Aki foglakozik mágiával, annak mi a véleménye a Mage: The Ascension c. szerepjátékról?
Itt egy hosszabb leírás a játékról:
Van ennek valami köze az "igazi" (már ha létezik) ezoterikához, mágiához?
Esetleg valamilyen filozófiai eszméhez? Létezett ilyen mágikus rend, szekta amik tényleg ezt a metafizikát hangoztatták?
(Tehát a világegyetemet a hit irányítja, és a természettudomány, technológia is mágia)
Érdekes felvetés. Végre egy (szerintem) normális kérdés a sok kamu között.
Az általad belinkelt oldal tartalmát csak átfutottam, mert valami rendkívüli módon szemgyilkos a színösszeállítás. Remélem nem haragszol, hogy így is hozzászólok.
Érdekes dolgokat tartalmaznak ezek a szerepjátékok. Az általad említett nagyon ismerősnek hangzik. Nem tudod véletlen, mi a magyar megfelelője? Túl fáradt vagyok az ascension google-fordításához, meg aztán lehet, hogy nem is szószerint kell.
Ismerem azt az érzést, aminek szellemében feltetted a kérdést, mert a minap én is elgondolkodtam ezen. A különbség pusztán a szerepjáték volt. (Nephilim, Call of Cthulhu).
Hogy igaz-e? Nem lehet pontosan megmondani. Ha nem éreznénk bennük valami valóságosságot, nem merülne fel ez a kérdés. szerintem valamennyi alapjuk van.
Igen nagy képzelőerő kell ahhoz, hogy valaki ezeket az ujjából szopja ki, biztos ő is merített valahonnan, ami akár még hiteles is lehet.
Az igaz, hogy egy komplex, az élet és tudomány nagy kérdéseit megválaszoló világ-működés-leírás sokkal szimpatikusabbnak, és elfogadthatóbbnak tűnik, minta találgatás, meg az összeegyeztethetetlen szemléletmódok.
Bocs a megfogalmazásért, kicsit fáradt vagyok.
Am érdekelne, h pusztán önmagad szórakoztatására, és tudásszomjad csillapítására kerültél közelebbi kapcsolatba e játékkal, vagy van valami komolyabb terved is vele? Pl: a szerepjáték sorsának beteljesítése, egy, több személy által elvégzett rituáléban?
#2 Köszönöm szépen a válaszodat! :)
A címe magyarul körülbelül így hangzik: Mágus: A kiteljesedés (ascension= felemelkedés, kiteljesedés, mennybemenetel)
Csak szórakozási célból (meg kíváncsiságból, mondhatni úgy is hogy tudásszomjam csillapításából) kerültem bele a szerepjátékba, még nagyon régen egy lapozgatós könyvet vásároltam az osztálytársamtól, az általános iskolában. Azt hiszem a Káosz fellegvára c. Kaland-Játék-Kockázat volt a címe.
Igazad van tényleg nem a legszebb az oldal dresszingje, sajnos nem találtam szebbet, hirtelen. :(
Leírom ide röviden a játék alapfelvetését, hogy ne kelljen annyit olvasni azt az oldalt, és így hátha több választ fogok kapni:
Amilyen metafizikát elhiszel (pontosítva a tömeg elhisz) azzá válik a valóság. Megpróbálom példákkal is magyarázni, úgy könnyebb: Ha abba hiszel, hogy a Föld lapos akkor lapos lesz. Ha abba, hogy a négy Maxwell-egyenletet (elektromágneség legfontosabb egyenletei) igazak és tudsz jeleket küldeni az elektromágneses-sugárzással akkor képes vagy rádiót, internet hálózatot létre hozni. A játék nyelvén ezeket hívjuk PARADIGMÁK. Na de szükség van még ezekhez a dolgokhoz fókuszokra is, amivel fel erősíti a hitet. Jelen esetben ha az internet vesszük alapul akkor a számítógépre (FÓKUSZ). Valójában a számítógépek, mobiltelefonok, repülőgép stb. varázstárgyak, ugyan úgy mint például a repülő boszorkányseprű, varázspálca stb.
És nyilván nem lehet mindegyik hitrendszer igaz...
Ezért ha olyan dolog kerül a valóságba ami a tömeg jelenlegi felfogása szerint lehetetlen, az paradoxont vonz maga után, ami megnehezíti vagy ellehetetleníti a varázslást. Például ha én abba hiszek, hogy boszorkány seprűvel tudok repülni, a megfelelő rúnákat kántálva közben; az ellent mond a valóság jelenlegi hitrendszerének és emiatt a PARADOXON lesújt rám aminek az is lehet a vége, hogy lezuhan a seprű, vagy kilök a valóság magából egy másik dimenzióba stb.
