Ez milyen típusú tarot kártya? Kezdőknek is jó?
Ezt néztem még:
Ez elvileg Rider-Waite típusú. Ez jó választás lenne? Itt a paperback-et választva van hozzá kézikönyv a kártyák mellé, a cards meg csak a kártyák, ugye? Vagy a paperback az csak a kézikönyv?
Nope. Sajnos ez sem. A régi rider, és marseilles tarot nem véletlen néz ki úgy, meg nem maradiságból. Ha újrarajzolod a paklit, és megváltoztatod a képek tartalmát, a jelentés változni fog, vagy teljesen elvész. Lehet hogy a hagyományos tarot paklik nem néznek ki ilyen jól, de azok működnek.
A paperback a könyv kötését jelenti. Papírkötésű, azaz nem keményfedeles könyv.
Amúgy mit értesz azon, hogy a szimbolikát mellőzték? Ahogy nézem, például a Rider-Waite VIII erő kártyáját:
És ennek a paklinak a VIII erő kártyáját:
Nekem így laikus szemmel hasonlóak. El tudnád magyarázni, hogy például ennél a lapnál mi köztük a különbség?
Nem ragaszkodom ehhez a paklihoz, ha nem jó, csak érdekel, hogy mire kellene figyelni pakli választásnál.
Magyar nyelven a Rider-Waitéhez sok, a Marseille-ihez pár, és a Crowley-féléhez némi szakkönyvet találsz. A többi modern, művészi(eskedő) pakliról nem fogsz találni semmit a tanuláshoz.
Grimfoxnak igaza van, szimbológia nélkül nem ér semmit a pakli. A tartot a szimbólumok nyelve, azok pedig egyetemesek, időtlenek és a kollektív tudatban gyökereznek.
Ha most kezded a tanulást, akkor Hajo Banzhaf: A hős útja c. műve legyen az első, amit elovasol.
Jó tanulást.
Akkor az eredeti Rider lesz a választott. :)
De még mindig nem értem... Ha veszek egy szebb paklit, ami a Rider-en alapul, és mellé beszerzem a Riderhez tartozó könyvet, vagy elolvasom a Hajo Banzhaf könyveket, és ezeket alkalmazom az olvasásra, az miért nem jó? Tehát a fenti erő kártyánál maradva mivel lesz másabb a 2 kártya jelentése például?
Olvastam azt is, hogy az a jó, ha a "kártya választ téged". Tehát ha bemegyek egy boltba, hogy nekem a Rider kell, mert ahhoz van a legtöbb magyarul elérhető könyv, viszont inkább a marseille-i vagy a Crowley jobban vonz, ahhoz húz a szívem, akkor inkább azt vegyem meg? Most az eredeti kártyákra gondolok, nem azokra, amik azon alapulnak.
Az erő kártyán a női alak leigázza az oroszlánt, és a feje fölött ott a végtelen jele is. A hím oroszlán leigázása egy női alak által önmagában egy szimbólum, ahogy a női alak, az oroszlán, és a végtelen jel külön-külön is egy-egy szimbólum. Amikor egy kérdést feltéve kirakod a kártyákat, A szimbólumokat együtt, és külön-külön is nézed, hogy megértsd, az adott helyen mit jelent a kártya. Nekem már a Crowley tarot-tal sem megy, pedig még annak is elég jól megmaradt a szimbólumtartalma.
Igazából valóban a Rider a legjobb. És nem csak kezdőknek, hanem profiknak is.
Azért nem jó, mert nem a kártya neve a lényeg, amit kiraksz. A kártyán lévő szimbólumokat kell olvasnod, a Hajo Banzhaf könyv pedig csak kezdőlökést ad, hogy ezt hogyan teheted meg. A kártyák alak szimbolikáját is elmagyarázza, de neked kell megtalálnod az összefüggést a kártya szimbólumai, és a kérdésed között. Így kapsz választ. Ha a könyvből olvasod ki az értelmezést, az pontatlan lesz. Ha pedig a kártya nem is tartalmazza azokat a szimbólumokat, amikről a könyv beszél, esélyed sem lesz megtanulni őket. A tarot átmenet az intuitív, és a szimbólumolvasó "jóslás" között. (erősen idézőjelesen jóslás) Az intuíciódat, és a tanult tudásodat is be kell vetned, hogy pontosan értsd, miért az adott kártya került elő a kirakáskor.
A fenti erő kártyán a nő, és az oroszlán békében ül egymás mellett. A kártya esztétikus, mint egy festmény, de nincs meg benne az állati ösztön feletti győzelem, a fizikai, és akaraterő szimbolikája. A tarotról tudni kell, hogy a kártyák sorrendje egy szellemi beavatást szimbolizál. Az erő szimbolizálja a féktelen, alacsonyabb rendű természeted megzabolázását. A bolond-tól a világ-ig a tarot végigvezet a teljes beavatáson. Az általad linkelt, átdolgozott kártyán ez a beavatási szimbolika nincs jelen. Hiába van a nő karján a végtelen jele(a feje fölött kell lennie, mert a szellemre és akaratra utal), hiába van ott az oroszlán, és a nő is, nincs szimbólum értékük. Az pedig, hogy a képen éjszaka van, holott az oroszlán Nap, és tüzes szimbólum, még tovább rontja az értelmezhetőséget. A túldíszített képek is hajlamosak elvonni a figyelmed a lényegről. A rider tarot lapjai nem véletlenül tartalmaznak egyszerű, stilizált képeket. Szinte csak a lényegre szorítkoznak.
Igazából nem a kártya választ téged, hanem azért érzel vonzódást egy pakli iránt, mert tudsz azonosulni a szimbólumaival, érted, és átérzed őket. Mivel ez nem tudatosan történik, ezért tűnik úgy, hogy a pakli vonz, választ téged. Ez persze csak akkor igaz, ha felismerhető szimbólumai vannak a paklinak.
05:57-es vagyok
Banzhaf könyvei kezdetnek, gyakorlásnak nagyon jók, pl. A számok szimbolikája és jeletése c., vmint A négy elem az asztrológia és a tarot tükrében c. műveit is ajánlom a tarot használatához, mélyebb megértéséhez, később. Megjegyzem, a kártyák festőnője, Pamela Colman Smith, korának egyik legjobb színházi díszelettervezője, illusztrátora volt. Maga is foglalkozott spir. dolgokkal. (A bátyja, Samuel festette az Edge of doom c. képet, hááát, az ő teljesítménye is mérhető...)
"Ha a könyvből olvasod ki az értelmezést, az pontatlan lesz." Nyilván az alapokat a könyvből tanulja meg az ember, és ha megfelelően gyúr intuícióra, és sokat gyakorol, lesz hasznos segédeszköz számára és mások számára a kártya.
Többszáz féle pakli létezik, még magyar festő, Kazanlár Emil is festett egy saját sorozatot. Ahhoz tartozik ám könyv, tanfolyam, miegyebek.
Köszönöm szépen a válaszokat! :)
Még annyi kérdésem lenne, hogy esetleg nincs olyan pakli, ami megtartja a Rider lapok szimbolikáját, de kicsit modernebb az ábrázolása?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!