Drága ezósok, ti komolyan gondoljátok, hogy ki tudtuk bújni a csúnyagonosz tudomány alól?
Ugye kábé bármely ezós kérdésben megjelenik a kliségyűjtemény azon része, miszerint az adott dolog "természetfeletti", "emberi ésszel felfoghatatlan", és "nincs rá tudományos magyarázat". Aztán, mint akik jól végezték dolgukat, elvonulnak a népek.
Belegondoltatok már valaha, hogy mit is jelent ez valójában? Oké, szép meg izgis dolog hinni valami undergroundban, emg jól is hangzik, de nem ilyen egyszerű ez.
A tudomány nem egy vaskalapos, korlátolt ármánykodás, amit hajlott hátú öregemberek csinálnak fehér köpenyben valami laborban, és rajtuk kívül senki sem érti. Viva la sztereotípia. A tudomány a világot működtető rendszert keresi, bármi is legyen az. A tudomány megismer, nem meghatároz. Az ezós dolgok ugye történnek. Ha történnek, akkor muszáj _valahogyan: történniük. Annak a valahogyannak valamiféle rendszerbe illeszkednie kell, különben káosz lenne, és ugyebár az ezotéria nem kaotikus (bár sokszor úgy tűnik). Ha pedig van rendszer, akkor megvan, amit a tudomány keres. Ebből az következik, hogy MINDEN megmagyarázható tudományosan! (Amúgy még a káosz is) Lehet nem pont elektronokkal, lehet nem gravitációs térpotenciállal meg mittudomén, lehet baziúj dolgokat kell majd kitalálni hozzá, és azt is csak 3210 év múlva sikerül, de meg LEHET!
És itt lép be a képbe egy tévhit: sokan azt hiszik, hogy egy dolog léte akkor kezdődik, amikor azt a felfedezik. Ha sohasem fedezik fel, akkor soha nem kezdődik a léte, ergo nem létezik. Na de na. Ez nem így van. Ez a tudomány egyik alappillére, hogy tökmindegy, hogy tudunk-e róla, vagy sem, a dolog erre szarik, és van. Avagy a felfedezés nem egyenlő a feltalálással.
Én nem azt mondom, hogy semmiféle eddig ismeretlen ilyen ezós cucc nem is létezhet. Csak azt, hogy ha létezik, akkor az egy teljesen természetes (ugye mivel a természet része, és nem mesterségesen kreált), és tudományosan leírható, mérhető, érthető dolog. Nyilván vannak vaskalapos tudósok, de az nem maga a tudomány hibája. Az emberek hibája, vagyishát épp azé, aki.
De sokkal több "vaskalapos" ezóst láttam már. Merugye miből áll egy átlag ezós hozzászólás? A materializmust ésvagy tudományt és követőit szidni kell, elvetni, és megmondani, hogy nem, majd hablatyálni valamit valami csodálatos természetfelettiről, gondosan nélkülözve mindenféle konkrétumot, vagy értelmes érvet. Ha van bármilyen olyan ezós dolog, aminek van értelmes alapja, azt szívesen fogadom. Bár, igen, IT'S A TRAP! Ha ilyesmit mutattok nekem, azt onnantól viszonylag egyenrangú tudományos elméletként kezelem, ha meg alap nélkülit, akkor őrült képzelgésként. (: A természetfelettiség minden esetben megszűnik.
De amíg sokan csak a fentebb említett séma szerint ökörködnek, addig mégis mi a fenéért csodálkoztok, hogy baromságnak tituláljuk az egészet?? Mi okunk lenne rá, hogy elhiggyük?
