Fejlődhet azáltal az ember, ha minél kevesebb eszközt használ?
Eszköz = egy bizonyos képesség kívülre helyezése.
(Azzal a céllal, hogy visszakapjuk tőle azt az erőt, amit belehelyeztünk. De ha kiengedjük a kezünk közül a gyeplőt, a kívülre helyezett erő önálló életre kel, vagyis csak mi éljük meg úgy, mert kényelmességből lemondtunk a kontrollról.)
Azért használunk eszközt mert egyszerűbb mint megpróbálni olyan gyorsan futni vagy annyit cipelni mint egy ló, arról nem is beszélve hogy még lehetetlen is.
A "kontroll" amiről lemondtunk az az volt hogy sokkal lassabban és rosszabbul tudunk végrehajtani dolgokat. Nem látom, milyen előnyei lennének annak hogy nem lenne autó vagy telefon. Nem volt semmilyen természetes képességünk amiket kiváltott volna, ellenben a létük egy csomó új lehetőséget nyitott az emberiség számára.
A kényelmi szempontokból használt technológiáról nem tudok mint mondani, az ember alapvetően lusta. :) De az aki fejből tud számolni semmivel nincs nagyobb előnyben annál akinél számológép van. Engem is zavar mert még a fejszámolók közé tartozom, de a következő generációt már nem zavarja. Ami nem is baj. Ez kb. olyan mint hogy valaki felháborodna a lovas szekéren, mert mennyivel jobb kézben cipelni a cuccokat!
Fejlődni eszközök nélkül csak vissza lehet. A mai technológia már túlhaladott az emberi memórián, még pár évszázaddal ezelőtt egy tudós megtanulhatott "mindent" ha nagyon akart, ma már ez elképzelhetetlen. És persze egy ilyen tudós, tudna fejben számolni, meg egy csomó dolgot, de tudása szánalmasan szegényes lenne egy internetkapcsolattal rendelkező mai emberéhez képest.
Azon kívül a GPS-t kitaláló nem fejlettebb elme, egyrészt valószínűleg több ember alkotta közösen, másrészt a már meglévő technológiai alapok adták a lehetőséget a GPS megalkotására, ha ők nem találták volna fel, feltalálta volna más. Ez egyébként sokszor van így, egy bizonyos dolgot többen is feltalálnak, nem azért mert akkora zsenik, hanem mert a technológia már lehetőséget ad rá és ők ezt észreveszik.
Régen az számított hogy mit tud az ember, de mivel az emberiség összes tudása már rég túl haladott az emberi elmén, ma már egyre inkább az számít hogy az ember meg tudja-e keresni a számára szükséges információt, mondjuk a neten. És ez egyre inkább így lesz.
"Eszköz = egy bizonyos képesség kívülre helyezése. "
Ez így egy eléggé ferdített megfogalmazás/egyenlet. Próbálj meg vasat olvasztani eszköz nélkül, amely anyag a technológiánk alapjait adta. Az egyik leggyakoribban felhasznált anyag ma is a világon, szinte minden eszközben találsz vasat. Azzal pedig, hogy vasat olvasztottunk, nem helyeztünk kívül semmilyen képességünket, épp ellenkezőleg: rengeteg képességünk fejlődéséhez, fejleszthetőségéhez járultunk vele hozzá.
József Attila:
SZÓLT AZ EMBER
Volt az ember. Járt, megállt, szétnézett,
Aztán azt mondta: Körtefa vagyok.
S gyökere lett a föld, dereka a magasság,
Lombja az ég
És körtét ettek a bogarak,
A madarak, az éhes csillagok.
Akkor tovább ment. Járt, megállt, szétnézett,
Aztán azt mondta: Szén és vas vagyok.
És csörömpölő acélműhelyekben
Tűzre dobta a nagy hegyeket,
Hogy a halállal és az új időkkel
Száguldják meg a versenyt dübörögve
Szédítő, karcsú expresszvonatok.
Szólt az ember, szólt, megállt és elment
S csak azt nem mondta, hogy ember vagyok.
Sajnos, egyre többen elvannak eszköz nélkül!
A tudás eszköze a tanulás és logikus gondolkozás.
Sokan nem használják ezeket az eszközöket!
Szerintem fejlődésre vagyunk ítélve.:).Technikailag és emberileg is.Úgy tűnik nincs más választásunk.:)
Azzal bizonyára legtöbben egyetértünk, hogy az tűnne szerencsésnek ha e kettő arányosan együtt fejlődne.Jelen pillanatban viszont technikai fejlődés, emberi fejlődés 3:1. Na jó!.:D Az arányokkal nem vagyok tisztában, de a különbség elég jól érzékelhető.
Nekem úgy tűnik, hogy az a társadalom amelyik nélkülözi a technikai fejlődést előbb utóbb ugyan úgy pusztulásra van ítélve , mint az a társadalom amely sokkal gyorsabban fejlődik technikailag mint emberileg.
Ha elég tudatos vagy akkor egyénileg (elvileg)könnyen megteheted , hogy megtaláld az "arany közép utat".Ha túlzásba vitted az "eszközök használatát" ma már könnyebben is megteheted, (bizonyos értelemben a technikai fejlődésnek is köszönhetően) hogy átmenetileg (kompenzálva az egyoldalú fejlődést) visszavonulsz "remetének" , a figyelmedet ez idő alatt jobban befelé fordítva.Természetesen ezzel nem azt akarom mondani, hogy bárkinek is remetévé kéne válni, hogy elkezdjen jobban" befelé" is figyelni.Az viszont tény , ha túlzottan belefolytál a technikai eszközök használatába, és az újabbnál újabb eszközök megszerzésének "kegyetlen harcába", akkor kissé nehezebb lesz befelé figyelned, mert az energiád nagy részét az újabb eszköz szerzése fogja lekötni.
"Ha az igazságot keresed , mindig ellentmondásba fogsz ütközni." Valószinű, hogy nincs is ellentmondás, amint megértjük a teljes összefüggést.Valójában egyértelműen nem jelentheted ki hogy nincs szükség a technikai fejlődésre, ahhoz , hogy az ember fejlődjön, és ennek az ellenkezőjét sem jelentheted ki.Ha a technikai fejlődést és az emberi fejlődést különválasztod megáll a fejlődés, de ha nem tudod különválasztani akkor is meg áll, a "fejlődés".:)
Igazából az egyéni fejlődést , és a társadalmi fejlődést sem szabadna külön választanunk,(mert ez is egy egység) de időnként mégis külön kell választanunk , hogy jobban megértsük magunkat , és az összefüggéseket.
Visszatérve a "kevesebb , vagy több eszközre".
A "természeti népek" néhány egyszerű eszközzel is tudnak zenét komponálni.Én csodálatosnak tartom, és ettől az egyszerű zenétől is "ihletett" állapotba kerülhet az ember, ugyan úgy mint a legmodernebb eszközökkel játszó zenekarok zenéjétől is.Akkor miért is van" szükség" modernebb , illetve több eszközre? Sokkal több kibontakozási lehetőséget ad az embernek.
Egy igazi zenész , két fadarabbal is tud zenélni, de a modernebb hangszerek sokaságával, sokkal inkább kitud bontakozni, ez nem vitás.Ugyan ez vonatkozik minden területre, nem csak a művészetre.
Szerintem most ebben a "modern", eszközökkel teli világban , bizonyos értelemben sokkal több a kibontakozásunk lehetősége.Az más kérdés , hogy nagyon sokan nem élünk ezzel, vagy éppen visszaélünk.Sok esetben egyszerűen csak rosszul értelmezzük a lehetőségeket.
No persze a technika fejlődése , az eszközök sokasága, jó néhány embernek hatalmas biznisz.No és a hirdetéseikben , ők is azt hirdetik, hogy "bontakozz ki", "legyél egyéniség".Sajnos legtöbben ezt félreértelmezzük, és a valódi kibontakozás , az egyéniség megélése legtöbbször elmarad.
