Hogyha létezik elit akkor miért nem teszik el láb alól őket?
Van az elit, ahogy azt Móricka elképzeli. Egy csomó befolyásos ember, akik időről időre összeülnek, hogy eldöntsék a világ dolgait.
Meg van az az elit, ami valóban létezik is. Egymástól független gazdasági szereplők, mindegyiknek megvannak a maga érdekei, és a gazdasági, társadalmi helyzetéből fakadóan vannak is eszközei, amellyel hatni tudnak más szereplőkre. Természetesen ennek része, hogy nem elszigetelten léteznek, hanem egymásra is hatnak, néha tárgyalnak, egyeztetnek, esetleg egy adott cél mentén együtt is működnek.
Pl. van egy Tesco. Neki vannak gazdasági érdekei. Ezek mentén tevékenykedik. Kilobbizik ezt-azt mindenféle politikai erőktől. Pl. tárgyal egy helyi önkormányzattal, hogy ő bizony adókedvezményt, vagy adómentességet kér, cserébe felhúz 1-2 áruházat, ezzel munkát biztosítva sok embernek. (Esetleg pár millát még zsebbe is csúsztat.) Nem túl jól fizető munkát, de munkát. Meg persze áttételesen is sok új munkahelyet hoz a dolog, hiszen az új hipermarketet fel kell építeni, szükség van beszállítókra, termelőkre, tehát látszólag jól jár vele a társadalom, és rövidtávon valóban jól is jár.
Dönthetne úgy a helyi önkormányzat, hogy inkább maga hoz létre új munkahelyeket. De ehhez nem feltétlenül van meg a megfelelő tőkéje, nem tudná maga megcsinálni az egészet. Örül, hogy jön egy Tesco, behoz az országba több millárd forintnyi tőkét, és munkahelyeket teremt.
Csakhogy az adómentesség miatt helyzeti előnybe kerül a Tesco, alacsonyabb áron tudja kínálni a termékeket, mint egy kisbolt. Sőt a meglévő tőkéje lehetővé teszi, hogy akár beszerzési áron, vagy a beszerzési ár alatt kínáljon termékeket, ezzel ellehetetlenítve a konkurenciát. A kis boltok szépen bezárnak, néhány végleg, néhányat felvásárol maga a Tesco. Az eredmény, hogy a várost ellepik a Tesco áruházak.
A Tesco viszont nem jótékonysági intézmény. Nem azért hoz ide milliárdnyi forintokat, mert szeret minket. Az ő célja, hogy ezt visszatermelje, és még profitra is szert tegyen. Idővel többet visz ki az országból, mint amennyit idehozott. Ebből kovácsol új tőkét, és telepszik meg egy új országban. Etikus dolog ez? Hát megkérdőjelezhető, de hát egy szabadpiaci versenykörnyezetben ez várható, racionális döntés egy cégtől. Ha nincs törvény, ami ez ellen hatna, akkor valamelyik cég ilyen stratégiát fog felvenni, ettől lesz ő multi, míg a másik cég csak egy lokális áruházcsoport.
Persze ugyanezt csinálja a többi multi is, a Spar, az Aldi, a Lidl, stb… Nem azért, mert összebeszéltek, hogy átveszik az egyeduralmat, hanem mert a saját érdekeik ezt diktálják. Persze egyeztetnek is, pl. megbeszélhetik, hogy ha te Miskolcon nyitsz egy hipermarketet, akkor én Győrben teszem meg, így elkerülhető, hogy feleslegesen birkózzanak egymással. De nincs semmiféle összeesküvés, csak egyedi érdekek közös halmaza, ami a rendszer működésétől lesz közös halmaz. Csak felületes szemlélő számára áll össze ez egy „multik”-nak nevezett entitássá, ami csak felületesen látszik olyannak, mintha egyetlen összehangolt entitás lenne.