Ezért titokban kell dolgoznom, hogy lehetőleg kevesen lássák (így kisebb PARADOXONT kapok) így kisebb. És minél erősebb az akaratom annál erősebb a mágiám, mivel szembetudok szállni a valóság hitrendszerével, ha szükséges.
Van még egy csomó fogalom a játékban ami kevésbé fontos (pl. technokrácia= olyan titkos mágus szervezet akik elfelejtették, hogy a technológia is mágia és kiakarják irtani a természettudománnyal, racionalitással a mágiát)
De ezek már nem olyan fontosak a kérdés megválaszolásának szempontjából.
Remélem azért érthetően fogalmaztam meg...
Felig igaz es felig fantazia, kitalacio. Osszekeverve minden, lehet belole tanulni, de nem kell komolyan venni, mert rengeteg a felreertes, felremagyarazas a valodi magia szempontjabol.
Peldaul:
"Ha abba hiszel, hogy a Föld lapos akkor lapos lesz." ...igen, de csak a te sajat benso univerzumodban, a szubjektivben, vagyis ha te laposnak hiszed, akkor NEKED lapos. es ha 6 miliard ember fogja laposnak is hinni,
akkor is gombolyu a valosagban. mert ez egy termeszeti torveny.
Viszont, ugyanakkor, az tenyleg ugy van, es a kvantumfizikai is bizonyitja, hogy a valosagot mi alakitjuk gondolkodasunk, hitunk erejevel.
Deez nem vonatkozik ilyen esetekre, amikor termeszeti torvenyekrol van szo !
Igen, a termeszettudomany, a technologia jelenkorunk magiaja. A mai tudosok a magusok !(meeg akkor is ha nem hisznek a metafizikaban)
Ajanlom, olvass inkabb Wictor Charont, vagy nezz bele a Charon Institute weboldalaba, ha ez erdekel.
#4: Köszönöm a válaszodat, és az oldal ajánlást, meg a könyvet. Olvasgattam a szerzőtől az Atlantiszi mágiát.
Annyit azért szeretnék elmondani, hogy ez alapvetően egy játék, te hát véresen komolyan nem veszem, de elgondolkodtatott az amit benne írtak...
Viszont valamit nem értek pontosan a komentedben:
"Deez nem vonatkozik ilyen esetekre, amikor termeszeti torvenyekrol van szo !"
"Viszont, ugyanakkor, az tenyleg ugy van, es a kvantumfizikai is bizonyitja, hogy a valosagot mi alakitjuk gondolkodasunk, hitunk erejevel. " <--> "Igen, a termeszettudomany, a technologia jelenkorunk magiaja. A mai tudosok a magusok !(meeg akkor is ha nem hisznek a metafizikaban) "
No, már most, a tudósok a természettörvényeivel foglalkoznak, tehát akkor ha így működik a mágia, hogy nincs kihatással a természeti törvényekre akkor az nem lehet mágia, ők nem lehetnek mágusok...
Bocs, ez nem kötekedés, de így kérdések maradtak benne.
Mint minden jó mágiával foglalkozó fikciónak, ennek is van alapja. Például avatár a vló életben megfeleltethető az A∴A∴ Holy Guardian Angel-jével. A legtöbb tradíció célja (jobbkéz útját értem ezalatt)egyesülni a világegyetemmel és az egységgel, amit a játékban Ascension-nek neveznek. (Ez ugyan egy eléggé sarkított péda a mage filozófiai bősége miatt, de nagyvonalakban igaz.)
Ugyancsak hasznos megemlíteni, hogy a rituális ezközök célja mindig a mágus akaratának a megtámasztása. Egy idő után, viszont mind az ezközök, mind a technikák szükségtelenné válnak, ahogy az ember megtanulja csupán az akaraterejével végrehajtani az operációkat.
Azzal kapcsolatban, hogy van-e hasonló társaság, ajánlom, hogy nézzél utána a Káosz mágiának. Az ő koncepciójuk kicsit más de leginkább ott vannak átfedések. A hermetizmus ugyancsak foglalkozik hasonló témákkal de az egy sokkal jobban áttekinthető ám bekorlátozottabb paradigmát alkalmaz.
dr. Györkesi Gergely:
Köszönöm a kielégítő válaszát! :)
Így viszont lenne még pár kérdésem a válaszából kifolyólag:
Pontosan milyen könyvekben érdemes utána olvasnom (hiszen ez ezoterika műfaj és itt sok a csalás, meg elég terjedelmes), ami hitelesnek mondható a káosz mágia, illetve a hermetika területén?
Eddig Franz Bardon Igaz beavatást olvastam a hermetikából (és próbálgattam,) ott nem nagyon láttam hasonlókat, sajnos. :(
Írna nekem pár könyv vagy link címet, ami annak mondható?
Okés, viszavontam a kérdést. Találtam angolul,jó fatát a wikiben. :)
Ment a zöld kéz amúgy! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!