Marad a kemény harc a "megélhetésért", illetve a még több, eszközért való küzdelem.
Ezen a területen rendkívül szorgalmasak vagyunk, rengeteg időt fordítunk erre. Valaki erre egyszer azt mondta, hogy a legtöbb ember aki folyamatosan dolgozik , állandóan keres valamilyen tevékenységet, mindig kell valamit csinálnia, valójában rendkívül lusta és kényelmes.Valóban így van , ...kifelé nagyon tevékenyek vagyunk de a" befelé figyelni" már nem nagyon akarunk.Ellustultunk elkényelmesedtünk.nem az az igazi lustaság, hogy a karosszékből órákon át bámuljuk a képernyőt, van ennél nagyobb lustaság, ....amikor nem vesszük a fáradtságot , hogy szembenézzünk magunkkal, szembenézzünk azzal, hogy (legtöbb esetben , mert bizonyára vannak kivételek) majdnem mindegy , hogy a kényelmes karosszékből agysorvasztó műsorokra fordítom , vagy úgymond "hasznosabban töltöm az időm"("komoly zenét hallgatok","szépirodalmi könyveket olvasok") ha ez az egész csak arra van , hogy önmagam elöl meneküljek.
Ha valaki ezt az "okfejtést" ostobaságnak tartja, egyvalamire kérem.Próbálja ki! Legalább egy napra üljön be egy teljesen üres szobába, se olvasni való, se hallgatni való, se telefon, se egy papir lap , se egy ceruza.Semmit ne vigyen be a szobába .Illetve max. egy széket, vagy egy darab szivacsot amire rá ül .Higyjétek el a legtöbben nem szeretünk egyedül maradni önmagunkkal.Egy két óráig még elvagyunk, de aztán már valamit csinálnánk.Szükségét érezzük valamilyen külső tevékenységnek.Na jó,..aki nagyon fáradt az lehet végig aludná az egész napot, és nem érezné át a lényeget, az ilyen próbálja meg több napig az "üres szobát". Bizonyára sokan "okosan" megoldanák ezt a helyzetet.Ha nem lehet "semmit csinálni" , gondolkoznának ábrándoznának, terveznék, hogy mit fognak majd csinálni ha letelik a nap, stb.stb. Na igen ez is egyfajta menekülés önmagunk elöl , de itt az eszköz szerepét most átvette az elme. Észre fogod venni.:) Ilyenkor próbáld meg , ha jön is egy gondolat ne ragadj le a gondolatnál , ne fűzd tovább, csak hagyd , ahogy jött , úgy menjen is.Rá fogsz jönni , hogy nem is oly egyszerű.Ha nincs eszköz akkor a gondolatainkba menekülünk.:) No persze a gondolatainkat az üres szobában arra is felhasználhatnánk , hogy meglássuk, hogy általában miként menekülünk önmagunk elöl.:))
Most eszembe jutott egy kérdés a számodra(illetve fel fogom tenni mások számára is)
" Fejlődhet azáltal az ember , ha minél kevesebb gondolatot használ?"
"Élhetek nyüzsgő városban , nagyon sok eszköz mellett tudatosan és közben "fejlődhetek", de visszavonulhatok egy tanyára nagyon kevés eszközzel, miközben öntudatlanul teszem veszem a dolgaimat."
Egyetértek, önmagában az eszköztelenség nem vezet tudatosodáshoz, és önmagában az eszközök sem vezetnek tompuláshoz, de a gyakorlat ez utóbbit igazolja, ami persze nem a gépek hibája, hanem az ember hozzáállása.
"De az aki fejből tud számolni semmivel nincs nagyobb előnyben annál akinél számológép van. Engem is zavar mert még a fejszámolók közé tartozom, de a következő generációt már nem zavarja."
