csak a fizikai életben tapasztalható, az is azért, mert jelen van a test sebezhetősége. Végső soron ez egy nagyon jól kidolgozott rendszer, amiben élünk, inkarnálódunk, stb... minden szeglete, de hogy miért akar a tökéletes még tökéletesebb lenni, vagy mi a pontos célja, az egy olyan dolog, amitől a tudatossági szintünk még messze van nagyon.
2023. márc. 7. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
Az isten, aki nem nyilvánul meg, végtelen. Ő a külső figyelő, az abszolút. A megnyilvánuló isten már nem végtelen, de még mindig ott a megnyilvánulatlan része, ami igen. Ez kicsit olyan, mint a szentháromság. Az isten egy, oszthatatlan, és tökéletes, de három, nem végtelen formában nyilvánul meg, akiknek más a szerepe. Mind az isten, mégis amíg a három formában mutatkoznak, addig végesek.
Én pont azért nem tudom elfogadni a keresztény istenképet, mert az emberre hasonlít. Az ember tökéletlen. Az emberi érzések, gondolatok tökéletlenek. Ha az istenben olyan érzések, és gondolatok vannak, mint az emberben, akkor nem tökéletes. Az ember számára bűn a haragvás, a gyűlölet, a féltékenység. De a bibliai isten ezeket mind érzi. És ezek alapján cselekszik. Az ilyen isten nem végtelen.
2023. márc. 7. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
10/13 A kérdező kommentje:
Az első emberpár tökéletes volt. Isten saját képmására megteremtette Ádámot és Évát. Tökéletlen akkor lett az ember amikor akarva,akaratlanul szerződést kötött a Sátánnal aki rájuk hozta a tökéletlenséget, ami azzal járt, hogy már többé nem volt hallhatalan az ember és a sátán birtokába került a lelkük ,mivel ezt a szerződést Jézus bontotta fel kereszthalálával mert az Isten annyira szerette az embert és nem akarta hogy elkárhozzon egyszülött fiát küldte, hogy neked,nekem és mindenkinek ezen a földön örök élete legyen. Szép kerek ez a történe grimfox, Isten tökéletes és nem méltó hozzá sem Jézushoz, hogy egy olyan babonában higyjek mint a karma. A karmával nagyon sok kérdés merül fel és számomra kizárt dolog,hogy amit te mondtál és a Bibliai is Ír az ember Tökéltelen. Erröl a tökéletlenségről nem tehetünk mert az áteredő bűn az jelen van és ezért ez a tökéletlenség. Tehát ha bármi rosszat cselekszünk az a tökéletlenség miatt van és nem valószínű, hogy egy olyan"program" mint a karma ennek az eredendően örökölt tökéletlenséget még megspékelné azzal hogy feljegyszi valahova majd vissza adja. Épp elég baj az emberiségnek hogy ilyen tökéletlen.
Kapcsolódó kérdések: