Kezdőoldal » Ezotéria » Egyéb kérdések » A pszichológia miért nem...

A pszichológia miért nem ezoterikus tudomány?

Figyelt kérdés
Paradoxonnak találom, hogy magukat racionális gondolkodóknak valló emberek elfogadják a pszichológiát, de az ezotériát elutasítják, pedig a pszichológia is ugyanúgy megfoghatatlan.
2012. máj. 10. 17:24
1 2 3
 21/26 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hozzászólásokat, számomra nem volt igazán meggyőző, de arra választ kaptam, hogy mitől elfogadható.

És ne feledjétek:

"Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel." (Bertrand Russel)

2012. máj. 11. 16:41
 22/26 anonim ***** válasza:

Az a helyzet, hogy nem kell mindent csont nélkül bekajálni és elhinni, hogy csupán csak okos vagyok, ezért vagyok tele kételyekkel. Nyitottnak lenni, meg hiszékenynek az két dolog. Nem írok példát a tények, mérés stb hsz-emre, mert utánam már egy hozzászóló linkelt egy olvasmányt, ami éppen elegendő lenne alapnak ahhoz, hogy kicsit komolyabban kezdjünk el gondolkodni.

Majd ha valaki már tökéletesen tisztában van a pszichológia tudománnyal és a kisujjában van minden az alapoktól kezdve, akkor tehet fel olyan kérdéseket, mint te. Persze akkor már nem fog. Én is azt vallom, hogy minél okosabb egy ember, annál bizonytalanabb, mert minél alaposabban vizsgál dolgokat és minél többet, annál inkább csak a világ rendkívüli bonyolultságát látja és saját befogadóképességének korlátait érzi. De ez nem egyenlő azzal a magatartással, amikor valaki teljesen légbőlkapott esztelenségekben hisz. Vannak komolytalanságok, amikre még ezek az alázatosok is kategorikus nemmel válaszolnak.

2012. máj. 12. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 anonim ***** válasza:

"Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."


Nagyon igaz. Sőt ironikus, éppen itt. :)

De azért örülök, hogy legalább elfogadhatók a válaszok. :)


A lényeg, hogy a "tudomány", mint olyan, nem valami tudás-felhő, ahol mindenre választ kap az ember, vagy megvilágosodik tőle, mint Buddha. A tudomány egy módszertan, olyan eszközök és metódusok leírása, amelyekkel a világot vizsgálva objektív válaszokat kaphatunk a jelenségekre. És (szerintem) az objektivitás a lényeg, vagyis elsődleges célja, hogy kizárja az embert a vizsgálatból, bármilyen furán is hangzik. És igen, a pszichológia is megpróbálja minnél inkább kizárni az emberi szubjektivitást. Persze nem lehetséges teljesen, de erre törekszik. Ha nagyon szubjektívek maradnánk, akkor visszajönne az az idő, amikor mindenkit, aki más volt, mint az átlag, diliházba zárnánk, és árammal sokkolnánk, vagy megpróbálnánk erőszakkal átnevelni. :)

2012. máj. 14. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 A kérdező kommentje:

Igen, ironikus!:)

Köszönöm még egyszer!

2012. máj. 15. 01:44
 25/26 A kérdező kommentje:

22-es

Egy szóval sem írtam, hogy én miben hiszek és miben nem, csak feltettem egy kérdést, mert ugye ezért van ez az oldal.

És amúgy úgy gondolom mindenki abban hisz, amiben akar és ezt illik elfogadni és tiszteletben tartani.

2012. máj. 15. 02:09
 26/26 anonim ***** válasza:
Egy egyszerű példával élve, ha azt mondanám hogy boldog vagyok, akkor bárki tudná mire gondolok, hogy milyen az érzés, viszont ha azt mondanám hogy meditálás közben testen kívüli élményben volt részem, elég valószínűtlen hogy tudná bárki hogy az milyen, vagy hogy bárki hinne nekem. Nem véletlen hogy az ezotéria azt jelenti hogy befelé figyelünk, ahogy az sem hogy ez a szó a belső körre is értendő, a beavatottakra, egy-egy bizonyos csoportra, így már érthetőbb hogy miért nem fogadják el néhányan, mások pedig miért igen. Na nem azét mert elolvassa valaki az ezo.hu-t, hanem mert valóban tapasztalt valamit vagy a belső körrel, vagy saját belsőjével kapcsolatban, és a legtöbb ember hitének szerintem csak egy kis lökés kell, hogy szkeptikusból, hívővé váljon ezzel kapcsolatban. Más hogy a pszichológiában vannak mérhető folyamatok, míg ezoterikában aligha, ami pedig a mai társadalmi struktúrában igencsak gátolja annak elfogadását. Tehát itt szó sincs arról hogy valami megfoghatatlan vagy sem, inkább arról hogy valamiről van tapasztalata az adott személynek, vagy nincs. Ugye a pszichológia már ért el eredményeket, ha nem is tömegesen és még ha egyre nagyobb az ellentábora (velem együtt) a "lelki gyógyszerezésnek", akkor se lehet letagadni ezeket az eredményeket, míg az ezoterika szerintem sokkal inkább az összefüggésekre épít, mármint arra hogy minden mindennel, és ez alapján von le következtetéseket az ember. Egyébként nem lepődnék meg ha pár száz, vagy pár ezer (ki tudja?) év múlva a két emlegetett dolog nemcsak hogy egymásra találna, de kifejezetten kiteljesítenék egymást. Az ezoterika szerintem ma azért ennyire kusza, és nehezen "olvasható", mert sokkalta régebben jelen van mint a pszichológia, amely így még ugyan sokkal letisztultabb, de egyértelmű az is hogy még nagyon is gyermekcipőben járó tudomány, és hozzáteszem, csak azért tudomány mert vannak mérések, és vannak eredmények, melyek mint ahogy fent már említettem az ezoterikából jóformán teljesen hiányoznak, hacsak az aurafotózást és az egyéb kétséges dolgokat nem nevezzük eredménynek. No mindegy, ez csak az én nem túl rövid, de még így sem teljes véleményem, valószínűleg soha nem tudom meg mi az igazság, pedig szeretném.:)
2012. máj. 24. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!