Kevesebb dologtól függ a fejszámoló. Nem függ attól, hogy otthonhagyta véletlenül a számológépet, vagy elromlott, vagy kimerült benne az elem. Te még összeadsz két négyjegyű számot fejben, a következő generáció már csak max a háromjegyűeket, utána már csak a kétjegyűeket, végül az ember nem tudja fejből, mennyi egy meg egy. De végülis nem baj, nincs is rá szükség, hiszen a gép majd mindent megold helyettünk? (Csak nehogy csütörtököt mondjon, mert végünk.)
"Ez kb. olyan mint hogy valaki felháborodna a lovas szekéren, mert mennyivel jobb kézben cipelni a cuccokat!"
Nem azt mondom, hogy a lovasszekéren kell felháborodni. Hanem az veszélyes, ha indokolatlanul is használjuk, ha egészségesen, rövid távra, kis súly hordására is használjuk (és minden más könnyítést is így kihasználnánk), az az izmok sorvadásához vezetne. Aztán mesél valaki Fekete Laciról, és mi azt mondjuk, bolond ezós, ilyen nem létezhet, csak a fantázia szüleménye, hiszen "az ember nem lehet ilyen"!
"Azon kívül a GPS-t kitaláló nem fejlettebb elme, egyrészt valószínűleg több ember alkotta közösen,"
Rendben, csak azt akartam mondani ezzel, hogy a tömeg csak használja ezeket.
"A kényelmi szempontokból használt technológiáról nem tudok mint mondani, az ember alapvetően lusta."
Alapvetően lusta és kényelmes, ugyanakkor energikus, kíváncsi, kreatív. Mindkét fajta késztetését lehet erősíteni, és ki lehet használni valamilyen cél érdekében.
"Próbálj meg vasat olvasztani eszköz nélkül, amely anyag a technológiánk alapjait adta."
Igaz, de minek is kell vasat olvasztani? Újabb szerszámoknak. Vagy pl kovácsoltvas kerítést akarsz készíteni, de ha morálisan fejlett lenne az emberiség, nem lenne szükség arra, hogy körül kerítsük a lakhelyünket.
"Sajnos, egyre többen elvannak eszköz nélkül!
A tudás eszköze a tanulás és logikus gondolkozás.
Sokan nem használják ezeket az eszközöket!"
Dubitus, teljesen egyetértek veled, sokan nem mernek gondolkodni, inkább elfogadják az instant okosságokat. :D (De gondolom, te nem éppen így értetted.) ;)
Summázva: amondó vagyok, hogy nem kell és nem is lehet lemondani a technikai eszközökről. Csak az irányt lehetne fordított: vegyük példának a számológépet. Ahelyett, hogy az egyre egyszerűbb műveletekhez is azt használnánk, szépen lassan fokozatosan, legalulról kezdve lehetne visszatornászni magunkat, először a könnyebb műveleteket számolni fejből, aztán haladni a nehezebbek felé, és mindig csak a képességeinken kívül esőket végeztetni a géppel. Lehet, hogy pont a fejszámolásnak nincs túl sok értelme, ahogy írta is egyikőtök, rendben, de akkor hagyjuk a számológépet, csak példának hoztam fel, tehát maga az elv lenne csak a fontos, hogy nem szűkítenénk, hanem tágítanánk a képességeket, mindig annyira igénybe véve az eszközöket, amennyire valóban indokolt.
Ezt a kretént :D
Ötzi te vagy az?:D
Elmondom neked az ősemberek nagy része férges volt és a seggüket vakargatták, meg fájt minden fogunk , rohadt szét belülről a szájuk, mert nem tudták mi az a fogkefe és fogkrém. Mindezek mellett tuti tele voltak kullancsal, és tetvekkel. Szerinted az ősember élvezte ezt ?:D Vagy majd át változól Merlinné és görbiteni fogod a teret, erre vársz ?:D
Komolyan megáll az eszem az ilyenektől :D
"Komolyan megáll az eszem az ilyenektől :D"
Hogy micsodád? XDDD
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!