Miért manipulálják a Föld, Hold és Mars képeket?
" Nem hinném hogy ő egyszerű földönfutó konteóhívő lenne."
:DDDD
Akkor mi? MTA-tag?
Abban igazad van, hogy nem egyszerű földönfutó konteóhívő. Sokkal inkább nevezném mintapéldánynak.
"Akkor mi? MTA-tag? "
Azt nem tudom hogy az, vagy más, de nem kevés diplomája van, bár már megszoktam magyarországon, hogy akárhány diplomád lehet midig akad egy géplakatos aki hülyének néz.
"Magyar Asztronautikai Társaság, British Interplanetary Society – mecénás tag, Maghar Akadémia – elnök (2007-2009), majd örökös tiszteletbeli elnök."
Egyébként gondom MTA-n kívül nem létezik a világon más tudományos intézmény.
Te utánanéztél ezeknek a társaságoknak?
Egyébként milyen diplomája van Aranyi Lászlónak? Nem mintha fontos volna: Te említetted, ezért kérdezem.
Egy rakat tanári diplomája van. Nem mondom hogy asztrofizikai vagy hasonló lenne, de némi intelligenciát feltételez, ha igaz ami a cv-jében van.
Amúgy mi a véleményetek Egely Györgyről? Mert ő azért sokkal meredekebb dolgokat állít.
Róla sokat hallottam, de most utánanézve az egyetlen az Egely kerék ami valós és működik, de magában ez is érdekes téma.
16# A CV-jét ha láttad, ott benne vannak a végzettségeinél. Gondolom nem írná ki mert az iskolánál könnyű ellenőrizni.
Ami a maghar akadémiához nem tudok mit fűzni.
Hogy az eredeti kérdésnél maradjunk :-), gondolom, ugyanazért, amiért a kérdező maga szokta manipulálni a képeket. Szokta, mert egyébként honnan venné, hogy a 24 bites RGB képeknek egy-egy pixelének 3 byteja 0 és 254(!) közötti értékeket vehet föl.
Röviden: feltehetően azért nyúlnak a képekehez - és feltehetően hozzá is nyúlnak sok képhez -, hogy növeljék a kontrasztosságot (széthúzzák az intenzitás-eloszlás görbét), növeljék az élességet, és csökkentsék az adatátvitelből vagy magából az észlelésből származó zajt.
Vagyis ugyanazok az okok miatt, amiért valaki photoshopot (vagy pl. gimp-et) használ a családi fotók beszkennelt változatain, mielőtt cd-r/dvd-re archíválná azokat.
Ráadásul a képfeldolgozásnak egyéb lehetőségei is akadnak adott esetben: az egyes spektrumokban (például a látható fénytől eltérő tartományban) készített felvételekből, még pontosabban ilyen felvétel sorozatokból készülő kompozit képek hamis színezéssel nagyszerűen használhatók a kőzetek minőségének megkülönböztetésére. (A légi és a földi-űrfelvételek esetében például vegetáció elemzésre használják, persze ez nem igazán jön szóba a Hold vagy Mars esetében).
Amennyire én tudom, hamis színezésű képekkel például Mars-felvételeken a marsi talaj felsző rétegének víztartalmát próbálják térképezni.
De javaslom olvasásra a NASA weboldalát, és esetleg egy-két folyóirat cikket ebben a témában.
ez: [link]
a kép például nyilvánvalóan nem azt jelenti, hogy a Marson ebben a kanyon-elágazásban (összefutásban) víz van. A hamis (kék) színezés a völgy alján lévő homok minőségének valamilyen színkép tartományban észlelt változását emeli ki. És hogy miért éppen kékkel és nem pirossal? Hát, mert akik a képet elemzik, azok is emberek, és míg nem gondolják, hogy a kék színű részeken víz van a felszínen, de azt gondolják - és a képet látva más is szerintem, hogy ez bizony folyam meder volt.
"gondolom, ugyanazért, amiért a kérdező maga szokta manipulálni a képeket. Szokta, mert egyébként honnan venné, hogy a 24 bites RGB képeknek egy-egy pixelének 3 byteja 0 és 254(!) közötti értékeket vehet föl. "
Nem kell ehhez köpet manipulálni, villamosmérnök tanoncként volt kötelező tárgyként HTML és digitális képfeldolgozás.:)
Köszi a választ.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!