Ha egy kozmikus óriás - ami 10-szer nagyobb, mint a bolygónk - a világűrben belerúgna a Földbe, akkor azt látnánk az égen, hogy egy hatalmas cipő közeledik felénk?
Fantázia kérdése. Néhányan nyilván erről lennének meggyőződve. ha előzőleg szóltak nekik.
Azonban alapból rendkívül kevés embernek lenne lehetősége ezen meditálni egy rövid ideig.
Ja, amúgy ne próbáld a méreteket saccolni. A tízszeres esélytelen.
"Vagy csak valami nagy feketeséget látnánk közeledni"
A közelünkben az egyetlen fényforrás a Nap. A cipő a Holdhoz hasonlóan lenne látható. Lenne egy világos oldala, meg egy sötét. Ha kisebb a fényvisszaverő képessége, mint a Hold anyagáé, akkor nappal feltehetően nem látszana a megvilágított oldal sem.
Ha a nap felől közeledne, akkor napfogyatkozást okozna. Ha teljesen eltakarná a napot, akkor a Földön sötét lenne, de a cipőből nem látnánk semmit.
Annyival egészíteném ki #4, krwkco válaszát, hogy ha a Nap felől közeledne a rúgás, akkor valóban nem látnánk semmit, csak az tűnne fel, hogy mit NEM látunk, mivel a háttérben lévő csillagokat is kitakarná a fickó. Nyilván ez egy gigantikus feketeség lenne az égen, ahol semmi csillag nem látható.
Érdekesebb kérdés a kozmikus óriás gravitációs hatása, hiszen, mivel jóval nagyobb, mint a Föld, feltételezhetően a tömege is nagyobb, ergo már az ütközés/belerúgás pillanata előtt is érzékelhető lenne a közeledése.
És az "érzékelhető" egy rendkívül diplomatikus, visszafogott kifejezés volt, mivel olyan árapály erők lendülnének mozgásba, ami önmagában pusztító erejű lenne.
Maga a becsapódás/belerúgás pedig vélhetően ripityára törné/robbantaná a bolygót.
---
Egyébként a Mars scenario esetén is hasonló a helyzet, viszont fontos kiemelni, hogy a Mars kisebb mint a Föld. Az égen akkor látszódna, ha a Nap megvilágítja.
Persze ugyanúgy igaz, hogy egyre nagyobb lenne, az ütközés előtt pedig (attól függ nyilván, hogy az ütközés epicentrumától merre vagyunk) az égbolt egy igen tekintélyes hányadát kitenné.
Amennyiben megvilágítja a Nap, akkor a megvilágított oldal, hasonlóan, mint a Hold nappal, ilyen fátyolszerű módon látszódna a légkör miatt. Annál ijesztőbb lehet, ahogy a fátyolszerűség oszlani kezd, amint elkezd belépni a légkörbe, és a légkör egyre kevésbé homályosítaná a felszínt. Persze ez csak néhány másodperc lenne, aztán PAFF.
És itt is dolgoznának elég rendesen ezek az árapály erők.
Fun fact: ez már megtörtént a Földdel. Sokmilliárd évvel ezelőtt csapódott belénk a Theia nevű, kb. Mars méretű bolygó (ebből a kataklizmából keletkezett a Hold).
Nem kozmikus óriás, még csak nem is Mars, de itt egy egész jó animáció arról, mi történne, ha egy játékos kedvű high-tech időutazó gombnyomásra belehajítaná a Holdat a Földbe:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!