Ugyanez igaz mindenféle körben, a legnagyobb szereplőknél is, mondjuk a bankoknál, olajipari cégeknél, stb., stb…
Nincs egy „elit”, hanem vannak nagyon nagy, közepes nagy, nagy, szinte már nagy szereplők. (Megjegyzendő, hogy a példaként felhozott áruházláncok elég kis halak a világ globális gazdaságában.) Nincs egy zárt halmaz, hanem folyamatos átmenet van egy sarki hamburgeres és a McDonald's között.
Miért nem teszik el az elitet láb alól? Egyrészt pont azért, mert nincs „elit”, az nem egy klub, aminek vagy tagja vagy, vagy nem. Másrészt nincs érdek. Az adott politikai erőnek is érdeke egy-egy lépés.
Mi lenne, ha mondjuk eltenné valaki a négy legnagyobb áruházlánc igazgatóját láb alól? Semmi különös, a négy áruházlánc új igazgatót választana. Sőt sok esetben egy cég tulajdonjoga nincs is egy kézben, ezernyi részvényes kezében van tulajdonképpen a cég. De ha mégis tönkre menne mondjuk a Spar, mi történne? Átvenné a helyét egy újabb cég, vagy felosztanák a piacot a már meglévő szereplők.
És mi lenne, ha eltennénk a Google, a Microsoft, a Facebook, stb… vezetőit láb alól, ellehetetlenítenénk ezeket a cégeket? Azért ne feledjük el, hogy a hatalom attól hatalom, hogy van min keresztül megnyilvánítani azt. Nem lehet úgy hatalmat gyakorolni valaki felett, hogy nem tudsz kínálni neki semmit. A fenti cégek rengeteget adnak a társadalom egészének, csak éppenséggel lehet, hogy többet vesznek el. De amit adnak, az az emberek többsége számára ténylegesen fontos.
> a királyt is megölték a francia forradalomban
A király kezében volt névlegesen is, ténylegesen is a hatalom. Ezért lehetett ezt megtenni. Elég volt lefejezni a királyt, kivégezni a trónörökösöket, meg néhány nagyobb befolyású tanácsost, és már szétesett az egész. Ma szereplők ezrei, tízezrei, százezrei vannak, akiket nem lehet likvidálni egyszerre. Olyan ez, mintha egy szál karddal állnál ki egy méhraj ellen.
Nota bene ma a tényleges és névleges hatalom nem egy kézben van. Azok, akiknek névlegesen van a kezében a hatalom, sok esetben nem tudnak szabadon cselekedni, ilyen-olyan eszközökkel rákényszerülnek, hogy ilyen-olyan gazdasági szereplők érdekeit szolgálják. Itt vannak tiszta, kevésbé tiszta és nagyon aljas, törvénytelen, etikátlan módszerek is. Ha egy politikai erő szembe megy a különböző gazdasági szereplő érdekeivel, az nehéz küzdelemre kell számítania, amely küzdelemben olyan áldozatokat kellene meghozni, amit a népet alkotó emberek többségének nem belátható, nem megérthető áldozat. Kitiltjuk a multikat az országból? Oké. Csak ennek ára van. Hatalmas tőkekivonás a gazdaságból, megszűnő munkahelyek, a más terület szereplői is óvatosabban hoznak be tőkét az országba, stb… Az eredmény: munkanélküliség, zuhanó gazdasági mutatók, hatalmas infláció, a forint durván leértékelődik a többi fizetőeszközhöz képest, problémák a külkereskedelemben, áruhiány, túltermelési válság, stb., stb., stb… Az emberek ekkora áldozatokat nem hoznak meg önként és dalolva valamiféle számukra homályos függetlenség eszméjéért, vagy a távoli jövő jobb helyzetéért.
Tehát függetlenedni csak fokozatosan lehet. Itt szorítok, ott meg engedek. De ezzel az engedéssel korrumpálódhatsz, elköteleződhetsz, – nem anyagi téren – tartozni kezdesz mások felé, stb…
A megoldást szerintem csak egy globális szemléletváltás hozhat. Erre sima úton kevés esély van. Valószínűbb, hogy valami globális kataklizma változtat csak ezen a rendszeren.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!