ZedAra:
A sötét anyagot közvetve, a neutrínókat viszont már sikerült közvetlenül észlelni. A húrelmélet (amiből úgy tudom, van 5) jelenleg az egyik legpontosabb matematikai leírását adja a világnak, részecskéstül, kölcsönhatásostul, mindenestül, és ott van a haverja, az M-elmélet. Hiába nincs még kísérleti eredmény az igazolásra, jelenleg bőven elég a matematika, és a jóslatok helyessége. Az atomokat sem előbb meglátták, aztán leírták, hanem fordítva. Viszont a húrelméletek 10,11 meg 26 dimenziós tereket kapunk. Erre már lehet azt mondani, hogy "emberi ésszel felfoghatatlan", mert hát már 4 egymásra merőleges térdimenziót sem tudunk elképzelni, viszont - kulcsfontosságú elem - le tudjuk írni matematikailag. Én is tudok bármikor egy akárhány dimenziójú vektort írni neked. Tessék, itt egy négydimenziós: v(1,3,4,7). A fekete lyukat meg mégis hogy látnánk, ha nem jön róla fény? :P De rájuk is már kb. cáfolhatatlan közvetett bizonyítékok vannak. Leginkább a gravitációs hatás. Amúgy a sötét anyag-sötét energia párosról valószínűleg fogok majd tanulni a kozmológia órámon idén.
Sok elmélet van, nekem személy szerint az Everett-féle sokvilág a kedvencem (avagy minden kvantumbizonytalanság új világegyetemet szül). De mondjuk sem a ciklikusság, sem a szétszakadások nem oldják meg a szuperteknős (a végső ok) problémáját. Az Ősrobbanás 0 időpontjában pl. azért lesz hatástalan a fizika, mert szüksége van egy kezdőfeltételre a további számoláshoz, viszont a 0 időpont előtt nincs ilyen kezdőfeltétel. A tízamínuszsokadikon másodpercig már könnyen kitalálják, hogy mi volt.
Tulajdonképpen minden vallás meg hit ezen az ismeretlen szuperteknősön alapul. Végülis nem vágjuk, hogy kerültünk ide, de mivel itt vagyunk, hát valahogy kerülnünk kellett. A vallások ide teszik az istenüket. Igazából lehet, hogy megtervezett univerzumban élünk (nem olyan nehéz létrehozni univerzumokat), de ez csak odébbtolja a szuperteknős-problémát. Van olyan elmélet, mely szerint időben visszahatva hoztuk létre a múltat a megfigyelés által, vagy mifene, eszerint magának az univerzumnak a célja az értelmes megfigyelők létrehozása volt, hogy azok létrehozzák az univerzumot. Kicsit erőltetett szerintem. Míg más szerint az univerzumok a fekete lyukakon át szaporodnak (mégiscsak valamiféle átjárók), érvényes rájuk a természetes kiválasztódás, avagy a legjobban feketelyukbarát univerzum hozza létre a legtöbb utódot, és válik uralkodóvá. Mi egy elég feketelyukbarát univerzumban élünk, és afféle kellemetlen mellékhatások vagyunk. Paraziták, mondhatni.
De sokaknak mindenképp kell a tudat, hogy fontosak. Ez az, ami megtartja a vallásokat. Személy szerint én ki vagyok békülve azzal, hogy csak egy csapat elektromosan bizergáló atom vagyok, és cirka 60 év múlva megsemmisülök :D Az ateizmus mély filozófiai üzenete az, hogy ugyan ez így van szerintünk, de ettől függetlenül még élhetünk boldogan.
Nemrég hallottam egy még újabb elméletet: az anyag az tulajdonképpen összesűrűsödött fényből alakult :) Te is és én is összesűrűsödött fények vagyunk :)
Na, hogyha igaz, hogy minden pillanatban a testünkön több millió neutrinó robog át, akkor innentől kezdve az ezoteria energiái mindennapos hihető dolognak hatnak :)
Abban egyetértek, hogy rengeteg szélhámos van.
Igen, onnan szedtem :D
A visszaható oksági hurok egy lehetséges feloldása a szuperteknősnek, de ez távol áll a hétköznapi józan észtől, úgyhogy rendkívüli bizonyítékok kellenek majd, hogy bebizonyítsuk, hogy ez van. Persze ettől még lehet.
A szimulált univerzum meg megintcsak eggyel odébbtolja a problémát: az alkotó szupercivilizáció honnan lett? Vagy az ő világuk annyira elképzelhetetlenül más, mint a mienk, hogy ott nem probléma ez a kérdés?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!